Blog

Parcie wiatru zdjęcie nr 2
18.02.2020

Typy stropów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Typy stropów uprawnienia budowlane

Parcie wiatru zdjęcie nr 3
Typy stropów uprawnienia budowlane

Rozróżnia się dwa zasadnicze typy stropów, do których stosuje się kształtowniki walcowane na gorąco lub pręty okrągłe (program uprawnienia budowlane na komputer)..
Elementem nośnym jest z reguły kratownica z obetonowanym pasem dolnym, rzadziej bez obetonowania. Wytwarzane seryjnie kratownice (do 12,00 m) dostarcza się do wytwórni elementów betonowych. W miarę potrzeby przycina się je na odpowiednie długości, zabetonowuje pas dolny i ewentualnie uzupełnia prętami okrągłymi, potrzebnymi przy obciążeniach eksploatacyjnych. Stopka betonowa o grubości 30-50 mm, szerokości 80-M20 mm jest lepszym oparciem dla pustaków lub płyt z lekkiego betonu od wąskich ramion kątowników.

Drugi typ konstrukcji stanowią prefabrykaty złożone z przestrzennego szkieletu stalowego i szerokiej płyty dolnej. Te prefabrykaty, ustawione obok siebie, umożliwiają ułożenie na budowie warstwy betonu podobnie jak na deskowaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

systemu Filigran może być wykonywany w dwóch odmianach jako gęsto- żebrowy z wypełnieniem między belkami stalowymi pustakami lub płytami z lekkiego betonu. Trzecią odmianą jest strop żebrowy bez wypełnienia; uzupełniający beton układa się na dylach z cienkiej blachy, które po stwardnieniu betonu są usuwane. Kratownica systemu Filigran ma pas górny z korytka profilowanego na zimno, a pas dolny z rozsuniętych prętów okrągłych (uprawnienia budowlane).

Takie pasy są połączone krzyżulcami w kształcie wężyka, które w poziomie pasa dolnego mają dodatkowe odgięcia, aby umożliwić kontakt z rozsuniętymi prętami okrągłymi. Złącza kratownicy są zgrzewane punktowo. Uzupełniające pręty okrągłe, znajdujące się w betonowym pasie dolnym, mogą być odginane ku górze w celu przejęcia naprężeń głównych. Kratownice są rozstawiane w odstępach 50-75 cm; wysokość stropu wynosi 16-24 cm, ciężar 165-264 kG/m2. Przy obciążeniu użytkowym 150-500 kG/m2 rozpiętość stropu może wynosić 2,20-6,70 m, przy czym uzupełniające zbrojenie ma przekrój 0,96-5,50 cm2.

Strop systemu Omnia

Strop systemu Omnia może być wykonywany z pustakami lub bez wypełnienia. Kratownica typu przestrzennego ma pas górny z pojedynczego pręta o- krągłego, a pas dolny z dwóch prętów dość szeroko rozstawionych. Rozstaw ich jest utrzymany za pomocą krótkich płaskowników. Skratowanie ma kształt litery V. Krzyżulce w postaci strzemion obejmują pas górny i są przymocowane ukośnie względem pasa dolnego. Między zasadniczymi prętami pasa dolnego mogą być ułożone trzy uzupełniające pręty. Złącza kratownicy są zgrzewane punktowo. Belki są rozstawione co 62,5 lub 75,0 cm. Wysokość stropu wynosi 16,0-=-29,0 cm, a jego ciężar 180-339 kG/m2. Przy obciążeniu użytkowym 150-^-500 kG/m2 rozpiętość stropu może wynosić 3,40-8,62 m, a zbrojenie uzupełniające do 6,03 cm2 (program egzamin ustny).

Strop systemu OVA z kratownicą o pasie górnym z kątownika walcowanego na gorąco i pasie dolnym z jednego lub dwóch płaskowników. Krzyżulce tworzą skratowanie podwójne, lecz nie przecinające się. Wszystkie połączenia są spawane. Strop ten przenosi mniejsze obciążenia i jest stosowany do mniejszych rozpiętości niż stropy opisane uprzednio.

Strop systemu PRAT o konstrukcji analogicznej do opisanych wcześniej zawiera kratownicę wykonaną całkowicie z prętów okrągłych o złączach spawanych (opinie o programie). W betonowym pasie dolnym układa się zbrojenie uzupełniające. Gdy konieczne jest mocniejsze zbrojenie ze względu na ścinanie, to przy podporach belkę uzupełnia się podwójnym skratowaniem. Może być również dospawany pręt odgięty ku górze. Rozstaw kratownic wynosi 60 cm, a wysokość stropu z warstwą betonu nad pustakami 16 - 31 cm.

W wielu krajach (np. w Polsce, ZSRR, NRD, RFN) mają zastosowanie lekkie elementy kratowe z kształtowników walcowanych na gorąco, które są oszczędne pod względem zużycia materiału (segregator aktów prawnych).

Stateczność płatwi w płaszczyźnie pokrycia dachowego zapewnia się przez ich podparcie, specjalne stężenia lub uwzględnienie współpracy pokrycia wystarczająco sztywnego i złączonego z płatwią w poziomie pasa ściskanego.

Płatwie kratowe najczęściej są stosowane jako jednoprzęsłowe, które mają następujące zalety:
a) równomierne rozłożenie obciążeń, przekazywanych na wiązary lub inne zasadnicze elementy konstrukcji budynku,
b) uproszczenie montażu płatwi,
c) skrócenie czasu montażu. Najczęściej stosuje się skratowanie bez słupków o kącie nachylenia krzyżulców względem pasów równym 45 - 60° (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Parcie wiatru zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Parcie wiatru zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Parcie wiatru zdjęcie nr 8 Parcie wiatru zdjęcie nr 9 Parcie wiatru zdjęcie nr 10
Parcie wiatru zdjęcie nr 11
Parcie wiatru zdjęcie nr 12 Parcie wiatru zdjęcie nr 13 Parcie wiatru zdjęcie nr 14
Parcie wiatru zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Parcie wiatru zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Parcie wiatru zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami