Blog

31.01.2022

Udzielenie upustu

W artykule znajdziesz:

Udzielenie upustu
Udzielenie upustu

Zgodnie z intencją tej Uchwały, jeśli przy przekazywaniu budynków mieszkalnych jakość materiałów, elementów czy robót nie odpowiada wymaganiom norm, świadectw lub warunków technicznych wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych, wykonawca zobowiązany jest udzielić inwestorowi opustu od ceny. Opust ten powinien mieć charakter sankcyjny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oczywiste jest, że istniejące wady i usterki nie mogą w żadnym przypadku stanowić zagrożenia bezpieczeństwa konstrukcji lub np. zdrowia mieszkańców. Oznacza to, że za wady i usterki, które nie są możliwe do usunięcia lub których usuwanie było bezskuteczne, ale jednocześnie nie zmniejszają one w sposób zasadniczy wartości użytkowych mieszkań, wykonawca będzie musiał ponieść konsekwencje finansowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W czasie dyskusji na temat wdrażania zasad nowego systemu ekonomiczno-finansowego przedstawiano niekiedy wątpliwości, czy nie korzystniej było przed tym zakończyć wszystkie działania przygotowawcze, np. wyjaśnić problemy związane z cenami. Jest to pogląd jednak niesłuszny (uprawnienia budowlane). Jak wynika z udzielanych wyjaśnień, przy przygotowywaniu projektu uchwały zdawano sobie w pełni sprawę z zadań, jakie związane są bezpośrednio i pośrednio z wprowadzeniem nowego systemu. Było to więc jedyne, radykalne działanie, które stworzyło podstawy do większego zainteresowania wykonawców w uzyskiwaniu lepszej jakości oddawanych budynków. Jednocześnie Uchwała przyspiesza w drodze pressingu realizację prac warunkujących właściwe wdrożenie i stosowanie nowego systemu (program egzamin ustny).

Wydaje się natomiast, że inwestor powinien również przygotować się do tej nowej sytuacji. Dotyczy to z jednej strony konieczności posiadania przez inwestorów własnych specjalistycznych przedsiębiorstw (z niezbędnymi fachowcami, sprzętem i materiałami), które byłyby przygotowane i mogły prowadzić prace naprawcze, konserwacyjne i remontowe w okresie eksploatacji budynków, wynikające nie tylko z bieżącego zużycia technicznego budynku, ale również niejednokrotnie z wad i usterek istniejących przy przejmowaniu obiektu, za które użytkownik otrzyma opust (opinie o programie).

Wzmocnienie kontroli

Z drugiej strony natomiast istnieje potrzeba wyjaśnienia sposobu ewentualnych rozliczeń z poszczególnymi lokatorami. Dotychczasowy system przewiduje średnią cenę za 1 m2 powierzchni wyliczoną z ceny całego budynku. Może się natomiast okazać w przyszłości, że będzie konieczne stosowanie również określonych „opustów” dla lokatorów, u których w mieszkaniach zastosował opusty wykonawca. Będzie to zależało oczywiście od rodzaju wady i usterki i wielkości udzielanego opustu. Być może problem rozliczeń nie będzie miał większego znaczenia, dobrze jest jednak wcześniej przeanalizować ten problem i ustalić zasady postępowania w takich przypadkach (segregator aktów prawnych).

Można mieć przekonanie, że w tym przypadku akcja wprowadzania nowego systemu ekonomiczno-finansowego w budownictwie zda egzamin i wpłynie w sposób zasadniczy na sukcesywną poprawę jakości budownictwa, gdyż jest ona wdrażana przez Resort BiPMB w sposób kompleksowy i konsekwentny.

Działania dla poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego dotyczą więc poprawy:

  • jakości materiałów, wyrobów i elementów wyposażenia, produkowanych dla potrzeb budownictwa,
  • sprawności i jakości transportu i składowania,
  • jakości robót budowlano-montażowych i wykończeniowych,
  • lepszego wyposażenia budowanych osiedli w niezbędne obiekty budownictwa socjalno-usługowego,
  • warunków planowo-zapobiegawczego utrzymania budynków mieszkalnych (zapewnienie optymalnych warunków eksploatacji budynków oraz ich konserwacji, napraw, remontów, modernizacji itp.) (promocja 3 w 1).

Jednocześnie duży nacisk położono na zaostrzenie kryteriów odbiorów budynków i wzmocnienie kontroli władz centralnych i terenowych nad procesem odbioru gotowych budynków mieszkalnych. Program przewiduje także w szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym technicznym oraz ekonomicznym rozszerzenie zagadnień związanych z zarządzaniem i sterowaniem jakością w budownictwie, zwłaszcza problemów jakości, trwałości i niezawodności budownictwa mieszkaniowego realizowanego metodami uprzemysłowionymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami