Blog
Ugięcia przepon
W artykule znajdziesz:
Ugięcia przepon
Pozostała część budynku posadowiona jest w tzw. „pseudowannie”. Nazwę tę usprawiedliwia jej konstrukcja, która tylko pod względem zabezpieczenia izolacyjnego spełnia rolę wanny. „Pseudowanna” ma tylko względnie sztywne ściany, natomiast dno jej nie stanowi jednolitej sztywnej płyty fundamentowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Dno „pseudowanny” składa się z zespołu płyt dociskowych po jednej w każdym pomieszczeniu, połączonych ze sobą ławami fundamentowymi ścian konstrukcyjnych. Jak z tego wynika, pseudowanna jest konstrukcją, której ściany i dno stanowią ruchomy układ płyt, powiązanych przegubami; każda z tych płyt wzięta z osobna jest sztywna. Ugięcia przepon, nawet przy stosunkowo dużych odkształceniach, prawie nigdy nie przekraczają kąta 10°.
Z tego powodu można uznać, że istnieją dostatecznie dobre warunki dla pracy przepon. Odkształcenia spowodowane osiadaniem gruntu powodują kompresję przepon, co jest korzystne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Posadowienie zewnętrznej ścianki ochronnej na ławie fundamentowej zespala ją z nośną konstrukcją budynku i nie stwarza warunków poślizgu przepony na ścianach. Przy wyjątkowo dużych wysokościach tych ścianek można je punktowo zespolić z murami nośnymi za pomocą stalowych spinaczy.
Ażeby uniknąć naprężeń w poszczególnych płytach z powodu występującego parcia gruntu przy osiadaniu budynku, zakłada się te płyty po zakończeniu budynku w surowym stanie. Płyty pracują jako belki proste. Nierównomierne osiadanie poszczególnych fundamentów nie wpływa na całość sprężystego ustroju konstrukcyjnego.
Na rys. 35-2 podana jest kolejność robót, jaka powinna być zachowana przy zabezpieczeniu izolacyjnym (uprawnienia budowlane).
Roboty związane z zabezpieczeniem od wody są wykonywane w pięciu fazach.
I Faza:
- stawia się na ławie ceglaną ściankę ochronną,
- tynkuje się zaprawą cementową grub. 2 cm ściankę ochronną i dolną płytę,
- przymocowuje się listwy do przytwierdzania przepony na ściance ochronnej,
- zabezpiecza się ściankę ochronną przed wyboczeniem lub obaleniem (program egzamin ustny).
Ławy fundamentowe
Kolejność wykonania robót izolacyjnych jest taka sama, jak w ścianie zewnętrznej.
Połączenie wanny z pseudowanną przy murze wewnętrznym (opinie o programie). Zarówno przy murze wewnętrznym jak i zewnętrznym połączenie pojedynczej wanny z przeponą poziomą lub pionową pseudowanny wymaga przejścia przepony przez całą grubość muru. Poziome przejście przepony wykonuje się jednocześnie z murowaniem ścian, a końcówki przepony odpowiednio zabezpiecza się przed uszkodzeniem.
Konstrukcje szkieletowe przy zastosowaniu pseudowanien i związanych z nimi wanien są w zasadzie zabezpieczane w sposób podobny, jak murowane. Istotną różnicę stanowi przeszkoda w prowadzeniu przepon na powierzchni ławy fundamentowej wobec konieczności przecinania słupów żelbetowych, CO powiązane jest z dość skomplikowanymi adaptacjami konstrukcyjnymi nawet w tych stosunkowo rzadkich przypadkach, kiedy prowadzenie przepony w poprzek słupów jest możliwe do zrealizowania.
Stosuje się dwa podstawowe sposoby prowadzenia przepon pod wannami i pseudowannami:
1) pod ławami,
2) na powierzchni ławy (segregator aktów prawnych).
Typowe przykłady prowadzenia przepony pod ławami. Tego rodzaju prowadzenie przepony nie przedstawia trudności, kiedy ławy fundamentowe są posadowione na zbliżonych poziomach, a ukształtowanie podłoża pod izolację polega głównie na uwzględnieniu zagłębienia płyt fundamentowych. Jeżeli natomiast konstrukcja jest oparta na indywidualnych fundamentach posadowionych na różnych głębokościach, wówczas prowadzenie przepon pod ławami jest bardzo pracochłonne i nie gwarantuje prawidłowej pracy przepon.
Powyższe trudności wskazują, że w przypadku potrzeby zabezpieczania podziemi rodzaj konstrukcji może być ustalony tylko łącznie z zaprojektowaniem izolacji (promocja 3 w 1). Dostosowanie izolacji podziemi do konstrukcji szkieletowej zaprojektowanej bez jej uwzględniania w większości przypadków jest niemożliwe lub wymaga niezwykle kosztownych adaptacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32