Blog

22.04.2020

Układ kraty dźwigara szedowego

W artykule znajdziesz:

Układ kraty dźwigara szedowego

Układ kraty dźwigara szedowego

Układ kraty dźwigara szedowego, przekroje poszczególnych jego prętów i układ zbrojenia. Grubość betonu prętów, tj. ich wymiar w kierunku prostopadłym do płaszczyzny kraty wynosi 15 cm. Dźwigary wykonywane są w stosach w formach podnoszonych. Podnoszenie dźwigarów z pozycji poziomej do pionowej nie wymaga stosowania żadnych środków ostrożności (program uprawnienia budowlane na komputer).

We wszystkich prętach rozciąganych zostało zastosowane uzwojenie z drutu o średnicy 6 mm, którego zadaniem jest równomierne rozłożenie na całej długości pręta nie dających się uniknąć w prętach rozciąganych rys i zmniejszenie w ten sposób ich szerokości do wymiarów włoskowatych.
W węźle podporowym 8, w którym pręty schodzą się pod bardzo ostrym kątem, zbrojenie rozciągane mocno naprężonego na odcinku 7-8 pasa dolnego zostało zakotwione przez przyspawanie do blachy oporowej.
Odgięcia zbrojenia prętów rozciąganych rozpoczynają się we wszystkich węzłach z wyjątkiem węzła 2 w pobliżu osi teoretycznych węzłów. Natomiast sposób odgięcia zbrojenia pręta rozwiązanego 2-6 w węźle 2 nie jest prawidłowe i może spowodować powstanie w tym węźle rys wskutek wyprostowania się zbrojenia pod działaniem sił rozciągających (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odgięcie zbrojenia zostało tu dokonane pod ostrym kątem w znacznej odległości przed osią teoretyczną węzła, jakkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie przedłużeniu zbrojenia i zakotwienia jego w betonie pręta 1-2 poza osią teoretyczną węzła 2.

Koncepcja konstrukcyjna dźwigarów kratowych głównych, na których opierają, się dźwigary szedowe, zasługuje na specjalną uwagę ze względu na prostotę wykonania samych dźwigarów głównych oraz prostotę oparcia na nich dźwigarów szedowych (uprawnienia budowlane).
Dźwigary kratowe główne zarówno dla rozpiętości 12,5, jak i 15,0 m, podobnie jak i dźwigary szedowe wykonywane są w stosach w formach podnoszonych. Z tych względów wymiary wszystkich prętów kraty w kierunku prostopadłym do jej płaszczyzny są jednakowe i wynoszą w danym przypadku 22 cm. W prętach rozciąganych zastosowano uzwojenie z drutu średnicy 6 lub 8 mm. W dolnych węzłach kratownicy (z wyjątkiem węzłów oporowych) zastosowano trzewiki wykonane z blach stalowych służące do oparcia dźwigarów szedowych. W węźle 8 do pionowych ścianek trzewika przyspawane są wszystkie pręty wieszaka 3-8, w węźle zaś 7 część zbrojenia słupka 2-7 jest przy- spawana do trzewika, pozostała zaś część jest odgięta i zakotwiona w pasie dolnym (program egzamin ustny).

Zakotwienie zbrojenia prętów

Dla umożliwienia wykonania dźwigarów w formach podnoszonych wystające z płaszczyzny dźwigarów trapezowe części trzewików oraz płytki dolne przyspawane zostają do wbetonowanych części trzewika dopiero po zdjęciu dźwigarów ze stosów i ustawieniu ich w pozycji pionowej (opinie o programie). Zakotwienie zbrojenia prętów rozciąganych w węzłach górnych wykonane jest przez przyspawanie do blach oporowych. We wszystkich węzłach zastosowano skosy i uzbrojono je krótkimi wkładkami dodanymi uzyskując w ten sposób połączenia węzłowe prętów zdolne do przejęcia momentów gnących powstałych wskutek sztywności węzłów kraty.

Uzwojenie prętów rozciąganych utrudniają prace zbrojarskie. Uzwojenia pasów powinny być przerywane w węzłach, ściśnięte w pobliżu środków długości pręta pasa i rozsuwane dopiero po zmontowaniu całości zbrojenia kratownicy (segregator aktów prawnych).
Każdy z dźwigarów szedowych zostaje na obydwóch swych podporach przymocowanych do trzewików poziomymi śrubami przepuszczonymi przez owalne otwory wykonane w bocznych ściankach trzewików.
Przekrycia dachowe stanowią płyty łupinowe wykonane z pustaków o grubości 6 cm i z narożami wykonanymi z betonu. Na długości jednego dźwigara szedowego układane są 4 płyty, w tym dwie środkowe o pojedynczej krzywiźnie oraz dwie skrajne przy szczycie i przy rynnie o krzywiźnie podwójnej. Płyty dachowe zostały wykonane na betonowych matrycach.

Ciężary prefabrykatów wynoszą: płyty dachowej - 2 T, dźwigara szedewego - 3 T, dźwigara zastrzałowego - 6 T i dźwigara kratowego dla rozpiętości 15 m - 9 T. Montaż wykonany został dźwigiem typu „Derrick” o udźwigu 10 ton i długości wysięgnika 45 m (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami