Blog
Układanie instalacji elektrycznych w domu
W artykule znajdziesz:
Układanie instalacji elektrycznych w domu
Budowa domu wcale nie jest najtrudniejszym etapem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Istnieją jeszcze problemy, które dotyczą wnętrza, a dokładniej moment, gdy musimy zaprojektować, a następnie wykonać całą instalację elektryczną (program na komputer). W nowo wybudowanym budynku wszystkie prace tego typu wykonuje się praktycznie od zera (program na telefon).
Co więcej, osoba działająca przy tego typu zadaniu musi zrobić wszystko, aby wspomniana instalacja była w pełni bezpieczna dla przyszłych domowników. Chodzi tutaj głównie o młodsze osoby, ale również i osoby w podeszłym wieku, instalacja nie może być dla nich zagrożeniem. Osoba zajmująca się kładzeniem kabli musi również mieć odpowiednie uprawnienia budowlane (program egzamin ustny). Tylko taki fachowiec jest w stanie wykonać tak niebezpieczną pracę, zgodnie z zasadami. W praktyce do kładzenia instalacji powinno używać się przewodów płaskich, znajdujących się w płytkim zagłębieniu bezpośrednio w tynku.
Do ścian montuje się je bezpośrednio poprzez specjalne uchwyty wykonane ze specjalnego tworzywa (opinie o programie). Jeśli decydujemy się na bardziej szerokie przewody o rozpiętości pięciu żył, to wtedy do ich umocowania stosuje się aluminiowe blaszki, które z kolei są przypięte kołkami rozporowymi.
Kable i przewody
Istnieją inne rozwiązania pozwalające na umieszczenie kabli, ale najczęściej stosuje się jednak przewody płaskie. Jeśli wspominamy o alternatywnym rozwiązaniu, to polega ono na zastosowaniu bardziej elastycznych przewodów bezpośrednio w rurkach, jednak nacięcia w ścianie są głębsze (segregator aktów prawnych). Przewody znajdują się bardziej w ścianie, co zajmuje o wiele więcej czasu, a jednocześnie jest to droższe rozwiązanie. To właśnie dlatego inwestorzy bardzo często stawiają na bardziej sprawdzone metody. Przewody pod żadnym względem nie wolno układać blisko okien czy drzwi. Wszystkie przewody elektryczne powinny być łączone w specjalnych puszkach instalacyjnych. Wiele też zależy od danego pomieszczenia i ewentualnego rozkładu urządzeń w samym pokoju. Warto zapamiętać, że każdy dom jest inny i dlatego, należy dostosować się do aktualnych warunków pracy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32