Blog
Ukształtowanie bryły budynku
W artykule znajdziesz:
W krajach uprzemysłowionych istnieją słuszne tendencje do zastępowania pracy żywej maszynami i urządzeniami mechanicznymi. Możliwość racjonalnej mechanizacji procesów produkcyjnych w budownictwie wiąże się ściśle z odpowiednim przygotowaniem dokumentacji technicznej zarówno zabudowy przestrzennej, jak i poszczególnych elementów budowli. Rozwiązania powinny być podatne na możliwość maksymalnej mechanizacji procesów roboczych z uwzględnieniem warunku racjonalnego wykorzystania maszyn i urządzeń (program uprawnienia budowlane na komputer). Do najistotniejszych składników wymagań w omawianym zakresie można zaliczyć:
- odpowiedni kształt bryły budynku,
- kompleksowość uprzemysłowienia wykonania elementów konstrukcyjnych budynku,
- optymalne kształty elementów prefabrykowanych,
- właściwą strukturę konstrukcyjno-materiałową elementów budynku,
- możliwość powtarzalności operacji w zakładzie prefabrykacji i na budowie,
- odpowiedni sposób kształtowania zbrojenia elementów prefabrykowanych,
- podatność elementów prefabrykowanych na łatwe zmechanizowanie ich transportu i składowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ukształtowanie bryły budynku wynika z reguły z jego funkcji i warunków urbanistyczno-architektonicznych. Niemniej jednak należy w tym przypadku brać również pod uwagę warunki wynikające z możliwości racjonalnego zastosowania maszyn i urządzeń montażowych oraz doprowadzić w rozwiązaniu do prawidłowego kompromisu bez szkody dla walorów użytkowych i estetycznych z uwzględnieniem wymagań technologiczności rozwiązań budowlanych (uprawnienia budowlane). Maszyny budowlane nie mogą być hamulcem postępu architektoniczno-urbanistycznego, jednak z uwagi na efektywność realizacji budowli nie można ograniczać ich wykorzystywania.
Kompleksowość uprzemysłowienia
Podstawową zasadą w obecnych warunkach produkcji budowlanej powinna być kompleksowość uprzemysłowienia wykonywania elementów konstrukcyjnych budynków, szczególnie budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków towarzyszących budownictwu mieszkaniowemu w osiedlach (program egzamin ustny). Uprzemysłowienie bowiem pozwala na mechanizację procesów technologicznych, zaś kompleksowość uprzemysłowienia umożliwia racjonalne wykorzystanie podstawowych maszyn i urządzeń produkcyjnych w budownictwie. Dotychczas w wielu rozwiązaniach stosuje się jeszcze niektóre elementy budynków w wykonaniu tradycyjnym, to jest sposobami rzemieślniczymi, np. ściany zewnętrzne, ściany piwnic, ławy fundamentowe.
W przyszłości może być celowe objęcie tych elementów uprzemysłowieniem (opinie o programie). Przy omawianiu kompleksowości uprzemysłowienia należałoby także wziąć pod uwagę fakt, że w budynkach występują niekiedy w niewielkiej ilości drobne fragmenty i detale, które nie zakłócają ciągłości i rytmu robót zmechanizowanych oraz nie wymagają dużych nakładów robocizny ręcznej, są natomiast kłopotliwe w prefabrykacji. Wydaje się, że nie można uprzemysławiać budowli ,,na siłę" i powinien być zwykle zachowany rozsądny umiar. W podanym przykładzie odstąpienie od zasady kompleksowości uprzemysłowienia nie stoi w sprzeczności z ogólnymi zasadami efektywności budowania i mechanizacji procesów produkcyjnych (segregator aktów prawnych).
Na kapitałochłonność urządzeń i sprzętu związanego z wytworzeniem prefabrykatu ma duży wpływ jego kształt. Szczególnie ważna w tym przypadku jest możliwość łatwego rozformowania prefabrykatu, co rzutuje na racjonalność rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i ekonomicznych sprzętu formującego oraz urządzeń związanych z tym sprzętem. Na właściwe wykorzystanie maszyn i urządzeń w produkcji elementów ma poważny wpływ struktura materiałowo-konstrukcyjna prefabrykatu (promocja 3 w 1). Jednorodność tej struktury sprzyja w racjonalnym wykorzystaniu maszyn i mechanizacji procesów produkcyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32