Blog
Umywalki zbiorowe korytkowe
W artykule znajdziesz:
Zakłady zatrudniające ponad 100 pracowników, niezależnie od rodzaju produkcji, powinny mieć własne urządzenia kąpielowe (natryski) lub zapewnić pracownikom przynajmniej raz w tygodniu bezpłatne korzystanie z kąpieli poza zakładem (program uprawnienia budowlane na komputer). Każdy zakład przemysłowy bez względu na liczbę zatrudnionych powinien być wyposażony w urządzenia do mycia (umywalki) mające dopływ wody wodociągowej w ilości co najmniej 10 1/prac oraz odpływ ścieków do kanalizacji.
W oddziałach, w których pracownicy narażeni są na zetknięcie się z materiałami trującymi, lub przy pracach szczególnie brudzących, umywalki należy zaopatrzyć w ciepłą wodę o temperaturze 35°C, w ilości co najmniej 5 1/prac. d. Podłogi i ściany (do 2 m nad podłogą) powinny być wykonane z materiałów umożliwiających mycie i łatwe utrzymanie czystości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zgodnie z ustaleniami przepisów pomieszczeń higieniczno-sanitarnych nie należy uznawać za przeznaczone na pobyt ludzi. Szczegółowe wymagania dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych określone są w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. Wymagania dla pomieszczeń, w których występują urządzenia sanitarne, są następujące (uprawnienia budowlane).
Umywalnie należy projektować w oddzielnych pomieszczeniach lub z konieczności w wydzielonych miejscach, np. w szatni. Pomieszczenie umywalni powinno być wyposażone w umywalki indywidualne o wymiarach nie mniejszych niż 0,5 x 0,4 m lub umywalki zbiorowe korytkowe lub okrągłe. Niedopuszczalne jest stosowanie blaszanych umywalek nieemaliowanych. Typowe umywalki stosowane w zakładach przemysłowych (program egzamin ustny).
Elektryczne suszarki
Umywalki bez tylnej ścianki powinny być montowane na ścianach wykładanych glazurą lub jako zespół wolno stojący. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się 0,75 m nad podłogą. Szerokość przejścia między umywalkami a przeciwległą ścianą umywalni nie powinna być mniejsza niż 1,25 m, a pomiędzy dwoma rzędami umywalek nie mniejsza niż 2,0 m. Odstępy pomiędzy zaworami czerpalnymi powinny wynosić co najmniej 0,70 m (nie dotyczy to umywalek okrągłych). Liczbę zaworów czerpalnych (stanowisk do mycia) należy umywalniach na oddziałach produkcyjnych zgodnie z ustaleniami związanymi z warunkami pracy (opinie o programie).
W umywalniach dla zakładów, których pracownicy narażeni są na zabrudzenie nóg, należy przewidzieć umywalki do mycia nóg, przyjmując 1 umywalkę (basen) na 10 użytkowników. Zalecane jest również wyposażenie umywalki w zbiorniczki do mydła płynnego oraz elektryczne suszarki do rąk. W pomieszczeniu umywalni należy zapewnić przynajmniej 2-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Natryski należy projektować w oddzielnych pomieszczeniach lub we wspólnym pomieszczeniu z umywalnią.
Usytuowanie natrysków w zespole pomieszczeń higieniczno-sanitarnych powinno stwarzać konieczność przejścia przez nie pracowników (po zdjęciu odzieży roboczej lub ochronnej) przed wejściem do szatni z odzieżą domową. Rozbieranie się pracowników powinno odbywać się w szatni lub w pomieszczeniu przy natryskach przeznaczonym na rozbieralnię. W rozbieralniach zbiorowych należy przewidzieć ławki i wieszaki, przyjmując dwa miejsca siedzące (ok. m długości i 0,30 m szerokości ławki) oraz trzy wieszaki na każdą kabinę natryskową (segregator aktów prawnych).
Jeśli liczba natrysków przekracza 6, rozbieralnia powinna być oddzielona od pomieszczenia natryskowego niewielkim pomieszczeniem izolującym. Dla kobiet należy projektować kabiny natryskowe z wnękami do rozbierania się. W pomieszczeniu natryskowym należy przewidzieć oddzielne kabiny dla każdego natrysku (sitka). Jeżeli występuje znaczne zabrudzenie całego ciała i zachodzi konieczność wzajemnej pomocy podczas mycia, dopuszcza się umieszczenie odpowiedniej ilości sitek natryskowych poza kabinami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32