Blog

16.01.2021

Uniwersalny system przestawny

W artykule znajdziesz:

Uniwersalny system przestawny

Uniwersalny system przestawny

Uniwersalny system przestawny nazywany systemem szynowego wspinania, a także systemem osłon zabezpieczających, należy do najnowszych systemów deskowań stosowanych w obszarze wykonywania ścian zewnętrznych i prac elewacyjnych. Przeznaczony jest do stosowania w obiektach wysokich (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dobre wyniki ekonomiczne uzyskuje się także, wykorzystując te deskowania podczas wznoszenia obiektów
- średniej wysokości. Łączą one zalety różnych systemów wspinania z nowoczesnym systemem modułowym. Uniwersalny system przestawny stosowany jest w dwóch wariantach:
- pomosty robocze,
- osłony zabezpieczające (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wariant deskowania pomost roboczy tworzy podstawę dla podestu roboczego oraz stanowi wsparcie dla elementów podporowych płyt deskowania ściennego. Służy do wykonywania monolitycznych ścian budynków wysokich. Deskowanie ścian zewnętrznych oparte jest na wózkach odsuwających się na odległość od 80 cm do 90 cm.
Wariant deskowania osłony zabezpieczające stanowi osłony poziomów (kondygnacji) budynku będących w trakcie budowy.

Zadaniem osłon jest zabezpieczenie robotników pracujących na wznoszonych kondygnacjach budynku przed upadkiem z wysokości oraz szczelne osłonięcie stanowisk pracy przed działaniem wiatru czynników atmosferycznych (uprawnienia budowlane). Zapewnia to duży komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa, przyczyniając się tym samym do zwiększenia wydajności. Powierzchnie zewnętrzne osłon sprawdzają się też doskonale jako nośniki reklam - co obniża koszty dzierżawy deskowania. Pierwszy tego typu system deskowań został wprowadzony na rynek w 2005 r. [M2.6].
Zastosowania uniwersalnych deskowań przestawnych RCS (Rail Climbing System) w wariancie pomost roboczy RCS C (C = carriage - wózek) oraz w wariancie osłona zabezpieczająca RCS P (P = protection - zabezpieczenie).

Przestawiania jednostek deskowań można dokonać za pomocą żurawia lub niezależnie od żurawia za pomocą mobilnego (przenośnego) hydraulicznego systemu napędów wspinania [M2.6]. W tym drugim wariancie przemieszczania osłony i pomosty wspinają się za pośrednictwem szyn umieszczonych w dwóch poziomach prowadnic zakotwionych do ścian zewnętrznych lub w stropach budynku (program egzamin ustny).

Zakres nadzoru wykonawczego

Nakłady kosztów na hydrauliczne napędy stosowane w tego typu systemach deskowań są stosunkowo niewielkie, co sprawia, że stosowanie ich jest również opłacalne podczas realizacji budynków o mniejszej wysokości. Wybór sposobu przemieszczania deskowania dobiera się odpowiednio do istniejących, specyficznych warunków wykonawczych na budowie.
Pomosty robocze w trakcie wspinania są na stałe połączone z budynkiem poprzez szyny i uchwyty wspinania (opinie o programie). Odsunięcie się jednostek przy dużym obciążeniu wiatrem nie jest możliwe, dlatego również przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych można kontynuować wspinanie jednostek.

Konstrukcja pomostów roboczych PERI RCS umożliwia stosowanie deskowań ściennych o wysokości od 270 cm do 450 cm. Schemat konstrukcji uniwersalnego systemu przestawnego RCS w obu wariantach.
Kontrola jest stosowana w celu sprawdzenia, czy roboty budowlane są prowadzone zgodnie ze specyfikacją projektową. Specyfikacja projektowa stanowi dokumentację zawierającą dane techniczne i wymagania dla danego projektu opracowane
zgodnie z zasadami norm, instrukcji lub innych stosownych rozporządzeń (segregator aktów prawnych).

Wymagania dotyczące kontroli powinny być określone w odniesieniu do jednej z trzech klas:
- klasa kontroli 1;
- klasa kontroli 2;
- klasa kontroli 3.

Klasa kontroli może dotyczyć całej konstrukcji, elementów konstrukcji lub niektórych technologii zastosowanych na budowie.
Trzy klasy kontroli określone w prenormie ENV 13670 dają możliwość wyboru wymaganego poziomu kontroli na podstawie ważności elementu/konstrukcji i trudności wykonania związanej z funkcją elementu. Przewidziana do zastosowania klasa kontroli powinna być określona w specyfikacji projektowej (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami