Blog
Uprawnienia budowlane architektoniczne – egzamin
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane architektoniczne – egzamin
Wszystkie kwestie związane z egzaminem na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej znajdują się w regulaminie postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień w specjalności architektonicznej (program na komputer). Zgodnie z tymi przepisami egzaminy na uprawnienia przeprowadza się przynajmniej dwa razy do roku. Terminy są wyznaczane przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną i ogłaszane w serwisie internetowym Izby Architektów RP. Termin egzaminów może być zmieniony po jego ogłoszeniu – takie uprawnienia ma Krajowa Komisja Kwalifikacyjna. Organ też może też wyznaczyć dodatkowy termin ustnego egzaminu w danym roku (program na telefon).
Ogłoszenie w sprawie terminów egzaminów
Ogłoszenie w sprawie terminów egzaminów w danym roku kalendarzowym jest umieszczane na stronie jednocześnie z terminami złożenia wniosków o nadanie uprawnień – wspomniane terminy muszą być ustalone na przynajmniej 3 miesiące przed wyznaczonymi terminami egzaminów (program na egzamin ustny). W przypadku, gdy wnioski będą złożone po wyznaczonym terminie, uznaje się, że dotyczą one kolejnego postępowania kwalifikacyjnego – okręgowa kwalifikacyjna jest zobowiązana poinformować kandydata o tym w fakcie w formie pisemnej.
Egzamin składa się z pisemnej części, mającej formę testu, oraz z części ustnej (promocja 3 w 1). Podczas egzamin sprawdzeniu podlega przede wszystkim znajomość przepisów związanych z urbanistyką, budownictwem, planowaniem przestrzennym czy architekturą. Ponadto podczas egzaminu oceniana jest umiejętność kandydata do wykorzystywania w praktyce zdobytej wiedzy technicznej, w tym m.in. do samodzielnego rozwiązywania:
• zagadnień architektonicznych dotyczących procesu budowlanego,
• zagadnień technicznych dotyczących procesu budowlanego,
• zagadnień organizacyjnych dotyczących procesu budowlanego (segregator).
Część pisemna egzaminu jest w tym samym czasie w każdej okręgowej izbie architektów – rozpoczyna się w tym samym dniu i o tej samej godzinie, a składa z takich samych testów oraz pytań ustnych, które wybierane są z baz egzaminacyjnych pytań pisemnych i ustnych Izby Architektów RP (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32