Blog
Uprawnienia budowlane – co trzeba wiedzieć?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – co trzeba wiedzieć?
Rozwój zawodowy w branży budowlanej jest nieodłącznie związany z posiadaniem uprawnień budowlanych (program na komputer). Z tego właśnie względu już w czasie studiów warto rozglądać się za odpowiednimi firmami budowlanymi wykonawczymi oraz biurami projektowymi, w których po zakończeniu nauki będzie można odbyć praktyki. Postępowanie związane z nadawaniem uprawnień budowlanych jest bardzo sformalizowane. Wynika to z faktu, że nadanie uprawnień budowlanych konkretnej osobie, stanowi potwierdzenie, że osoba ta ma wymagane kwalifikacje i może ponosić odpowiedzialność za pracę, którą wykonuje (program na telefon).
Dzięki uprawnieniom budowlanym można sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, do których zalicza się:
• sprawowanie nadzoru autorskiego,
• projektowanie oraz sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych,
• sprawowanie nadzoru inwestorskiego (https://uprawnienia-budowlane.pl),
• kierowanie, nadzór oraz sprawowanie kontroli techniczne wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych,
• sprawowanie kontroli technicznej nad utrzymaniem obiektów budowlanych (program na egzamin ustny).
Odpowiednie wykształcenie
Tego rodzaju prace mogą wykonywać wyłącznie osoby, które mają odpowiednie wyształcenie techniczne, odbyły praktykę zawodową odpowiednią dla rodzaju oraz stopnia skomplikowania działalności związanej z pełnioną funkcją, pozytywnie zaliczyły egzamin na uprawnienia budowlane, który sprawdza znajomość procesu budowlanego i umiejętności praktycznego stosowania wiedzy technicznej (promocja 3 w 1).
Najważniejszym wymogiem, bez którego nie można ubiegać się o uprawnienia budowlanej, jest odpowiednie wykształcenie (segregator). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli z ustawą Prawo budowlane, uprawnienia budowlane można uzyskać w dwóch zakresach – bez ograniczeń i w ograniczonym zakresie. Do uzyskania uprawnień bez ograniczeń konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku odpowiednim dla danej specjalności. Uprawnienia w ograniczonym zakresie można uzyskać po ukończeniu studiów na kierunku pokrewnym dla danej specjalności lub po uzyskaniu tytułu technika bądź mistrza w wybranym zawodzie technicznym (opinie).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32