Blog
Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi – do czego uprawniają?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi – do czego uprawniają?
Prawo budowlane oraz związane z nim przepisy wykonawcze, np. rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych, szczegółowo określa zakres uprawnień do kierowania robotami budowlanymi. Są to uprawnienia wykonawcze, dzięki którym można m.in. kierować budową (program na komputer). Uprawnienia mogą być przyznane w zakresie ograniczonym lub bez ograniczeń i najczęściej dotyczą jednej z określonych specjalności, np. konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej, mostowej, kolejowej, drogowej czy architektonicznej (program na telefon). W zależności od tego, jaką specjalizację wybrał kandydat, istnieją różne ograniczenia związane z posiadaniem uprawnień (program na egzamin ustny).
Kwestie kierowania robotami budowlanymi
W przypadku uprawnień architektonicznych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń dozwolone jest kierowanie robotami budowlanymi, które związane są z tworzeniem obiektu w zakresie kierowania robotami oraz w odniesieniu do architektury tego obiektu (promocja 3 w 1). Jeśli chodzi o uprawnienia w ograniczonym zakresie, to kubatura obiektów nie może przekraczać 1000 metrów sześciennych. Co więcej, ograniczenie dotyczy również terenu, na którym mają być prowadzone roboty budowlane – uprawnienia w ograniczonym zakresie pozwalają na tworzenie projektów tylko w przypadku tzw. budownictwa zagrodowego (segregator).
Uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń dają możliwość pełnienia dwóch samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – dzięki nim można kierować robotami budowlanymi zarówno w odniesieniu do architektury obiektu, jak i do jego konstrukcji. Jeśli uprawnienia wydane są w zakresie ograniczonym, to kubatura budynku nie może przekraczać 1000 metrów sześciennych (opinie). Ograniczenia dotyczą również innych kwestii:
• wysokość budynku – do 12 m nad poziomem terenu,
• ilość kondygnacji – nie więcej niż 3 nadziemne,
• wysokość kondygnacji – do 4,8m,
• posadowienie – do 3m poniżej poziomu terenu,
• rozpiętość elementów konstrukcyjnych – do 6m,
• wysięg wsporników – do 2m,
• brak elementów wstępnie sprężanych na budowie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32