Blog
Uprawnienia budowlane – przepisy
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – przepisy
Uprawnienia budowlane to decyzja administracyjna, podejmowana przez ograny samorządu zawodowego inżynierów lub architektów. Dzięki tej decyzji możliwe jest sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Osoby, które takie funkcje sprawują, zgodnie z prawem ponoszą odpowiedzialność za wykonywanie swojej pracy w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej (program na telefon).
Ponadto wymagane jest wykonywanie swojej pracy z należytą starannością oraz dbałością o jej odpowiednią organizację, jakość i bezpieczeństwo (program egzamin ustny). Decyzja o nadaniu uprawnienia budowlanych jest wpisywana do centralnego rejestru, a osoba posiadająca uprawnienia trafia na listę członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego. Przynależność do izby jest potwierdzana zaświadczeniem, który wydaje ta izba – zaświadczenie ma termin ważności.
Wszystkie organy samorządu zawodowego są zobowiązane przepisami do natychmiastowego przekazywania informacji dotyczących:
• wpisu danej osoby na listę członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego,
• wykreśleniu danej osoby z listy członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego (opinie o programie).
Dzięki temu informacje te mogą być ujawnione w centralnym rejestrze. Prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie mają także osoby, których kwalifikacje zawodowe uznano na podstawie przepisów odrębnych (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia budowlane w Polsce udzielane są do projektowania i/lub do kierowania robotami budowlanymi. W uprawnieniach określa się wybraną specjalność oraz ewentualnie specjalizację techniczno-budowlaną, a także zakres robót budowlanych i prac projektowych, jakie będą objęte danym uprawnieniem. Co ważne, uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi są podstawą dającą prawo do wykonywania niektórych samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (promocja 3 w 1).
Uprawnienia
Uprawnienia są udzielane w następujących specjalnościach:
• architektonicznej,
• konstrukcyjno-budowlanej,
• inżynieryjnej – mostowej, drogowej, kolejowej, hydrotechnicznej, wyburzeniowej,
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń – telekomunikacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych oraz cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32