Blog
Uprawnienia budowlane – przepisy
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – przepisy
Uprawnienia budowlane to decyzja administracyjna, podejmowana przez ograny samorządu zawodowego inżynierów lub architektów. Dzięki tej decyzji możliwe jest sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Osoby, które takie funkcje sprawują, zgodnie z prawem ponoszą odpowiedzialność za wykonywanie swojej pracy w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej (program na telefon).
Ponadto wymagane jest wykonywanie swojej pracy z należytą starannością oraz dbałością o jej odpowiednią organizację, jakość i bezpieczeństwo (program egzamin ustny). Decyzja o nadaniu uprawnienia budowlanych jest wpisywana do centralnego rejestru, a osoba posiadająca uprawnienia trafia na listę członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego. Przynależność do izby jest potwierdzana zaświadczeniem, który wydaje ta izba – zaświadczenie ma termin ważności.
Wszystkie organy samorządu zawodowego są zobowiązane przepisami do natychmiastowego przekazywania informacji dotyczących:
• wpisu danej osoby na listę członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego,
• wykreśleniu danej osoby z listy członków właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego (opinie o programie).
Dzięki temu informacje te mogą być ujawnione w centralnym rejestrze. Prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie mają także osoby, których kwalifikacje zawodowe uznano na podstawie przepisów odrębnych (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia budowlane w Polsce udzielane są do projektowania i/lub do kierowania robotami budowlanymi. W uprawnieniach określa się wybraną specjalność oraz ewentualnie specjalizację techniczno-budowlaną, a także zakres robót budowlanych i prac projektowych, jakie będą objęte danym uprawnieniem. Co ważne, uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi są podstawą dającą prawo do wykonywania niektórych samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (promocja 3 w 1).
Uprawnienia
Uprawnienia są udzielane w następujących specjalnościach:
• architektonicznej,
• konstrukcyjno-budowlanej,
• inżynieryjnej – mostowej, drogowej, kolejowej, hydrotechnicznej, wyburzeniowej,
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń – telekomunikacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych oraz cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32