Blog

03.03.2020

Tynkowanie wewnętrznej powierzchni kanałów dymowych

W artykule znajdziesz:

Tynkowanie wewnętrznej powierzchni kanałów dymowych

Tynkowanie wewnętrznej powierzchni kanałów dymowych

Tynkowanie wewnętrznej powierzchni kanałów dymowych jest niedopuszczalne; tynk wapienny i cementowy niszczeją pod działaniem gazów siarkowych, a tynk gliniany szybko się kruszy; ponadto tynki są uszkadzane przez przyrządy kominiarskie i pękają przy zmianach temperatury (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cegły otaczające kanały powinny być tak murowane, aby wszystkie spoiny poprzeczne i podłużne były dokładnie zapełnione, gdyż od tego zależy nie tylko wytrzymałość i trwałość murów znacznie osłabionych otworami, ale i zabezpieczenie od przenikania ognia i gazów do sąsiednich kanałów, a nawet do pomieszczenia.
Wskazane jest, aby cegły naokoło kanałów były układane przy pomocy wzorników (szablonów) drewnianych lub blaszanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wzornik drewniany jest rurą prostopadłościenną z desek struganych od zewnątrz, rozszerzającą się nieco ku górze i zaopatrzoną na wierzchu w poprzeczkę z łaty do podnoszenia.
Wzornik blaszany zrobiony jest z blachy stalowej o grubości 0,6-0,8 mm; u góry ma ramkę z kątownika, a u dołu 4 łapki do oparcia, które mogą być schowane do wewnątrz lub wysunięte na zewnątrz przez obrót klameczki znajdującej się u góry.
Ścianki wzornika smaruje się gliną lub olejem odpadowym, aby uniknąć przywierania do muru.

Wzorniki ustawia się dokładnie na miejscach przeznaczonych dla kanałów.
Podczas murowania rozściela się na każdej warstwie cegieł zaprawę aż do samego wzornika, dzięki czemu powierzchnie kanałów są równe i gładkie (uprawnienia budowlane).
Po wymurowaniu 5-6 warstw cegieł wzornik podnosi się do góry, przesmarowuje się wnętrza kanału rzadką gliną, a następnie ustawia się wzornik na nowym poziomie.
Zastosowanie wzorników umożliwia zachowanie stałych wymiarów przekrojów kanałowych, zabezpiecza kanały od zabrudzenia w czasie murowania i ułatwia wypełnienie spoin od wewnątrz, a tym samym przyczynia się do wytworzenia równej i gładkiej powierzchni kanałów, ułatwiającej przepływ gazów (program egzamin ustny).

Prawidłowe wykonanie muru

Prawidłowe wykonanie muru z kanałami bez użycia wzorników jest też możliwe, ale wymaga to dużej uwagi i jest trudniejsze. Nie stosując wzorników, zgarnia się nadmiar zaprawy wystającej ze spoin za pomocą kielni. Część zaprawy spada w dół. Zbiera się ją na desce wstawionej ukośnie na czas robót w otwór wycierowy na spodzie kanału.

Przy murowaniu kanałów należy na każdej kondygnacji zostawić do czasu komisyjnego sprawdzenia otwór rewizyjny prowizoryczny zakryty deską lub cegłą do usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń zaprawą lub gruzem (opinie o programie).

Prawidłowe działanie kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinno być sprawdzone dwukrotnie, a mianowicie:
a) pierwszy raz po ukończeniu stanu surowego budynku na szczelność i drożność (prawidłowość wymiarów wewnętrznych na całej długości);
b) drugi raz przed oddaniem budynku do użytkowania: na szczelność, drożność i ciąg przed i po włączeniu pieców, kuchen lub piecyków gazowych oraz na prawidłowość wykonanych połączeń z paleniskami, drzwiczkami wycierowymi lub kratkami wentylacyjnymi (segregator aktów prawnych).

Kontrola i sprawdzanie kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinna odbywać się komisyjnie przy udziale przedstawiciela miejscowego organu władzy budowlanej, inspektora nadzoru, kierownika robót, mistrza kominiarskiego i mistrza murarskiego, przy czym inspektor nadzoru, kierownik robót i mistrz kominiarski powinni uprzednio przeprowadzić niezbędne badania.
Zaprawy powinny być przygotowane z materiałów odpowiadających wymaganiom Polskich Norm w sposób przewidziany przez odpowiednie normy i instrukcje techniczne.

Warunki techniczne wykonania - zaprawy należy przygotowywać w takiej ilości, aby były zużyte w tym samym dniu roboczym, w czasie nie dłuższym od ich przygotowania niż:
- 8 godzin dla zaprawy wapiennej,
- 5 godzin dla zaprawy cementowo-wapiennej,
- 3 godziny dla zaprawy cementowej.

Cegły powinny odpowiadać wymaganiom norm (promocja 3 w 1). Cegły stosowane do ław fundamentowych i w ogóle w murze poniżej terenu, powinny być jak najbardziej wypalone i ścisłe; takie cegły są trwalsze cd cegieł gorzej wypalonych. Cegły dziurawki nie mogą być użyte do murów z kanałami dymowymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami