Blog
Uprawnienia instalacyjne – wymagane na egzaminie akty prawne
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia instalacyjne – wymagane na egzaminie akty prawne
Podczas egzaminów na uprawnienia budowlane, przeprowadzanych w okręgowych izbach inżynierów budownictwa, wymagana jest znajomość bardzo dużej bazy aktów prawnych, zawierającej aż 166 pozycji (program na komputer). Wśród nich znajdują się te, które są zdecydowanie najważniejsze, a bez ich znajomości nie ma co marzyć o zdaniu egzaminu na uprawnienia budowlane. Podstawa to oczywiści ustawa Prawo budowlane, ponieważ to właśnie o nią opiera się wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w Polsce (program na telefon).
W ramach przygotowań do egzaminu trzeba przeczytać tekst całej ustawy przynajmniej kilka razy i oczywiście ze zrozumieniem.
Dla specjalności instalacyjnych duże znaczenie ma również znajomość poszczególnych rozdziałów branżowych z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (program egzamin ustny). Konieczne trzeba też przyswoić sobie rozporządzenia dotyczące warunków technicznych w zakresie poszczególnych specjalności. W tym wypadku konieczne jest uczenie pamięciowe, ponieważ pytania często dotyczą określonych w przepisach wartości (opinie o programie).
Najważniejsze rozporządzenia dla specjalności instalacyjnych
Najważniejsze rozporządzenia dla specjalności instalacyjnych to:
• dla uprawnień telekomunikacyjnych – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 października w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie,
• dla uprawnień elektrycznych – Rozporządzenie Ministra Łączności z 21 kwietnia 1995 roku w sprawie warunków technicznych zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności (segregator aktów prawnych),
• dla uprawnień sanitarnych – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 26 kwietnia 2013 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie.
Oczywiście to jeszcze nie wszystko, ponieważ do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie niezbędna jest również znajomość Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Dla uprawnień wykonawczych duże znaczenie mają również rozporządzenia w zakresie BHP (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32