Blog

Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 2
29.07.2020

Urządzenia transportu pionowego

W artykule znajdziesz:

Urządzenia transportu pionowego

Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 3
Urządzenia transportu pionowego

Cięgna zamocowane do słupków ram dźwigników i pierścienia stalowego są zaopatrzone w nakrętki rzymskie, za pomocą których uzyskuje się wymagane napięcie oraz reguluje się kształt krążyn (program uprawnienia budowlane na komputer).
W praktyce wykonuje się montaż stałych odcinków cięgien, z nakrętką rzymską (odcinki mocowane do ram dźwigników) ze stali prętowej o średnicy ok. 12-16 mm, natomiast pozostałe odcinki cięgien mogą być wykonane ze stalowych linek o średnicy 8-10 mm lub również z prętów stalowych. Średnica napinającego pierścienia wynosi od 1,0 do 2,0 m. Pierścień wykonuje się zazwyczaj przez spawanie z blachy grubości 4-8 mm.

Przy realizacji wykonywanej w deskowaniu ślizgowym ważnym zagadnieniem jest transport pionowy materiałów oraz transport brygady roboczej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do przewozu materiałów stosuje się wyciągi szybowe względnie żurawie wieżowe, zaś robotników - dźwigi osobowe lub towarowo-osobowe względnie schodnie. Wyciągi szybowe i schodnie należy konstruować z rur rusztowaniowych, sytuując je po obu stronach budowli. Pozwala to na właściwe stężenie między sobą obu konstrukcji niezależnie od stężenia z terenem.
Stężenia nad budowlą usuwane są w miarę postępu ślizgu, konstrukcje wyciągów zaś przymocowane są do budowli. Prawidłowym rozwiązaniem transportu pionowego jest stosowanie budowlanych dźwigów towarowo-osobowych lub żurawi obrotowych zmontowanych na pomoście roboczym.

Stosowanie żurawi samojezdnych wydaje się być dla tego rodzaju budowy mniej ekonomiczne ze względu na znaczny koszt ich transportu, montażu, eksploatacji i demontażu jak również niekiedy ograniczoną wysokość ich zasięgu oraz ze względu na niewykorzystanie ich wg tonometrażu.
Przy budowie chłodni cylindrycznej w Częstochowie (projekt mgr inż. M. Golczyka) zastosowano do transportu pionowego masy betonowej wyciąg kubełkowy. Wyciąg ma przeciwwagę opartą na zbloczu rolek umocowanych na podłużnych słupkach ram dźwigników (uprawnienia budowlane).

Deskowanie wież

Żelbetowe wieże cylindryczne lub wieloboczne wykonuje się w deskowaniu ślizgowym, konstruowanym w sposób opisany przy budowie silosów. Jedyna występująca tu różnica w stosunku do budowli omówionych uprzednio wynika z odmiennych warunków przewozu materiałów i załogi (program egzamin ustny). Podczas budowy wysokich wież i zbiorników konstruuje się wewnątrz nich schodnie i wyciąg materiałowy.

W wieży tej w czasie budowy wykonano w ścianach wnęki dla oparcia stropów, belek i gzymsów oraz otwory dla późniejszego wstawienia okien i drzwi. Wnęki i otwory w ścianach wykonuje się w ten sposób, że między tarcze deskowania ślizgowego wkłada się skrzynki formujące otwory lub wnęki i zabetonowuje się je. Po przejściu deskowania ślizgowego wyżej, skrzynki wyjmuje się (opinie o programie).

Do wykonywania ścian żelbetowych budynków mieszkalnych stosuje się podobnie jak do budowy silosów i wież - deskowania ślizgowe. W podobny sposób jak podano w poprzednim punkcie wykonuje się wnęki lub otwory w ścianach na belki stropowe. W przypadku stosowania stropów płytowych otwory służą do oparcia tych płyt. W celu uzyskania płyt ciągłych wieloprzęslowych przez otwory te przeprowadza się zbrojenie przenoszące momenty podporowe.
Skrzynki otworów stropowych wykonuje się z blachy o grubości 2-3 mm (segregator aktów prawnych).

Przy montażu stropów w ścianach budynku mieszkalnego lub wież wykonanych uprzednio w deskowaniu ślizgowym stosuje się - zależnie od przyjętej metody wykonania stropów - pomocnicze urządzenia, a mianowicie:
- dla stropów monolitycznych stosuje się dźwigary rusztowania bezstojakowego (dźwigary rozsuwane inwentaryzowane - przykład takiego dźwigara oraz inwentaryzowane tarcze deskowania,
- dla stropów wykonywanych na stosach na placu budowy stosuje się specjalne siodełka montażowe oraz deski uszczelniające między siodełkami (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 8 Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 9 Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 10
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 11
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 12 Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 13 Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 14
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Własności procesu wyboczenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami