Blog

20.02.2020

Ustalenie standardów mieszkaniowych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ustalenie standardów mieszkaniowych uprawnienia budowlane

Ustalenie standardów mieszkaniowych uprawnienia budowlane

Istotne dla programowania remontów pojedynczych budynków jest ustalenie standardów mieszkaniowych oraz standardów docelowych; ma to istotny wpływ na koszty, a tym samym i na opłacalność modernizacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drugim elementem wpływającym na koszty jest wymiana stropów drewnianych na ogniotrwałe. Również w tym zakresie należy przyjąć ustalenia w zależności od możliwości gospodarczych regionów. Zawsze jednak podstawą do podejmowania decyzji o zakresie remontów i modernizacji budynków, podobnie jak przy działaniu kompleksowym, powinien być właściwie przeprowadzony rachunek ekonomicznej opłacalności.

Pamiętać przy tym należy, że przy modernizacji zespołu budynków, w ramach co najmniej bloku, remont i modernizacja budynków o gorszym stanie technicznym stają się opłacalne, gdyż na ogół całe zadanie nie przekracza kosztów granicznych.

Wysokość kosztów granicznych powinna być przedmiotem decyzji władz terenowych, gdyż zależna jest od lokalnych możliwości. Dotychczas obowiązuje w kraju jednolita zasada, że graniczne koszty przewidywanego remontu nie mogą przekraczać 70% kosztu nowego budynku w przeliczeniu na ma powierzchni, pod warunkiem uzyskania porównywalnych wartości użytkowych i eksploatacyjnych mieszkań z nowego budownictwa i mieszkań po remoncie z modernizacją (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powyższa zasada nie uwzględnia ani uwarunkowań wynikających z różnic lokalizacyjnych budownictwa nowego i starego, ani jego wartości zdrowotnych i estetycznych, jak również walorów kulturowych, a więc niepowtarzalności układów, wystroju, możliwości identyfikacji i innych (uprawnienia budowlane).

Projektowanie w budownictwie remontowym polega na wykonaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przewidywanego do naprawy budynku (zespołu budynków bądź bloku zabudowy) z uwzględnieniem:
- stanu istniejącego i morfologii obiektu,
- wytycznych urbanistycznych i programu użytkowego,
- ograniczeń z tytułu wartości kulturowych lub tradycyjnych,
- podatności obiektu na przekształcenia,
- długości okresu dalszego użytkowania,
- uwarunkowań technicznych i materiałowych,
- wymagań ekonomicznych,
- warunków zapewniających właściwą eksploatację (program egzamin ustny).

Dokumentacja

Dokumentacja powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami i aktami prawnymi. Przepisy dotyczące robót remontowych są wydawane przez właściwe ministerstwo w postaci zarządzeń i instrukcji, okresowo aktualizowanych lub zmienianych.
Poza tym w zakresie projektowania obowiązuje rozporządzenie ministra administracji z dn. 3.07.1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, w zakresie możliwym do stosowania w specyfice budownictwa remontowego (opinie o programie).


Przepisy prawne dotyczące zakresu i formy projektowania remontowo-modernizacyjnego nie są jednoznaczne i stosuje się je przez analogię do budownictwa inwestycyjnego nowego. Wszystkie przepisy, łącznie z towarzyszącymi przepisami przeciwpożarowymi, bhp, sanitarnymi, nie mogą jednak stanowić dla projektowania budownictwa remontowego i modernizacyjnego nakazu; powinny wyłącznie służyć jako wytyczne i wskazania, tak by rozwiązania przyjęte w projekcie stanowiły poprawę warunków funkcjonalnych i bezpieczeństwa. Uchwała Rady Ministrów nr 75 z 1972 r. „W sprawie projektowania inwestycji” podaje ramowe zasady sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych i projektów technicznych dla inwestycji, polegających na budowie, rozbudowie, remoncie i modernizacji (segregator aktów prawnych).

 

W świetle tej uchwały obowiązuje:
- dla remontów kapitalnych i modernizacji - zakres dokumentacji i tryb uzgodnień analogiczny jak dla budowy nowych obiektów, w szczególności zaś opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego,
- dla remontów i napraw prostych - może być przyjęta zasada sporządzania dokumentacji jednostadiowej, która obejmuje niezbędny, minimalny zakres projektu technicznego i założeń.
Remonty i modernizacje związane są z istniejącym obiektem, urządzeniem, zatem projektowanie musi być dostosowane do sytuacji, która istnieje . narzuca ograniczenia. Stąd też projektowanie remontów i modernizacji różni ćę w sposób dość istotny od projektowania nowych inwestycji.

Różnice te polegają głównie na tym, że:
- warunkiem projektowania modernizacyjnego jest wykonanie szczegółowych rozeznań i ocen stanu istniejącego,
- każde rozwiązanie projektowe jest indywidualne, nie można go zastąpić opracowaniem typowym; jest ono odmienne od stosowanych w budownictwie inwestycyjnym, wynika z konkretnego obiektu i jest przystosowane do niego w sposób indywidualny,
- znaczna część projektowania odbywa się równolegle z realizacją; odsłonięcie zakrytych części konstrukcji obiektu często zmusza do zmiany pierwotnych decyzji projektowych, przyjętych na podstawie domniemania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami