Blog

29.01.2021

Ustroje budowlane

W artykule znajdziesz:

Ustroje budowlane

 

Ustroje budowlane

Ustrój budowlany jest to zespół elementów budowlanych, tworzących całość w skończonej formie i funkcji.
Ustroje budowlane dzielimy na:
a) Ustroje główne, np. przekrycia, ściany, rampy itp.
b) Ustroje podporządkowane, np. świetliki, okna, daszki rampowe itp.

Powyższy podział wynika zarówno z potrzeby usystematyzowania wszystkich zjawisk występujących w typizacji budownictwa przemysłowego. Jako przykład przyjętego podziału może posłużyć zagadnienie ramp dla składów przemysłowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli zakłada się, że przez ustrój zwany rampą rozumie się zarówno pomosty, daszki, schody i pochylnie, jako zespół stanowiący całość architektoniczno-konstrukcyjną, to w przypadku rozpatrywania np. samego daszku nadrampowego mamy również do czynienia z ustrojem budowlanym, ponieważ stanowi on także zespół elementów tworzących całość. Stąd wynika podział na ustroje główne i podporządkowane pod względem funkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku ściany, która według swej funkcji jest ustrojem głównym, okna żelbetowe - prefabrykowane składające się z elementów będą także ustrojem, lecz ustrojem o funkcji podporządkowanej funkcji głównej ściany.
Istnieje także pozafunkcjonalny warunek, który przyczynia się również do przyjętego podziału - warunek jednorodności form. Ogólnie przyjęte w typizacji wymaganie prowadzi do tego, aby ustroje stanowiące część całości (tj. podporządkowane) były jednorodnie skomponowane z całością (tj. z ustrojem głównym) (uprawnienia budowlane).

Ta współzależność została wyrażona w samych nazwach „główny44 i „podporządkowany44, które są odzwierciedleniem ich funkcji.
Segment budynku jest to zespół ustrojów budowlanych stanowiący jednolitą całość i powtarzający się wielokrotnie w budynku (program egzamin ustny).
Segmenty budynku dzielimy na:
- pod względem ukształtowania w planie,
- segmenty jednoczłonowe,
- segmenty wieloczłonowe,
- pod względem ukształtowania w pionie,
- segmenty jednokondygnacjowe,
- segmenty wielokondygnacjowe,
- pod względem usytuowania w budynku ,
- segmenty skrajne),
Sekcja budynku jest to zespół segmentów budynku, tworzący powtarzającą się i samodzielną jego część. Sekcja budynku może być oddzielona od sąsiednich dylatacjami, co jednak uzależnia się od jej wymiarów (opinie o programie).

Sekcje

Sekcja jako skończona całość może stanowić w poszczególnym przypadku budynek lub budowlę.
Sekcje dzielimy na:
- pod względem ukształtowania w planie
- sekcje jednosegmentowe,
- sekcje wielosegmentowe;
- pod względem ukształtowania w pionie
- sekcje jednokondygnacjowe,
- sekcje wielokondygnacjowe,
- pod względem usytuowania w budynku
- sekcje narożne,
- sekcje boczne,
- sekcje środkowe,
- sekcje skrajne,
- sekcje pośrednie (segregator aktów prawnych).

Można także dodatkowo wprowadzić podziały sekcji oparte na różnicach funkcjonalnych. Ma to miejsce w działalności typizacyjnej, w której wyróżnia się również sekcje produkcyjne, magazynowe, szatniowe, mieszkalne itp. Jednak najbardziej podstawowymi podziałami są podziały oparte na różnicach budowlano-konstrukcyjnych, ponieważ często się zdarza, że sekcje produkcyjne i magazynowe, różne pod względem funkcjonalnym, nie różnią się między sobą pod względem budowlanym.

V. Budowla i budynek. Budowla jest to zespół ustrojów bądź segmentów budowlanych o skończonej formie i funkcji technologicznej, która w zasadzie nie jest przeznaczona do stałego przebywania ludzi. Jako przykłady można podać wielki piec, chłodnia kominowa, zbiornik, silos, itp.

Budynek jest to zespół sekcji budowlanych o skończonej formie architektonicznej i funkcji technologicznej, i służy do stałego pobytu ludzi. W poszczególnych przypadkach budynek może być tylko jedną sekcją i wtedy jest zespołem segmentów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami