Blog
Ustroje płytkowe
W artykule znajdziesz:
Ustroje płytkowe
W budownictwie często spotyka się konstrukcje, w których beton pracuje w złożonym stanie napięcia. Rozwój konstrukcji sprężonych, a zwłaszcza coraz częstsze stosowanie w praktyce budowlanej płyt i tarcz sprężonych, zwiększył ilość tych konstrukcji i wywołało konieczność rozwinięcia badań nad właściwościami betonu w stanach wielokierunkowego ściskania, przede wszystkim w stanie płaskim (program uprawnienia budowlane na komputer).
Operowanie w obliczeniach konstrukcji powierzchniowych pojęciem wytrzymałości jednokierunkowej Rw prowadzi do poważnych rozbieżności między rzeczywistą wytrzymałością konstrukcji a nośnością obliczeniową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jest to spowodowane tym, że wielkość Rw, czy też jej odpowiednik wytrzymałości kostkowej Rk, jest jedynie szczególnym przypadkiem pojęcia ogólniejszego, a mianowicie wytrzymałości betonu na ściskanie dwukierunkowe Dk- Ustalenie zależności Rk/Dk stało się podstawą dalszego rozwoju powierzchniowych konstrukcji sprężonych i przyczyniło się również do uzupełnienia nasze, wiedzy o konstrukcjach, które tradycyjnie traktujemy jako prętowe, a w których występują stany płaskie (np. ścianki zginanych przekrojów skrzynkowych Wykres wytrzymałości betonu w stanach płaskich wg dotychczasowych badań J. Glomba ma postać uwidocznioną (uprawnienia budowlane).
Z wykresu widać, że wytrzymałość betonu przy ściskaniu dwukierunkowym jest wyższa niż przy ściskaniu jednokierunkowym; przyrost ten, w zależność: od stosunku nacisków, waha się w granicach od 20 do 40%. Należy zwrócić uwagę, że optymalne wytrzymałości betonu uzyskujemy dla stosunku nacisków - nie 1:1, lecz 1 :0,5 do 1 :0,7. Stanowi to podstawę do ustalenia odpowiednich wielkości naprężeń w żelbetowych płytach sprężonych, nie tyli: kwadratowych, lecz również i prostokątnych (program egzamin ustny).
Przyjęcie stałości współczynników
Dotychczas przeprowadzone badania nad wytrzymałością dwukierunk: w wykazały ponadto, że opinia P. Abelesa o możliwości dopuszczania w n.t- których przypadkach (przy obciążeniu doraźnym) znacznych naprężeń rozlegających (40-60 kG/cm2, a nawet więcej) jest w zasadzie słuszna. W stanach płaskich napięcia wzrasta kilkakrotnie zdolność betonu do przenoszenia rozciągań; staje się on po prostu bardziej plastyczny (opinie o programie). Wymienione badania dają nam dobre rozeznanie w przypadku stanów płaskich w części płyt o dwukierunkowym ściskaniu. Natomiast wciąż jeszcze odczuwa się dotkliwą lukę w zakresie poznania pracy betonu w stanach tarczowych, gdzie zwykle występuje ściskanie dla jednego, a rozciąganie dla drugiego kierunku. Liczne prace badawcze pozwoliły jednoznacznie ustalić charakter wykresu a-e dla ściskania jednokierunkowego (segregator aktów prawnych).
Omawiane wyżej badania wskazują, że wykres ten pozostaje bez istotnej zmiany także dla ściskania dwukierunkowego. Opierając się na tym, można i tu przyjąć, że w granicach wykorzystywanych naprężeń dopuszczalnych, a więc w granicach od 0 do Vs Rk (a dla mocnych betonów nawet do 2/s Rk), beton można uważać z dobrym przybliżeniem za materiał liniowo sprężysty. Wprawdzie już w tym przedziale występują pewne odchylenia od prostej (zwłaszcza na wykresie odkształceń poprzecznych) wskazujące, że założenie liniowej sprężystości nie jest całkiem ścisłe, ale błąd - jaki popełniamy pomijając tę zmienność - nic jest wielki i przyjęcie stałości współczynników odkształcenia podłużnego i poprzecznego E i v nie wpływa w sposób istotny na wyniki (promocja 3 w 1).
Niezależnie od nieliniowości fizykalnej, w konstrukcjach płytowych możemy mieć niekiedy do czynienia z nieliniowością geometryczną. Jednak badania J. Tyszowieckiego [30], a jeszcze wcześniej M. J. Karczemskiego wykazały, że tylko w wyjątkowych przypadkach (niektóre typy płyt stropowych lub ściennych) wpływ sił działających w płaszczyźnie środkowej na ugięcie płyty powinien być uwzględniony.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32