Blog
Usuwalna przegroda
W artykule znajdziesz:
Usuwalna przegroda
W Rosji stosują obok aparatu Ve-Be aparat B. G. Skramtajewa, różniący się od aparatu Ve-Be głównie tym, że babka nie jest obciążona; poza tym stosuje się wibrator o n = 3000 i a = 0,35 mm, mierząc czas rozpływu w sekundach. W Austrii obowiązuje aparat Empergera, w którym mierzy się wartość Wszystkie dotąd omawiane metody lub aparaty przyjęły się dość szeroko i stosowane są często obok siebie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dają one zadowalające wyniki tylko dla betonów dostatecznie nawodnionych i urabialnych. W poszukiwaniu większej uniwersalności oraz dla specjalnych celów opracowano wiele innych jeszcze metod i aparatów, dość wyczerpująco opisanych w literaturze. Blaszana rynna A w czołach B i D jest zamknięta, w środku C znajduje się usuwalna przegroda.
Napełniamy do równi przestrzeń BC betonem, usuwamy przegrodę C oraz podnosimy i opuszczamy rynnę przy końcu D 5-krotnie o 2,5 cm, po czym mierzymy drogę spływu h. Po dalszych 5 wstrząsach mierzymy U. Wartość Z2 to miara konsystencji, zaś stosunek 2 IJl, to współczynnik plastyczności lub urabialności (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Konsystencję można również mierzyć kątem pochyłości rynny. Próba nadaje się jednak raczej dla betonów ciekłych wylewanych za pomocą rynny i ma na celu głównie stwierdzić czy beton się nie rozmieszcza. Próba pogrążenia2).
Metodę tego typu opisano w p. 3.4.1.8 jako metodę stożka Nowikowa, który stosowany jest raczej tylko do zaczynów i zapraw. Podobny do niego jest stożek Stroicniłowa (wysokość 15 cm, kąt 30° względem poziomu). Taką próbą jest w zasadzie też próba Vicata dla zaczynów (uprawnienia budowlane).
Cement glinowy
Dla betonów istnieje też kilka analogicznych metod. Dla badania betonów wilgotnych i gęstoplastycznych stosuje się próbę pogrążania, polegającą na tym, że walec o ciężarze 12,5 lub 15 kG i o zaokrąglonym końcu spada na beton z wysokości 20 cm, przy czym mierzy się głębokość zanurzenia się walca w betonie (program egzamin ustny). Metoda ta służy głównie do bieżącej kontroli porównawczej i ma tę zaletę, że można ją stosować zarówno przy badaniu betonów w naczyniu, jak i bezpośrednio w deskowaniu. Stosowano tę metodę głównie przy budowie autostrad betonowych, gdzie używany był beton o konsystencji pośredniej między wilgotną a gęstoplastyczną.
W USA stosują metodę J. C. Pearsona i F. A. Hitchcocka, według której napełnia się naczynie betonem i opuszcza się na jego środek kalibrowany pręt w prowadnicy; pręt ten zanurza się w betonie pod ciężarem własnym i wskutek utrząsania naczynia. Ilość kresek opadania pręta po określonej ilości wstrząsów to miara konsystencji, ale też i urabialności, gdyż o opadzie decyduje raczej granulacja mieszanki niż ilość wody. Ale utrząsanie naczynia z betonem może wywołać rozmieszanie betonu (opinie o programie). Toteż wg G. A. Smitha wbija się w beton pręt za pomocą małego młota opadającego ze stałej niewielkiej wysokości; reszta jak wyżej.
Przy cemencie glinowym odpowiada określonemu o> suchsza konsystencja niż przy portlandzkim, jak widzimy to wg A. Eigera. Podobnie przedstawiałaby się sprawa z cementami bitumicznymi. Z urabialnością jest liczbowo w ogóle nieuchwytny (segregator aktów prawnych).
Można tylko zakreślić obszar urabialności betonów wg B. Bukowskiego. Poniżej krzywej I otrzymamy betony jamiste, trudno urabialne. Obszar urabialności mieści się między krzywymi 1 i III dla kruszyw otoczakowych, a między krzywymi I i /V dla kruszyw łamanych (z piaskiem łamanym). Wykres jest ważny tylko dla kruszyw ciągle uziarnionych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32