Blog
Uszkodzenia węzłów i połączeń uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Uszkodzenia węzłów i połączeń uprawnienia budowlane
W budownictwie uprzemysłowionym występują dwa podstawowe typy połączeń: betonowe typu dyblowego i żelbetowe ze stalowymi łącznikami, przeważnie łączonymi za pomocą spawania.
Połączenia dyblowe występują przeważnie w węzłach elementów ściennych i pracują na ścinanie wzdłuż pionowych krawędzi elementów, natomiast w przypadku wystąpienia sił rozciągających powstają w nich rysy i spękania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Połączenia żelbetowe przenoszą różnego rodzaju siły, jakie mogą wystąpić w węzłach w granicach naprężeń dopuszczalnych.
Siłami przekraczającymi wielkości dopuszczalne największym zagrożeniem węzłów z połączeniami żelbetowymi jest zjawisko korozji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zjawisko to w budownictwie stanowi poważne zagrożenie dla węzłów i połączeń w budynkach montowanych z elementów prefabrykowanych, przy czym połączenia spawane są bardziej wrażliwe na działanie korozji niż połączenia typu żelbetowego. W przypadku gdy proces korozji w połączeniu już się rozpoczął, cofnięcie tego zjawiska w obecnym stanie wiedzy jest praktycznie niemożliwe, można jedynie ten proces przez odpowiednie działania zahamować, stwarzając odpowiednie warunki utrudniające jej dalszy rozwój (uprawnienia budowlane).
Korozja może się rozwijać w środowisku wilgotnym, podstawowym warunkiem uniemożliwiającym jej powstanie i rozwój jest zabezpieczenie wszystkich połączeń w węzłach przed możliwością przenikania wilgoci zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.
W przypadku stwierdzenia powstania korozji w danym połączeniu bezwzględnie konieczne jest wstrzymanie dopływu wilgoci niezależnie, czy to jest połączenie żelbetowe, czy spawane. W elementach z betonu komórkowego stal nie zabezpieczona przed korozją już w czasie produkcji elementów ulega korozji. Z tych względów w połączeniach powinno się stosować stal odporną na korozję, a zwykła stal powinna być zabezpieczona odpowiednimi środkami przed korozją. Należy przy tym zaznaczyć, że w miejscu połączenia spawanego następuje zniszczenie środka antykorozyjnego (program egzamin ustny).
Najszybciej ulega korozji stal w elementach z betonu komórkowego, gdzie występuje bardzo szybki rozwój korozji zarówno w samym elemencie, jak i w węźle na styku betonu komórkowego z betonem zwykłym. W węźle elementów ścian zewnętrznych z betonu komórkowego, wypełnionym zaprawą cementową lub betonem zwykłym niedostatecznie ocieplonym, na skutek znacznego uszkodzenia tych elementów wystąpi kondensacja pary wodnej lub nawet przenikanie wód opadowych, powodując szybką korozję stali (opinie o programie).
Należy liczyć się ze zjawiskiem masowego występowania korozji w złączach spawanych elementów ściennych z betonu komórkowego, gdyż większość tych elementów bywa znacznie uszkodzona w miejscach ich połączeń. Mimo poważnych zastrzeżeń co do stanu i jakości uszkodzonych w czasie transportu i składowania elementów ścian zewnętrznych z betonu komórkoweg, były one na ogół, niestety, montowane w budynkach.
Powłoki antykorozyjne
Najlepszym zabezpieczeniem przed korozją jest stosowanie w złączach stali antykorozyjnej, stosowanie natomiast powłok antykorozyjnych jest skuteczne tylko w przypadku szczelności takiej powłoki i jej nieuszkodzenia przy montażu.
W trakcie spawania stali w złączach następuje automatycznie zniszczenie powłoki antykorozyjnej (segregator aktów prawnych). Przeważnie nie jest ona uzupełniana, a poza tym na osłabienie połączenia ma wpływ przepalenie łączonych prętów.
Poza korozją główną przyczyną uszkodzeń węzłów i połączeń elementów są również nierównomierne odkształcenia poszczególnych elementów spowodowane obciążeniami, zmianami temperatury, osiadaniem budynku, skurczem betonu, wstrząsami itp. czynnikami działającymi na poszczególne części budynku.
Uszkodzenia spoin. W budynkach montowanych z prefabrykatów stosowane są dwa typy spoin w ścianach zewnętrznych: spoiny wypełnione i spoiny otwarte.
W zależności od lat, w których wznoszony był budynek, oraz od systemu budownictwa spoiny pełne uszczelniano wkładkami ze sznura smołowanego, z pakuł nasycanych środkiem przeciwgnilnym, spienionym tworzywem, kitem i zaprawą cementową lub samą zaprawą cementową (promocja 3 w 1).
Nawet w przypadku prawidłowego uszczelnienia spoin tymi materiałami, na skutek znacznych różnic temperatur w poszczególnych porach roku następują zmiany wymiarów poszczególnych prefabrykatów, powodując rysy i spękania w spoinach, przy czym rysy te mogą występować również od strony pomieszczeń w budynkach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32