Blog
Uwagi PIIB do projektu ustawy o inżynierach budownictwa i architektów
W artykule znajdziesz:
Uwagi PIIB do projektu ustawy o inżynierach budownictwa i architektów
W konsultowanym projekcie ustawy o architektach i inżynierach budownictwa znajduje się zapis, iż inżynier, który ma studia I stopnia odpowiednie dla wybranej specjalności, może otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania w ograniczonym zakresie oraz uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (https://uprawnienia-budowlane.pl). Uprawnienia te może uzyskać w dwóch różnych postępowaniach, toczących się w okręgowej komisji kwalifikacyjne (program na komputer).
Konieczne są wówczas dwie kwalifikacje, dwa egzaminy oraz dwie odrębne decyzje w sprawie nadania uprawnień budowlanych, a tym samym podwójne opłaty (program na telefon). Z tego właśnie względu PIIB uważa, że zapis projektu jest „krzywdzący dla inżyniera, w porównaniu z magistrem inżynierem, który ukończył studia drugiego stopnia odpowiednie dla danej specjalności i w jednym postępowaniu kwalifikacyjnym i egzaminacyjnym może uzyskać uprawnienia łączne do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń” (program egzamin ustny).
Zgodnie z przepisami, aby móc sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, trzeba należeć do izby samorządu zawodowego. PIIB postuluje więc, aby poprowadzić przepisy w ten sposób, by osoby, które jednocześnie mają uprawnienia budowlane i w zawodzie architekta, nie musiały należeć jednocześnie do obu izb (opinie o programie). Oznacza to wyższe koszty przynależności, czyli m.in. podwójne składki członkowskie oraz podwójne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest niezbędne do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Przynależności według zawodu
Warto wspomnieć, że w całej Unii Europejskiej tylko w Polsce taka zasada obowiązuję (segregator aktów prawnych). Stad też według Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa „dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie nowych zasad przynależności według zawodu. Oznacza to, iż wszyscy architekci bez względu na zakres posiadanych uprawnień byliby członkami izby architektów, natomiast wszyscy inżynierowie, również bez względu na zakres posiadanych uprawnień, byliby członkami izby inżynierów budownictwa. Takie czytelne rozgraniczenie ułatwiłoby określenie zasad członkostwa w izbach samorządu zawodowego oraz zwolniłoby członków izb z obowiązku podwójnej przynależności do izb samorządu zawodowego” (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32