Blog

15.07.2020

Użytkowa długość zakotwienia

W artykule znajdziesz:

Użytkowa długość zakotwienia

Użytkowa długość zakotwienia

Użytkowa długość zakotwienia l drutów dla splotów 2-2,5 mm powinna wynosić co najmniej 30 cm, dla przeniesienia zaś siły zrywającej splot długość ta musi być zwiększona do 45 cm.
Warunki, w których wykonuje się obiekty dla budownictwa zagrodowego lub kółek rolniczych, są znacznie trudniejsze niż dla obiektów w gospodarstwach wielkotowarowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Transport poziomy i pionowy prefabrykatów na placu budowy odbywa się - jak dotychczas - najczęściej przy pomocy mięśni ludzkich i co najwyżej z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego o udźwigu do 500 kG. Jak dowodzi praktyka, przy dźwiganiu ciężarów na jednego robotnika nie powinno przypadać więcej nż 50-75 kG. Praktycznie biorąc, elementy o ciężarze ok. 150 kG przenosi czterech, a ważące ok. 300 kG - sześciu robotników. Stąd wniosek, że ciężar elementów przenoszonych przez ludzi na małych budowach nie powinien być większy niż 300 kG, przy wykorzystaniu zaś małego żurawia - ok. 500 kG. Cięższe elementy powinny stanowić nieduży procent ogólnej ilości prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zestaw żelbetowych elementów przewidzianych do stosowania w budownictwie zagrodowym:
a) z wykorzystaniem montażu ręcznego (pozycje 1-7),
b) z wykorzystaniem sprzętu o udźwigu 500 kG.

Zestaw prefabrykatów był zaprojektowany przez dr inż. J. Dowgiałłę i przebadany w Instytucie Techniki Budowlanej. Są to elementy stropowe i stropodachowe (płyty i belki) oraz słupy. Przez podcięcie podciągów i płatwi przy podporach uzyskuje się samostateczność tych elementów, co w warunkach budownictwa wiejskiego jest bardzo pożądane (uprawnienia budowlane). Dla zabezpieczenia się przed ścięciem końce tych prefabrykatów uzbraja się bardzo mocno. Montaż belek WW-1 przy zastosowaniu małego żurawia ZWO-3.
Zestaw prefabrykowanych elementów stosowanych w szopach na narzędzia i maszyny rolnicze, realizowanych w kółkach rolniczych. Poza słupami żelbetowymi o ciężarze 365 kG i belkami nadprożowymi o ciężarze 350 kG reszta prefabrykowanych elementów waży poniżej 300 kG (program egzamin ustny).

Przykłady połączeń prefabrykatów

Drobnowymiarowe elementy żelbetowe podczas załadunku i wyładunku, jak również w czasie transportu po złych drogach dojazdowych, często ulegają uszkodzeniom i dlatego muszą być specjalnie zbrojone - jak to ma miejsce w elementach stosowanych w magazynach CRS.

W obiektach tych stosowane są prefabrykaty o ciężarze od 390 do 750 kG.
Prefabrykowane słupy żelbetowe zamocowane są w kielichowych stopach betonowych, najczęściej wylewanych na miejscu. Przekrycia stanowią tu stalowe prefabrykowane dźwigary, ściany zaś wykonywane są z cegły. Należy dążyć do zastąpienia ścian z cegły albo żelbetowymi płytami, albo płytami z lekkiego betonu (opinie o programie). Słupy składane typu PJ z ceowników są - jak na warunki wiejskie - zbyt delikatne i łatwo ulegają złamaniu przy niewłaściwym transporcie lub składowaniu.
Siatka słupów w obu kierunkach wynosi 6 X 6 m. W miejscach oparcia płatwi na ryglach zastosowano dla poszerzenia oparcia siodełka stalowe osadzone w ryglach (szczegół C), same zaś płatwie układa się w tych miejscach na zaprawie cementowej (segregator aktów prawnych). Rynny przy okapie utworzone są z elementów nadprożowych N-l-T (szczegół A).
Przykłady połączeń prefabrykatów w różnego rodzaju węzłach z uwzględnieniem wymaganych tolerancji wymiarów i pasowań. Wynika, że w wielu przypadkach zachodzi potrzeba poszerzenia oparcia (siodełka stalowe). Dla zabezpieczenia elementów od przesuwu i w celu właściwego ich ustawienia stosuje się pręty tzw. centrujące, zaś umonolitycznienie przekryć z płyt stropowych lub stropodachowych osiąga się przez zalewanie zaprawą spoin podłużnych między przylegającymi prefabrykatami, ułożywszy w nich zbrojenie z prętów stalowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami