Blog
Użytkowa długość zakotwienia
W artykule znajdziesz:
Użytkowa długość zakotwienia
Użytkowa długość zakotwienia l drutów dla splotów 2-2,5 mm powinna wynosić co najmniej 30 cm, dla przeniesienia zaś siły zrywającej splot długość ta musi być zwiększona do 45 cm.
Warunki, w których wykonuje się obiekty dla budownictwa zagrodowego lub kółek rolniczych, są znacznie trudniejsze niż dla obiektów w gospodarstwach wielkotowarowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Transport poziomy i pionowy prefabrykatów na placu budowy odbywa się - jak dotychczas - najczęściej przy pomocy mięśni ludzkich i co najwyżej z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego o udźwigu do 500 kG. Jak dowodzi praktyka, przy dźwiganiu ciężarów na jednego robotnika nie powinno przypadać więcej nż 50-75 kG. Praktycznie biorąc, elementy o ciężarze ok. 150 kG przenosi czterech, a ważące ok. 300 kG - sześciu robotników. Stąd wniosek, że ciężar elementów przenoszonych przez ludzi na małych budowach nie powinien być większy niż 300 kG, przy wykorzystaniu zaś małego żurawia - ok. 500 kG. Cięższe elementy powinny stanowić nieduży procent ogólnej ilości prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zestaw żelbetowych elementów przewidzianych do stosowania w budownictwie zagrodowym:
a) z wykorzystaniem montażu ręcznego (pozycje 1-7),
b) z wykorzystaniem sprzętu o udźwigu 500 kG.
Zestaw prefabrykatów był zaprojektowany przez dr inż. J. Dowgiałłę i przebadany w Instytucie Techniki Budowlanej. Są to elementy stropowe i stropodachowe (płyty i belki) oraz słupy. Przez podcięcie podciągów i płatwi przy podporach uzyskuje się samostateczność tych elementów, co w warunkach budownictwa wiejskiego jest bardzo pożądane (uprawnienia budowlane). Dla zabezpieczenia się przed ścięciem końce tych prefabrykatów uzbraja się bardzo mocno. Montaż belek WW-1 przy zastosowaniu małego żurawia ZWO-3.
Zestaw prefabrykowanych elementów stosowanych w szopach na narzędzia i maszyny rolnicze, realizowanych w kółkach rolniczych. Poza słupami żelbetowymi o ciężarze 365 kG i belkami nadprożowymi o ciężarze 350 kG reszta prefabrykowanych elementów waży poniżej 300 kG (program egzamin ustny).
Przykłady połączeń prefabrykatów
Drobnowymiarowe elementy żelbetowe podczas załadunku i wyładunku, jak również w czasie transportu po złych drogach dojazdowych, często ulegają uszkodzeniom i dlatego muszą być specjalnie zbrojone - jak to ma miejsce w elementach stosowanych w magazynach CRS.
W obiektach tych stosowane są prefabrykaty o ciężarze od 390 do 750 kG.
Prefabrykowane słupy żelbetowe zamocowane są w kielichowych stopach betonowych, najczęściej wylewanych na miejscu. Przekrycia stanowią tu stalowe prefabrykowane dźwigary, ściany zaś wykonywane są z cegły. Należy dążyć do zastąpienia ścian z cegły albo żelbetowymi płytami, albo płytami z lekkiego betonu (opinie o programie). Słupy składane typu PJ z ceowników są - jak na warunki wiejskie - zbyt delikatne i łatwo ulegają złamaniu przy niewłaściwym transporcie lub składowaniu.
Siatka słupów w obu kierunkach wynosi 6 X 6 m. W miejscach oparcia płatwi na ryglach zastosowano dla poszerzenia oparcia siodełka stalowe osadzone w ryglach (szczegół C), same zaś płatwie układa się w tych miejscach na zaprawie cementowej (segregator aktów prawnych). Rynny przy okapie utworzone są z elementów nadprożowych N-l-T (szczegół A).
Przykłady połączeń prefabrykatów w różnego rodzaju węzłach z uwzględnieniem wymaganych tolerancji wymiarów i pasowań. Wynika, że w wielu przypadkach zachodzi potrzeba poszerzenia oparcia (siodełka stalowe). Dla zabezpieczenia elementów od przesuwu i w celu właściwego ich ustawienia stosuje się pręty tzw. centrujące, zaś umonolitycznienie przekryć z płyt stropowych lub stropodachowych osiąga się przez zalewanie zaprawą spoin podłużnych między przylegającymi prefabrykatami, ułożywszy w nich zbrojenie z prętów stalowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32