Blog

Użytkowanie zbiornika
W artykule znajdziesz:

W tym przypadku należało rozwiązać następujące zagadnienia:
- ustalić dopuszczalną wysokość nasypu ziemnego.
- określić dopuszczalną szybkość wykonywania nasypu,
- określić największe możliwe nachylenie skarpy nasypu,
- określić możliwość wykonania nasypu bez stosowania specjalnych sposobów utrzymywania w równowadze lub odwodnienia plastycznego podłoża,
- określić wartość osiadania nasypu,
- określić czas, na jaki należałoby pozostawić nasyp, aby wywołać dostateczne osiadanie podłoża umożliwiające budowę i użytkowanie zbiornika (program uprawnienia budowlane na komputer).
W praktyce inżynierskiej spotykamy nie tylko zagadnienia związane z osiadaniem gruntu, ale również zagadnienia dotyczące przesunięć gruntu ku górze (pęcznienie), powodujące unoszenie konstrukcji. Pęcznienie gruntu powstaje wówczas, gdy grunt zwiększa objętość przy odciążaniu oraz gdy zwiększa się zawartość wody w gruncie. Pewne rodzaje gruntów, zwane gruntami pęczniejącymi, odznaczają się tą właściwością w znacznym stopniu.
Zagadnienie pęcznienia szczególnie często występuje i jest ważne z ekonomicznego punktu widzenia na terenach suchych i jałowych, np.: Egipt, Izrael, południowa Afryka, Hiszpania, Wenezuela i południowo-zachodnia część USA (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na tych terenach podczas suszy grunty wysychają i kurczą się, a po nawodnieniu — pęcznieją. Nawilżanie gruntu mogą spowodować: deszcz, drenaż lub podciąganie włoskowate po ułożeniu na powierzchni gruntu nieprzepuszczalnej warstwy ochronnej zapobiegającej odparowywaniu wody z gruntu.
Oczywiście, im lżejsza jest konstrukcja, tym większe prawdopodobieństwo podniesienia jej przez grunt pęczniejący. Przeto zagadnienie pęcznienia najczęściej występuje w przypadkach małych budynków, przelewów zapór wodnych oraz nawierzchni drogowych (uprawnienia budowlane). Lekką konstrukcję zbudowaną w Coro w Wenezueli. W okolicy Coro znajdują się grunty silnie pęczniejące, zawierające minerał montmorylonit.
Urobiska
Wskutek unoszenia się gruntu wiele budynków w Coro uległo zniszczeniu, np. w jednym z hoteli płyta fundamentowa spoczywająca bezpośrednio na gruncie doznała dużego wyparcia, co spowodowało jej znaczne spękanie i odkształcenie (program egzamin ustny). Sposób posadowienia budynku na gruncie pęczniejącym, pozwalającym uniknąć szkód związanych z unoszeniem gruntu. Oczywiście, sposób ten jest znacznie droższy niż zwykłe posadowienie płytkie. Fundament wykonano przez wywiercenie otworów w gruncie i wstawienie w nie rur stalowych, a następnie wykonanie podstaw pali i wypełnienie rur betonem. Pod samym budynkiem oraz wokół pali pozostawiono przestrzeń powietrzną w celu osłabienia pęcznienia (umożliwienie odparowania wody) oraz swobodnego zwiększania objętości gruntu bez naruszania budynku (opinie o programie).
Projektując takie posadowienie należało zwrócić uwagę głównie na dobór: średnic, nośności, długości i rozstawu pali. Zaprojektowane pale sięgały poniżej warstwy gruntu pęczniejącej przy nawodnieniu. Długość pali tak dobrano, aby ciężar nadległej warstwy gruntu i ciężar własny konstrukcji zapobiegały unoszeniu budowli. Grunt jest najpowszechniejszym na świecie materiałem budowlanym, a w wielu miejscach jedynym dostępnym. Od czasów neolitu grunt stosowano do budowy pomników, grobowców, pomieszczeń mieszkalnych, dróg oraz wodnych budowli retencyjnych (segregator aktów prawnych).
W tym punkcie omówimy trzy rodzaje konstrukcji budowanych z gruntu. Z chwilą wyboru gruntu jako materiału budowlanego należy zwrócić baczną uwagę na właściwy dobór rodzaju gruntu, metody jego układania, a następnie na nadzór nad wykonywaniem robót. Jednym z najpowszechniejszych zagadnień budowli ziemnych jest różnorodność miejsc pobierania gruntu, zwanych urobiskami (promocja 3 w 1). Do podstawowych zadań inżyniera pełniącego nadzór należy sprawdzenie, czy właściwości układanego materiału odpowiadają właściwościom przewidzianym w projekcie. W przypadku występowania różnic należy odpowiednio zmienić projekt w czasie budowy i dostosować go do odmiennych cech zastosowanych materiałów.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32