Blog
Wapienie krzeszowickie
W artykule znajdziesz:
Wyróżnić można 2 strefy, łączące się ze sobą w zachodniej części Krakowskiego:
- strefa Górnośląska biegnąca w kierunku WNW aż do dolnej Odry (na S od Opola), obejmująca wapienie i dolomity triasowe,
- strefa Krakowsko-Wieluńska, wydłużona w kierunku WNW, ciągnąca się od Krakowa przez Wolbrom, Pilicę, Częstochowę aż do Wielunia, zbudowana głównie z wapieni jurajskich, z utworami kredowymi na NE (program uprawnienia budowlane na komputer).
W rejonie Krzeszowic, gdzie łączą się obie strefy, występuje niewielki obszar wapieni i dolomitów paleozoicznych. Powyższe grupy skalne są terenowo dość wyraźnie rozgraniczone (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wapienie krzeszowickie dzielą się na 2 grupy geologiczne. Wapienie i dolomity dewońskie w pobliżu miejscowości Dębnik pod Krzeszowicami tworzą niewielką wysepkę wśród skał młodszych; pod względem petrograficznym urozmaicone tworzą typy przejściowe od wapieni do dolomitów. Głównym typem jest dolomityczny wapień środkowo-dewoński, ciemny lub czarny, w różnym stopniu bitumiczny, gruboławicowy; szczeliny wypełnia tłusty różowa wy ił, drobnokrystaliczny lub zbity, mocny, twardy; znany pod nazwą „marmuru dębnickiego". Skale tej towarzyszą inne odmiany, różnobarwne i żyłkowane (czarne, szare, zielonkawe, czerwonawe, białe, żółte). Młodsze wapienie (górno-dewońskie), mniej rozpowszechnione, mniej zwięzłe, nie mają większego znaczenia (uprawnienia budowlane).
Liczne kamieniołomy (niektóre sięgają XV wieku) czynne są tylko okresowo w miarę potrzeby; wykonuje się w nich płyty i bloki do wymiarów 3 x 1,8 x 0,7 m; mimo doskonałej odporności na wietrzenie stosowane są przeważnie do dekoracji wnętrz ze względu na niewielką trwałość politury na wolnym powietrzu (program egzamin ustny).
Triasowe wapienie i dolomity
Wapienie węglowe występują na nieco większym obszarze i w otoczeniu poprzednich tworzą odmiany zbite, o wyglądzie bardzo zmiennym, uławiceniu grubym lub niewyraźnym, barwie dość jasnej, białawo-żółtawo- lub zielonawoszarej; zdarzają się odmiany silnie bitumiczne, czarniawe. Miejscami występują odmiany margliste lub w różnym stopniu skrzemieniałe. Przy strukturze zbitej i zdolności przyjmowania politury dostarczać mogą marmurów technicznych; ze względu na niestałość występowania ustępują skałom dewońskim; stasowane są lokalnie (opinie o programie).
Skały te należą do triasu środkowego, czyli poziomu „wapienia muszlowego", występują głównie w strefie Górnośląskiej, poczynając od okolic Trzebini i Chrzanowa na zachód aż do Odry; w mniejszych ilościach - przy południowo-zachodnim brzegu Pasma Krakowsko- Wieluńskiego. Dolna część tego poziomu składa się głównie z wapieni (tzw. „wapienie Chorzowskie"), których charakterystycznym składnikiem są ławice tzw. „wapienia falistego" oraz wapienia komórkowego z wkładkami margli płytowych. W stropie poziomu występuje żółtawy lub szary dolomit diploporowy, dający przy wietrzeniu skale porowatą o wyglądzie piaskowca (segregator aktów prawnych).
We wschodniej części obszaru dolomity rozwijają się potężnie i zastępują w spągu dolomitów diploporowych całą górną część poziomu wapiennego. Występuje tu tzw. dolomit kruszconośny, zawierający często złoża cynku i ołowiu; zwykle niezbyt wyraźnie uwarstwiony, w miejscach pozbawionych kruszców jest zbity lub drobnokrystaliczny, szary do żółtawego, brunatno wietrzejący. W niektórych poziomach dolomit zawiera często konkrecje krzemieniste, nierzadko występuje znaczna domieszka węglanu żelazowego i manganowego. Wapienie chorzowskie eksploatowane są intensywnie w wielu miejscach na wypał wapna i produkcję cementu portlandzkiego. Huty śląskie zużywają wielkie ilości skał wapiennych, zwłaszcza dolomilów (promocja 3 w 1).
Odmiany zbite wapieni stosowane były w budownictwie. Wapienie i dolomity stosowano także do celów drogowych, a wapienie z Leśnicy pod Opolem użyto. Zbite odmiany dolomitów górnośląskich wykazały dobre właściwości wiążące z bitumami na nawierzchniach szosowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32