Blog

Operowanie materiałem zdjęcie nr 2
15.02.2022

Warstwowa struktura wykończenia

W artykule znajdziesz:

Operowanie materiałem zdjęcie nr 3
Warstwowa struktura wykończenia

Roboty wykończeniowe zajmują jedno z pierwszych miejsc w hierarchii ważności prac budowlanych poddawanych mechanizacji. Nakłady pracy przy wykańczaniu budynków prefabrykowanych stanowią ponad 60% nakładów ogólnych. Tak wysoka pracochłonność wydłuża cykl budowy i powoduje, że to, co uzyskuje się w wyniku daleko posuniętej mechanizacji robót stanów zerowego i surowego, traci się przez długi cykl wykańczania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mechanizacja robót wykończeniowych w budownictwie podlega wszystkim tendencjom występującym w tej dziedzinie, przede wszystkim dążeniu do zmechanizowania czynności najcięższych i najbardziej pracochłonnych. Przy bardzo zróżnicowanym charakterze robót wykończeniowych spowodowało to, że w pierwszej kolejności powstały maszyny umożliwiające zmechanizowanie poszczególnych operacji lub czynności procesów tynkowania, układania podłóg, malowania itp., lecz całe procesy nie były zmechanizowane ani oprzyrządowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W rezultacie szybkie wykonanie fragmentu robót powodowało albo przestój maszyny albo jeśli chciano by pracowała w sposób ciągły nadmierne zatrudnienie w poprzedzających lub następnych fazach poszczególnych procesów. Aby temu przeciwdziałać, mechanizacja robót wykończeniowych powinna być oparta na kompletowaniu zestawów maszyn w wyniku szczegółowej analizy procesu obejmującego swym działaniem wszystkie podstawowe operacje wchodzące w jego skład (uprawnienia budowlane).

Takie elementy wykończenia budynku, jak pokrycie dachu, tynki, podłogi oznaczają najczęściej wyłącznie ich zewnętrzną warstwę, tę którą widzimy, dotykamy i konserwujemy. Jest to duże uproszczenie, niemożliwe w szczegółowych rozważaniach mających na celu zmechanizowanie procesów wykańczania budynków, gdyż izolacja, tynk, podłoga, a nawet powłoka malarska nakładane są warstwami (program egzamin ustny). Dlatego przy projektowaniu zestawów maszyn do mechanizacji robót wykończeniowych wprowadzono w IMB metodę polegającą na posługiwaniu się schematami konstrukcyjno-technologicznymi elementów wykończenia.

Warstwy wykończenia

Każdą powłokę stanowiącą wykończenie elementu budowlanego można podzielić na następujące grupy warstw lub ich kombinacje:

  • wyrównawcze,
  • gruntujące,
  • nośne lub wypełniające,
  • zewnętrzne (dekoracyjne, ochronne) (opinie o programie).

Zależnie od rodzaju i konstrukcji powłoki wykończeniowej może być kilka warstw nośnych i wypełniających. Ogólna liczba materiałów i półfabrykatów używanych w Polsce na skalę masową w robotach wykończeniowych wynosi ok. 90. Różnią się one między sobą bardzo poważnie zarówno charakterem, jak i właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi; w związku z tym ich wbudowanie w strukturę budynku powoduje konieczność spełnienia zróżnicowanych wymagań technicznych w zakresie metod i sposobów obróbki, wymaganych przerw technologicznych itp.

Opracowując proces technologicznego wykonania określonej powłoki wykończenia, należy dla każdej jej warstwy oddzielnie opracować analizę właściwości wszystkich użytych materiałów oraz operacji i czynności niezbędnych do prawidłowego ich zastosowania w konstrukcji budynku. Sposób i forma takich analiz muszą być ujednolicone. W tym celu proponuje się system opracowany w Zakładzie Mechanizacji Robót Wykończeniowych IMB (segregator aktów prawnych). Daje on możliwość dokładnego wyszczególnienia i oznaczenia numerami wszystkich materiałów oraz wszystkich kolejnych operacji i czynności.

Suma wymagań w granicach wyznaczonych właściwościami i technologią związaną z obróbką oraz wbudowaniem w strukturę budynku jednego materiału daje zbiór wymagań, jaki musi spełniać zestaw maszyn do zmechanizowania prac związanych z wykonaniem warstwy wykończenia z jednego materiału (promocja 3 w 1). Przez zsumowanie wymagań dla wszystkich materiałów stosowanych do wykonania określonej warstwy wykończenia otrzymuje się zbiór stanowiący wymagania dla zestawu maszyn potrzebnych do mechanizacji prac związanych z wykonaniem jednej warstwy. Następnie postępując podobnie określa się wymagania dla dalszych, kolejnych warstw.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Operowanie materiałem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Operowanie materiałem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Operowanie materiałem zdjęcie nr 8 Operowanie materiałem zdjęcie nr 9 Operowanie materiałem zdjęcie nr 10
Operowanie materiałem zdjęcie nr 11
Operowanie materiałem zdjęcie nr 12 Operowanie materiałem zdjęcie nr 13 Operowanie materiałem zdjęcie nr 14
Operowanie materiałem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Operowanie materiałem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Operowanie materiałem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami