Blog

Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 2
09.08.2018

Warto zadbać o odwodnienie terenu

W artykule znajdziesz:

Warto zadbać o odwodnienie terenu


Jak działają instalacje ogrzewcze?
Uprawnienia budowlane. Warto zadbać o odwodnienie terenu
Odprowadzenie ścieków bytowych z obiektu budowlanego to nie jedyny element, o który trzeba zadbać planując zagospodarowanie terenu. Ważne jest również jego odpowiednie odwodnienie. Problem odprowadzania ścieków opadowych wymaga równie solidnego podejścia, co ścieki produkowane w gospodarstwie domowym.
Kanalizacja deszczowa w swojej budowie nie różni się zbytnio od tego, jak wygląda kanalizacja ściekowa. Obie służą odprowadzeniu płynnych zanieczyszczeń i w obu przypadkach stosuje się te same materiały. Różne są natomiast odbiorniki, do których trafiają poszczególne ścieki. Opadowe trafiają do rzek, rowów melioracyjnych lub gruntu. Natomiast gospodarcza kanalizacja ściekowa odprowadza je do oczyszczalni. Deszczowa może zawierać w sobie separatory z osadnikami. Stosuje się je ze względu na zanieczyszczenie ścieków opadowych związkami ropopochodnymi, które trzeba z nich usunąć. Stosuje się tu również zbiorniki retencyjne, które zapobiegają zbyt dużym spływom wód opadowych.
Warunki techniczne dotyczące odprowadzania ścieków deszczowych ustalane są przez zarządców sieci kanalizacyjnej oraz sieci i urządzeń melioracyjnych. Kanalizacja deszczowa wymaga rozpoznania, w jaki sposób taka inwestycja może wpłynąć na środowisko. Jeśli w sposób znaczący, może okazać się konieczne wystąpienie o wydanie decyzji środowiskowych.
Kanalizacja deszczowa, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, opowiada za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, które pochodzą z ulic, chodników i placów. Natomiast ścieki deszczowe z terenów przeznaczonych szczególnie pod zabudowę mieszkaniową trzeba zagospodarować na własnym terenie. Ich nadmiar można odprowadzić do kanalizacji deszczowej dopiero po wcześniejszym zretencjonowaniu. Wody opadowe można gromadzić np. w oczku wodnym. Dobrym sposobem na jej magazynowanie mogą być też beczki. Taką wodę można później wykorzystać do podlewania ogródka lud działki. Przyda się też do innych zajęć gospodarczych, np. sprzątania.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 7 Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 8 Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 9
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 10
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 11 Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 12 Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 13
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oznakowanie dróg wewnętrznych zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami