Blog

04.10.2022

Warunki eksploatacji

W artykule znajdziesz:

Warunki eksploatacji

W pomieszczeniach produkcyjnych decydującą rolę odgrywa na ogół ciężar zainstalowanych maszyn i urządzeń produkcyjnych. Uwzględnić ponadto trzeba ciężar materiałów, które mogą być składowane w pomieszczeniach w trakcie produkcji, ciężar urządzeń transportowych (suwnice, wózki, rurociągi itp.) i ludzi obsługujących produkcję. Obciążenia te należy określić oczywiście dla stanu użytkowania, do którego odnosi się ekspertyza, ustalając z użytkownikiem możliwość i zakres zmian w postaci zmiany procesu produkcyjnego, instalacji nowych urządzeń itp. Dla pomieszczeń produkcyjnych nie należy przyjmować obciążenia użytkowego mniejszego od 300-P500 kG/m2. Wyjątek stanowić mogą w zasadzie pomieszczenia tymczasowe: przeznaczone do rozbiórki lub o ograniczonym okresie użytkowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szczegółowe rozpoznanie układu obciążeń jest konieczne, gdy analiza wykazuje możliwość choćby miejscowego przekroczenia tej wartości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyjęcie wartości maksymalnej (np. obciążeń najcięższymi urządzeniami) jako miarodajnej dla całej konstrukcji prowadzi oczywiście do nadmiernych zapasów bezpieczeństwa, należy więc wówczas określić największe możliwe obciążenie dla poszczególnych elementów konstrukcji. Trudności wynikają przy tym najczęściej nie tyle przy określaniu ciężarów maszyn i urządzeń, ile przy ustalaniu możliwych ich położeń w stosunku do elementów nośnych, przy czym uwzględnić trzeba nie tylko warunki eksploatacji, lecz również montażu, remontu itp.  (uprawnienia budowlane).

Jeśli jednoznaczne określenie położenia obiektów, których ciężar przekracza wartość 500 kG/mz, nie jest możliwe, wówczas należy kolejno, dla poszczególnych elementów nośnych, przeanalizować działanie tych obiektów w najniekorzystniejszych z punktu widzenia tego elementu położeniach, przyjmując jednak wynikającą z założeń eksploatacyjnych liczbę obiektów obciążających, pozostałe zaś powierzchnie obciążyć obciążeniem wynoszącym 500 kG/m2 (program egzamin ustny). Postępowanie takie jest oczywiście bardziej pracochłonne, niż generalne przyjęcie największego możliwego obciążenia na całej powierzchni, nie prowadzi jednak do nadmiernych nieusprawiedliwionych zapasów bezpieczeństwa, które wynikają z postępowania sumarycznego, szczególnie w elementach zbierających obciążenie z większych powierzchni.

Określone ustawienie urządzeń

Niekiedy analiza statyczna wykazuje, że bezpieczna eksploatacja jest możliwa jedynie w przypadku pewnych określonych rygorów eksploatacyjnych, jak np. określone ustawienie urządzeń, ograniczenie nośności suwnic itp., które z punktu widzenia użytkowania są możliwe do wprowadzenia (opinie o programie). Ograniczenia takie powinny być wówczas wyraźnie i w sposób trwały podane do wiadomości pracowników, np. w postaci odpowiednich tablic, napisów itp. Takie postawienie sprawy należy jednak traktować jako ostateczność i w zasadzie stosować jedynie w przypadku ograniczenia eksploatacji w czasie. W przypadku trwałej eksploatacji powinno się w zasadzie w takich przypadkach dokonać wzmocnienia konstrukcji.

Zadaniem ekspertyzy dotyczącej pomieszczeń magazynowych bywa często określenie największego dopuszczalnego obciążenia powierzchni składowych. Dane wyjściowe stanowią wówczas: rozpoznanie rodzaju składowanego materiału i jego ciężaru objętościowego, sposobu eksploatacji magazynu, rodzaju transportu itp. Wynik w postaci wartości obciążenia dopuszczalnego, względnie, w przypadku magazynowania jednego rodzaju materiału, w postaci odpowiedniego oznaczenia wysokości składowania, powinien być w sposób trwały umieszczony na ścianach pomieszczeń (segregator aktów prawnych).

Odrębną grupę stanowią powierzchnie przeznaczone wyłącznie do komunikacji. Ustalenie miarodajnych obciążeń, wynikających ze stosowanych środków transportu, nie nastręcza na ogół trudności. Powierzchnie przemysłowe, po których odbywa się wyłącznie ruch ludzi obciążać należy obciążeniem wynoszącym 300 kG/m2. Pamiętać jednak trzeba, że np. pomosty służące do obsługi aparatury stojącej na własnych fundamentach (np. w przemyśle chemicznym) mogą być obok ciężaru obsługi obciążane również częściami aparatury w trakcie montażu lub remontu, służyć do podwieszania rurociągów itp., które to możliwości należy wyjaśnić z użytkownikiem i ewentualnie zmodyfikować wartość obciążenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami