Blog
Warunki mechaniczne i geometryczne
W artykule znajdziesz:
W pierwszym etapie wyznacza się położenie siły N w płaszczyźnie kontaktu ściany ze złączem poziomym (niezależnie przy górnej i dolnej krawędzi ściany) przy założeniu, że osie poziome rozdzielające złącza poziome na część górną i dolną nie ulegają obrotom (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy takim założeniu linie działania siły N w górnej i dolnej części złącza poziomego nie pokrywają się (są przesunięte o wartość ni), co powoduje z kolei powstanie „niezrównoważonych” momentów zginających N- m, działających w złączach (węzłach) wyodrębnianego do obliczeń fragmentu ramy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W drugim etapie obliczeń wsuwa się więzy unieruchamiające osie poziome złączy poziomych, co umożliwia ich obrót i zrównoważenie układu. W rezultacie w drugim etapie obliczeń ściana przejmuje dodatkowy moment zginający (uprawnienia budowlane).
Ze względu na niejednakowe, w ogólnym przypadku, warunki mechaniczne i geometryczne występujące przy górnej i dolnej krawędzi ściany mimośrody ev siły N oblicza się oddzielnie dla obu tych krawędzi. Mimośrody e,.g i evd występujące odpowiednio na górnej i dolnej krawędzi ściany stanowią sumę mimośrodów obliczonych w dwóch omówionych wyżej etapach analizy ustroju (program egzamin ustny).
Punktem wyjścia dla określenia tych mimośrodów jest wspomniane wyżej założenie ciągłości odkształceń w złączu przy deformacji ustroju spowodowanej działaniem siły N, które wyraża się równością kątów obrotu y płaszczyzny wsporczej ściany oraz przylegającej doń płaszczyzny złącza (płaszczyzna kontaktu) (rys. 7-16b). Dla określenia kąta obrotu złącza i ściany przyjęto założenie, że przy odkształceniu obu tych elementów pod wpływem ściskania mimośrodowego zachowane jest prawo „płaskich przekrojów” (opinie o programie).
Konieczność wprowadzenia współczynnika
Ze względu na brak symetrii złączy względem osi poziomej stropu kąt obrotu złącza powinien być obliczony oddzielnie dla górnej i dolnej jego części, przy u- w^zględnieniu cech konstrukcyjnych i materiałowych fragmentów złącza znajdujących się nad i pod osią poziomą złącza przeprowadzoną w połowie wysokości złącza lub w innym poziomie narzuconym przez ukształtowanie konstrukcyjne złącza poziomego. Dla uproszczenia przyjmuje się, że wysunięcie ściany o dg nie wpływa na położenie osi ponowych złączy (segregator aktów prawnych).
Przykład różnych warunków odkształceń złącza występuje symetria odkształceń górnej i dolnej krawędzi złącza na skutek odmiennego ukształtowania, a przede wszystkim braku zaprawy w górnej części złącza, różnice odkształceń są bardzo znaczne. Występuje też wzajemne przesunięcie osi obojętnych obu części złącza. Wartości kątów obrotu płaszczyzny wsporczej ściany oraz płaszczyzny tej części złącza, z którą płaszczyzna wsporcza ściany pozostaje w kontakcie.
Konieczność wprowadzenia współczynnika ujawniona została w badaniach laboratoryjnych ścian z betonu keramzytowego poddanych zmianom temperatury. Przesłanki teoretyczne prowadzą do wniosku, że współczynnik t]t związany jest ze zjawiskiem odkształceń pełzania betonu. Ze względu na znaczną bezwładność cieplną ścian zmiany ich temperatury zachodzą zwykle w dość długim czasie (kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin), co pozwala na rozwinięcie odkształceń pełzania i na pozorne obniżenie współczynnika Eb dla ściany (promocja 3 w 1). Innym zjawiskiem powodującym konieczność zastosowania współczynnika t], jest niespełnienie założenia o liniowej zmienności temperatury między zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią ściany, która została przyjęta przy wyprowadzeniu wzoru. Na podstawie omawianych wyników badań wartości współczynnika rj, dla ścian z betonu keramzytowego o strukturze zwartej (o grubości ok. 30 cm) szacować można na równą 0,6 Dla ścian z betonu zwykłego wartość r]t przyjmować można równą 0,7.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32