Blog
Warunki techniczne pomieszczenia z paleniskiem na paliwo stałe
W artykule znajdziesz:
Warunki techniczne pomieszczenia z paleniskiem na paliwo stałe
Kotłownia, czyli inaczej pomieszczenie z paleniskiem na paliwo stałe, powinna być, już na etapie projektu, zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami jakie panują w naszym kraju.
Bardzo dobrze, jest zdecydować się na ogrzewanie domu odpowiednim piecem, jednak zawsze należy pamiętać o tym, że decyzja ta nakłada szczególne obowiązki. Ma to głównie na celu zapewnienie bezpieczeństwa.
JAKIE SĄ ZATEM WYMAGANIA WZGLĘDEM KOTŁOWNI
Kocioł o dużej mocy grzewczej powinien być ustawiony w osobnym pomieszczeniu danej kotłowni. Podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych. W podłodze kotłowni powinien znajdować się wpust kanalizacyjny. Istotna jest wentylacja takiego pomieszczenia i najczęściej powinna być to mechaniczna wentylacja wyciągowa.
Zabronione jest montowanie przepustnic bezpośrednio w kanale wentylacyjnym.
Sam piec dobrze jest ustawić w oddaleniu 1 m od przeciwstawnej ściany by móc go łatwo i bez problemów obsługiwać. Zawsze lepiej jest gdy kotłownia jest większa, bowiem w zbyt małym pomieszczeniu trudno jest obsługiwać piec oraz wszelkiego rodzaju wyczystki.
Dobrze też jest posiadać w kotłowni osobne pomieszczenie na różnego rodzaju paliwa stałe. Węgiel, koks czy brykiet znacznie zanieczyszczają pomieszczenia i wydzielają złe substancje. Dobrze gdy mamy z paliwem stałym jak najmniej kontaktu.
Dlatego wejście do pomieszczenia z paliwem stałym powinno być osobne. Pamiętajmy także, że drzwi jakie montujemy w kotłowni czasami mogą być zbyt wąskie i ciężko nam będzie wnieść do niej piec. Drzwi do kotłowni powinny mieć niestandardowe wymiary by w każdej chwili bez problemu wnieść tam piec lub mieć możliwość wyniesienia go.
AWARYJNE ZASILANIE
Ważne jest również, że większość pieców na paliwo stałe pod wpływem braku zasilania staje i zaprzestaje podawania ciepła. Dlatego bardzo istotną sprawą jest montowanie przeróżnych zasilaczy awaryjnych. Dzisiaj kotły, oczywiście, są zabezpieczane, przed przegrzaniem się czy nagłym zatrzymaniem się. Zasilacze awaryjne są sprzedawane razem z bateriami, które zasilają piec w czasie przerwy dostawy prądu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32