Blog

21.09.2018

Warunki techniczne pomieszczenia z paleniskiem na paliwo stałe

W artykule znajdziesz:

Warunki techniczne pomieszczenia z paleniskiem na paliwo stałe


Kotłownia, czyli inaczej pomieszczenie z paleniskiem na paliwo stałe, powinna być, już na etapie projektu, zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami jakie panują w naszym kraju.
Bardzo dobrze, jest zdecydować się na ogrzewanie domu odpowiednim piecem, jednak zawsze należy pamiętać o tym, że decyzja ta nakłada szczególne obowiązki. Ma to głównie na celu zapewnienie bezpieczeństwa.
JAKIE SĄ ZATEM WYMAGANIA WZGLĘDEM KOTŁOWNI
Kocioł o dużej mocy grzewczej powinien być ustawiony w osobnym pomieszczeniu danej kotłowni. Podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych. W podłodze kotłowni powinien znajdować się wpust kanalizacyjny. Istotna jest wentylacja takiego pomieszczenia i najczęściej powinna być to mechaniczna wentylacja wyciągowa.
Zabronione jest montowanie przepustnic bezpośrednio w kanale wentylacyjnym.
Sam piec dobrze jest ustawić w oddaleniu 1 m od przeciwstawnej ściany by móc go łatwo i bez problemów obsługiwać. Zawsze lepiej jest gdy kotłownia jest większa, bowiem w zbyt małym pomieszczeniu trudno jest obsługiwać piec oraz wszelkiego rodzaju wyczystki.
Dobrze też jest posiadać w kotłowni osobne pomieszczenie na różnego rodzaju paliwa stałe. Węgiel, koks czy brykiet znacznie zanieczyszczają pomieszczenia i wydzielają złe substancje. Dobrze gdy mamy z paliwem stałym jak najmniej kontaktu.
Dlatego wejście do pomieszczenia z paliwem stałym powinno być osobne. Pamiętajmy także, że drzwi jakie montujemy w kotłowni czasami mogą być zbyt wąskie i ciężko nam będzie wnieść do niej piec. Drzwi do kotłowni powinny mieć niestandardowe wymiary by w każdej chwili bez problemu wnieść tam piec lub mieć możliwość wyniesienia go.
AWARYJNE ZASILANIE
Ważne jest również, że większość pieców na paliwo stałe pod wpływem braku zasilania staje i zaprzestaje podawania ciepła. Dlatego bardzo istotną sprawą jest montowanie przeróżnych zasilaczy awaryjnych. Dzisiaj kotły, oczywiście, są zabezpieczane, przed przegrzaniem się czy nagłym zatrzymaniem się. Zasilacze awaryjne są sprzedawane razem z bateriami, które zasilają piec w czasie przerwy dostawy prądu.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami