Blog

Wykonanie tynków zdjęcie nr 2
31.12.2020

Węgiel wsadowy

W artykule znajdziesz:

Węgiel wsadowy

Wykonanie tynków zdjęcie nr 3
Węgiel wsadowy

Przygotowany w węglowni węgiel wsadowy (mieszanka wsadowa) zostaje przetransportowany do wieży węglowej. Wieża węglowa jest to zbiornik o dużej pojemności, służący do magazynowania odpowiedniego zapasu węgla wsadowego na wypadek przerw w dostawie węgla do koksowni lub przerw w przygotowaniu wsadu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do głównych obciążeń omawianej wieży węglowej należą:
a) ciężar własny, wynoszący dla części zbiornikowej ok. 3500-M000 T,
b) ciężar magazynowanego w zbiornikach węgla wsadowego ok. 3600 T oraz jego parcie boczne na ściany,
c) obciążenie urządzeniami mechanicznymi, głównie z mostu przesuwnego mieszczącego się nad zbiornikami,
d) obciążenia użytkowe na stropach i podestach o wartości 500 kG’m2,
e) obciążenia parciem wiatru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ściany-tarcze zbiorników wieży wymiarowane są na momenty i siły pochodzące od parcia poziomego węgla wsadowego, obliczone według teorii parcia materiałów sypkich. Przenoszą one również momenty i siły od obciążeń pionowych, głównie ciężaru własnego i ciężaru zmagazynowanego węgla. Z uwagi na bardzo duże obciążenia i rozmiary poszczególnych ścian-tarcz, obliczenie występujących w nich sił wewnętrznych należy wykonywać według zasad teorii sprężystości. Stosowanie obliczeń uproszczonych, zwłaszcza tablicowych metod prowadzi najczęściej do nadmiernego zbrojenia niektórych elementów konstrukcji, pomijając fakt, że rozmieszczenie zbrojenia nie jest przy tym często zgodne z rzeczywistym rozkładem sił wewnętrznych (uprawnienia budowlane). Dotyczy to w szczególności uzbrojenia tarcz na rozciągające naprężenia główne.

Układ głównego zbrojenia dwuprzęsłowej ściany-tarczy zbiornika wieży węglowej. Przy rozpatrywaniu pracy statycznej całego układu konstrukcyjnego wieży węglowej należy uwzględnić sprężyste posadowienie ław fundamentowych, jak też wpływ nierównomierności osiadań podpór. Przyjęcie idealnie sztywnych ław fundamentowych odbiega tu zbyt daleko od warunków rzeczywistych (program egzamin ustny). Niesymetryczny układ konstrukcyjny wieży dla systemu ubijanego utrudnia stosowanie przy jej budowie metod uprzemysłowionych.

Magazynowany w zbiornikach

Dlatego dotychczas zbudowane wieże wykonywane były jako konstrukcje monolityczne, betonowane na miejscu budowy przy stosowaniu skomplikowanego i materiałochłonnego rusztowania i deskowania (opinie o programie).
Magazynowany w zbiornikach wieży węgiel wsadowy ma uziarnienie do 3 mm (92%) oraz wilgotność ok. 8%. Przy magazynowaniu dużych ilości tego rodzaju węgla występują trudności w swobodnym zsypywaniu się węgla przez wyloty. Powoduje to zakłócenia w procesie produkcyjnym, a bieżące usuwanie zawisów, np. przez ostukiwanie lub przebijanie wylotów, wymaga znacznych nakładów robocizny. Dlatego dla usprawnienia opróżniania zbiorników stosuje się często urządzenia wibracyjne.

Urządzenia takie instaluje się na stałe na ścianach zbiorników, mniej więcej na wysokości przekroju, w którym powstają zawisy (segregator aktów prawnych).
Biorąc pod uwagę konieczność takiego ukształtowania zbiorników, aby wymienione trudności ograniczyć do minimum, przy projektowaniu należy przestrzegać m.in. następujących zasad:
a) komory zbiorników’ węgla powinny być stosunkowo szerokie, tzn. stosunek wysokości komór do ich szerokości powinien być możliwie mały,
b) wyloty zbiorników powinny mieć odpowiednio duże wymiary przekroju, a tym samym stosunek powierzchni poszczególnych komór do powierzchni wylotów powinien być mały,
c) ściany ukośne komór oraz wylotów powinny mieć nachylenie nie mniejsze niż 65-ł-70°C; ponadto wszystkie powierzchnie ścian pionowych i ukośnych powinny być odpowiednio odporne na ścieranie, gładkie i mało nasiąkliwe; w tym celu powierzchnie wewnętrzne zbiorników wykłada się płytkami szklanymi, bazaltowymi lub pokrywa ok. 3 cm warstwą zaprawy cementowej na grysiku bazaltowym; nie zaleca się stosować tu zaprawy cementowej z opiłkami stalowymi, z uwagi na korozję opiłek, ich wypadanie i następującą przez to utratę gładkości powierzchni; również ze względu na korozję i znaczną ścieralność należy unikać wykładania zbiorników blachami stalowymi,
d) dla usprawnienia zsypywania się węgla przez wyloty zbiorników zaleca się stosować wyloty „podwójne” (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykonanie tynków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykonanie tynków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykonanie tynków zdjęcie nr 8 Wykonanie tynków zdjęcie nr 9 Wykonanie tynków zdjęcie nr 10
Wykonanie tynków zdjęcie nr 11
Wykonanie tynków zdjęcie nr 12 Wykonanie tynków zdjęcie nr 13 Wykonanie tynków zdjęcie nr 14
Wykonanie tynków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonanie tynków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonanie tynków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami