Blog
Węzeł sterowniczy
W artykule znajdziesz:
Węzeł sterowniczy
Przy węźle sterowniczym w sieci montuje się zawory centralne, dzielące całą sieć na sektory, zaś przy dźwignikach wmontowane są zawory kontrolne (program uprawnienia budowlane na komputer). Zawory w sieci służą do zamykania sektorów lub dopływu płynu do poszczególnych dźwigników, pozwalając na regulację przeprowadzenia korekty skoków poszczególnych dźwigników.
Ewentualne niedokładności powstają na skutek nieznacznych obsunięć się szczęk (0,5-Hl mm) na prętach niosących (pręty niosące mają wykonane nacięcia gwintowe głębokości pól milimetra) lub z usterek w pracy samych dźwigników.
Dźwigniki typu ChDJK-4 mają dno tłoka ruchome oraz nakrętkę w głowicy, pozwalającą na obsuwanie szczęk, a tym samym odsuwanie ich od pręta niosącego i wyjmowanie dźwignika lub jego wkładanie na pręt niosący nawet w czasie przesuwu ślizgu.
W celu zapobieżenia przesunięciu się deskowania ślizgowego na dół, opiera się je za pośrednictwem prętów oporowych lub poprzecznych przekładek na ścianie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Demontaż prętów oporowych i przekładek odbywa się odcinkami analogicznie jak przy montażu.
Stosowanie jednej z wyżej opisanych metod jest konieczne ze względu na odzyskanie prętów niosących (ok. 2,5 kg stali na m2 wykonanej ściany).
Kontrola pionu wykonywanej budowli. Stosowanie dźwigników śrubowych powoduje skręcanie jak również pochylanie całej budowli w jednym kierunku. Wynika to z działania przykładanych sił przy obracaniu śrub dźwigników. Wskutek takiego działania następują przesunięcia słupków ram dźwigników, a z nimi i tarcz deskowań w stosunku do płaszczyzn ścian. Stan ten powoduje przesuwanie się układu ścian, a tym samym całej budowli (uprawnienia budowlane).
Zjawisku temu można przeciwdziałać przez odpowiednią regulację pracy dźwigników.
Regulacja ta polega na tym, że dźwigniki znajdujące się w strefach budowli odchylonych od pionu na zewnątrz budowli są więcej podnoszone, natomiast w strefach odchylonych od pionu do wewnątrz budowli - odpowiednio mniej.
W celu przeprowadzenia takiej regulacji należy w trakcie budowy kontrolować pionowość budowli oraz poziom ogólnego pomostu roboczego.
Kontrola pionowości budowli przeprowadzana jest za pomocą pionów przymocowanych do rusztowań deskowania ślizgowego w stosunku do stałych punktów utrwalonych na terenie budowy (program egzamin ustny).
Piony zazwyczaj wieszane są na linach stalowych, nawiniętych na bębnach kołowrotków, tak aby można je było co pewien czas opuszczać i kontrolować położenie pionu w stosunku do utrwalonego punktu w terenie.
Prowadnice zbrojenia
Punkty te sytuowane są wokoło po zewnętrznej stronie budowli jak również często i w jej środku. Kontrolę pionowości lepiej przeprowadzać za pomocą teodolitu z trzech lub czterech stałych stanowisk w terenie (opinie o programie).
Dla takiej kontroli, np. przy budowie prostokątnych silosów, stosuje się wyskalowane łaty kontrolne przymocowane po dwie do czterech naroży budowli. Każdorazowe odczyty na skali łat kontrolnych w stosunku do oznaczonych punktów na ścianach dolnej części budowli dają obraz przesuwania się budowli, a tym samym wskazują odpowiedni sposób regulacji ślizgu.
Przyczyną odchylenia budowli od pionu może być również nierównomierne podnoszenie deskowań ślizgowych, wynikające z nieumiejętności obsługi dźwigników.
Dla kontroli pracy dźwigników stosuje się na ogólnym pomoście roboczym wagę wodną lub urządzenie do kontroli równomiernego wznoszenia się dźwigników (miernik postępu dźwignika). Waga wodna składa się ze zbiorników z wodą, sieci instalacyjnej i wskaźników kontrolnych (wodowskazów) (segregator aktów prawnych).
Stosowanie na budowie dźwigników na przemian lewo i prawo skrętnych w dużym stopniu rozwiązuje problem skręcania i wychylania się budowli z pionu.
Przy wykonywaniu ścian w deskowaniu ślizgowym stosuje się zbrojenie poziome i pionowe bardzo często w obu płaszczyznach ściany. Wadliwie wykonane zbrojenie jest często powodem, że pręty zbrojenia przesunięte są do osi ściany, nie spełniają więc swego zadania.
W celu zapobieżenia takim błędom stosowane są specjalne prowadnice dla zbrojenia poziomego oraz pionowego (promocja 3 w 1).
Prowadnice dla zbrojenia poziomego przymocowane są do kleszczy ramy w formie deski lub prętów, a drugi ich koniec wpuszczony jest w ścianę, co uniemożliwia przesuwanie się zbrojenia.
Dla wykonania właściwego rozstawu pionowego zbrojenia stosowane są deski z otworkami lub drabinkami dla prętów, umieszczone ponad ścianami nad ramami dźwigników.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32