Blog

29.09.2022

Wietrzenie chemiczne

W artykule znajdziesz:

Wietrzenie chemiczne

Wietrzenie fizyczne. Jest ono wywoływane głównie wahaniami temperatury, zamarzaniem wody w porach, a także działaniem rozsadzającym roślin (program uprawnienia budowlane na komputer). Wymienione przyczyny działają w następujących okolicznościach:

  1. skały są złymi przewodnikami ciepła, co przy nagrzewaniu przez słońce powierzchni odsłoniętej, powoduje rozszerzanie się tylko nagrzanej warstwy, głębsze zaś warstwy zachowują swoją objętość pierwotną. W wyniku tego zjawiska następuje odspajanie się górnej warstwy. Przy obniżeniu się temperatury, górne warstwy ochładzają się prędzej i przy ich kurczeniu następują pęknięcia prostopadłe do nagrzewanej powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

b Poszczególne materiały wchodzące w skład skał mają różne współczynniki rozszerzalności cieplnej. Na przykład współczynnik rozszerzalności kwarcu równa się 0,00031, ortoklazu 0,00017. Wskutek tego w skałach złożonych z różnych minerałów powstają dodatkowe naprężenia dążące do rozłączenia poszczególnych składników.

  1. Obniżenie się temperatury poniżej zera powoduje zamarzanie wody znajdującej się w drobnych szczelinach, przy czym przy zamarzaniu woda powiększa swoją objętość o 9,1%, co przy zupełnym wypełnieniu szczelin może spowodować naprężenia dochodzące do 150 kG/cm2 i poszerzenie szczelin (uprawnienia budowlane).
  2. Kośliny porastające powierzchnię skały wprowadzają swoje korzenie w szczeliny, rozklinowując już pękniętą skałę. Siły wywoływane na powierzchni szczelin na skutek rozrostu korzeni roślin są dostatecznie duże, aby pokonać siły wiążące i spowodować zwiększenie wymiarów szczelin (program egzamin ustny).

Głównymi czynnikami, wywołującymi wietrzenie chemiczne, jest woda wsiąkająca w grunt, oraz roślinność. Woda w czasie przejścia przez atmosferę w formie opadów pochłania z powietrza gazy takie jak tlen, dwutlenek węgla, azot itp. i krążąc w szczelinach skał wywołuje przemiany polegające na: a) utlenianiu, b) uwadnianiu, c) redukcji i d) uwęglanowieniu [4]. Destrukcyjne działanie roślin przejawia się w wyniku większego zawilgocenia powierzchni skalnych, porośniętych mchami, porostami itp., a także wskutek wytwarzania się C02 i kwasów organicznych (opinie o programie).

Utlenianie

Utlenianie polega na łączeniu się z tlenem lub przechodzeniu związków o niższej wartościowości pierwiastków utlenianych w związki o wyższej wartościowości. Jako przykład może służyć czarny magnetyt Fe304 = Fe203 Fe0, który przechodzi w czerwony hematyt Fe203 i często przez przyłączenie wody przeobraża się w limonit 2Fe203-3H20.

Proces utleniania sięga w skorupie ziemskiej do poziomu zwierciadła wód gruntowych (strefa aeracji) (segregator aktów prawnych).

  • Uwadnianie zwykle łączy się z działaniem tlenu i kwasu węglowego. Jako przykład może służyć podana wyżej reakcja uwadniania siarczanu żelazowego i przejście jego w limonit. Następnie jako przykład może służyć przejście anhydrytu CaS04 w gips CaS04-2H20.
  • Redukcja następuje prawie zawsze przy udziale bakterii, które są zdolne odebrać tlen potrzebny im dla egzystencji. Typowym przykładem procesu redukcji jest przejście połączeń żelazowych w żelazawe, np. Fe203 przechodzi w FeO i dalej, jako rozpuszczalny w wodzie zawierającej kwas węglowy, przechodzi w kwaśny węglan żelazawy Fe[HC03]2. Przy odłączeniu się C02, zużywanego przez rośliny, w roztworze strąca się jako nierozpuszczalny syde- ryt FeC03.
  • Działanie kwasu węglowego stanowi jeden z najpoważniejszych czynników wietrzenia chemicznego. Wody zawierające dwutlenek węgla rozpuszczają węglany Ca, Mg i Fe. Sole te przechodzą pod działaniem kwasu węglowego w roztwory jako Ca (HC30)2 i Fe(HC03)2 i Mg(HC03)2.

Reakcja powyższa jest przykładem kaolinizacji. Produktem tego procesu wietrzenia jest kaolin, jeden z licznych minerałów iłowych oraz krzemionka. Węglan potasu natomiast przechodzi całkowicie do roztworu. Poza wietrzeniem rozdrabnianie okruchów występujących w skorupie ziemskiej oraz zmiany w podłożu macierzystym powodują procesy erozyjne (żłobiące). Polegają one na niszczącym działaniu na podłoże, przesuwającego się po nim materiału skalnego (rumoszu, głazów, piasku) a także wymywaniu, wypłukiwaniu czy wyrywaniu z podłoża kawałków skał przez lód, wodę czy wiatr (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami