Blog

Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 2
14.05.2021

Wietrzenie mechaniczne

W artykule znajdziesz:

Wietrzenie mechaniczne

Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 3
Wietrzenie mechaniczne

Przyczyny wietrzenia mechanicznego skał są następujące: wahania temperatury, działanie zamarzającej wody, działanie wiatru z pyłem czy też z piaskiem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Częste wahania temperatury powodują w skałach, zwłaszcza w ich częściach powierzchniowych, występowanie pewnych napięć, wskutek których skała - ulegając im stopniowo rozpada się. Powstawanie napięć jest wynikiem różnych współczynników rozszerzalności minerałów skałotwórczych a nawet różnej rozszerzalności tego samego minerału w różnych kierunkach.

Działanie niszczące zamarzającej wody polega na tym, że powstający w porach skały lód powoduje jej rozsadzanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skały porowate, silnie nasiąkliwe, są szczególnie podatne na ten rodzaj wietrzenia. Obecność porów dużych w skale jest mniej niebezpieczna od porów włoskowatych. Pory włoskowate zapełnia woda całkowicie; tworzący się lód, zwiększając swoją objętość powoduje rozsadzenie ścianek. Wiatr z pyłem czy też z piaskiem działa wygładzająco na skały.
Jest ono spowodowane chemicznym działaniem czynników atmosferycznych, a przede wszystkim wody i dwutlenku węgla (uprawnienia budowlane). Przedostająca się do skał w.oda atmosferyczna, zawierająca dwutlenek węgla, działa jako słaby kwas i powoduje rozkład poszczególnych składników skał.

Tak więc kryształy skaleni tracą stopniowo swój połysk (np. ortoklaz), mętnieją, zamieniają się wreszcie na kaolin i węglan sodu, potasu lub wapnia. Blaszki biotytu np. rudzieją wskutek wypłukiwania Mg oraz Fe i przechodzą w muskowit, oliwin, augity i hornblendy, które łatwo poddają się wpływom wietrzenia chemicznego i wskutek uwodnienia przechodzą w serpentyn. Związki żelaza przechodzą w limonit, co jest widoczne w postaci brunatnych plam lub nacieków na powierzchniach przełamu skał.

’Wietrzenie to spowodowane jest działaniem bakterii, muszli (np. muszli wiercących) lub roślin (program egzamin ustny).
Podczas wylewu magmy i w okresie stygnięcia wydzielają się z niej pary i gazy, które wpływają na sąsiednie skały, powodując jednocześnie osadzanie się nowych minerałów wzdłuż szczelin i spękań, np. fluorytu, turmalinu itp.
Również w swoisty sposób działają na otoczenie źródła mineralne, powodujące wypłukiwanie jednych i osadzenie się drugich składników.

Metamorfoza kontaktowa

Ciśnienie wpływa na rozpuszczalność składników oraz przyspiesza reakcje chemiczne. Ciśnienie w różnych strefach ziemskich jest różne (opinie o programie).
Na znacznych głębokościach panuje ciśnienie hydrostatyczne, co wpływa na tworzenie się skał o strukturze gruboziarnistej. W wyższych strefach panuje ciśnienie zróżnicowane kierunkowo (stress), zazwyczaj prostopadle do powierzchni danej skały.

Pod wpływem stressu następuje zarówno mechaniczne, jak też chemiczne i mineralne przeobrażenie skały, przejawiające się w występowaniu tzw. kataklazy (rozdrobnienie mechaniczne skały) oraz wtórnej krystalizacji składników i ich ułożenia (budowa łupkowa).
Na granicy zetknięcia zestalających się skał wybuchowych z otoczeniem zachodzą w nim głębokie zmiany. Samo tylko podwyższenie temperatury wywołuje już zeszklenie, spieczenie lub przepalenie skał sąsiadujących z zestalającą się magmą (segregator aktów prawnych).

Równocześnie zachodzą zmiany chemiczne wskutek działania pary i gazów, co łącznie powoduje niejednokrotnie zasadnicze i głębokie przemiany tych skał. Najsilniejszy wpływ metamorfozy kontaktowej można zauważyć na granicy bezpośredniego zetknięcia się skał wybuchowych z otoczeniem, w miarę zaś oddalenia się wpływ ten coraz bardziej maleje, wreszcie ustaje zupełnie. Metamorfoza regionalna (dynamiczna).

Jeżeli masy skalne zostaną wskutek działania sił tektonicznych w litosferze poruszone z miejsca swego powstania i przesunięte w środowisko o odmiennych warunkach równowagi, to następuje wówczas ich przeobrażenie zwane metamorfozą regionalną (promocja 3 w 1). Przeobrażeniu temu ulega ich forma geologiczna, budowa (struktura i tekstura) oraz skład mineralny i chemiczny.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 8 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 9 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 10
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 11
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 12 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 13 Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 14
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie masy gazobetonowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami