Blog
Wieża wyciągowa
W artykule znajdziesz:
Wieża wyciągowa
Zadaniem wieży wyciągowej jest przejęcie obciążeń od urządzeń wyciągowych, zapewnienie prowadzenia naczyń wydobywczych ponad zrębem szybu, uniemożliwienie - w przypadku awarii - wyciągnięcia naczyń ponad ustalony poziom oraz zabezpieczenie tych ostatnich od spadku w głąb szybu po uderzeniu o belki odbojowe i zerwaniu liny (lub lin) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ogólnie wieże wyciągowe można podzielić na:
a) wieże z maszynami wyciągowymi umieszczonymi na terenie obok szybu,
b) wieże z maszynami wyciągowymi umieszczonymi na wieży nad szybem.
Wieże te zmieniły w zasadniczy sposób ukształtowanie przestrzenne powierzchni kopalni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W nowoczesnych konstrukcjach wielolinowych maszyn wyciągowych dotychczas stosowana jedna lina -nośna została zastąpiona przez kilka lin, z reguły przez 2 lub 4 liny. Dzięki temu można stosować liny o mniejszych średnicach, których wykonanie i kontrola są łatwiejsze. Wpłynęło to na zmniejszenie średnicy koła pędnego maszyny wyciągowej. Wskutek zmniejszenia średnicy tego w stosunku do kola wyciągu jednolinowego (n - liczba lin, na których zawieszone jest naczynie) zmniejszają się również wymiary i ciężar maszyny wyciągowej oraz silnika (uprawnienia budowlane).
Stworzyło to dogodne warunki dla umieszczenia maszyny wyciągowej na wieży. Umożliwiło również skrócenie lin i przyczyniło się do poprawienia warunków ich pracy przez zmniejszenie liczby zgięć oraz zredukowanie wpływów atmosferycznych. Osiągnięto także zmniejszenie zabudowy powierzchni kopalni przez ulokowanie na wieży maszyn wyciągowych, przetwornic, rozdzielni i innych urządzeń (program egzamin ustny). Oczywiście usytuowanie elektrycznych jednolinowych maszyn wyciągowych na wieży też jest możliwe i stosowano je już na długo przed II wojną światową. Wadą wież wyciągowych z maszynami jednolinowymi na górze jest to, że ciężar i wymiary tych maszyn wymagają masywnej podbudowy i znacznego zużycia materiałów.
Zastrzał wieży
Przez zastosowanie wielolinowych maszyn wyciągowych wada ta została w dużym stopniu zmniejszona (opinie o programie). Za pierwszą wieżę maszynową z wielolinową maszyną wyciągową uważana jest wieża w Bochum Hortel w Niemczech, oddana do użytku w grudniu 1947 r. Zasadniczy rozwój tych wież rozpoczął się jednak po roku 1950. Wielolinowe maszyny wyciągowe znalazły szczególnie szerokie zastosowanie w Szwecji. Jak podaje F. Lange, do roku 1960 na ogólną liczbę około 240 wykonanych w świecie wyciągów wielolinowych, w Szwecji zrealizowano około 80. W kraju pierwszy duży wyciąg wielolinowy uruchomiono z końcem 1963 roku w kopalni „Bolesław Śmiały” (segregator aktów prawnych). Wieże wyciągowe wykonuje się obecnie jako stalowe, żelbetowe, o konstrukcji mieszanej stalowo-żelbetowej lub wyjątkowo o konstrukcji zespolonej murowo-żelbetowej.
Do zalet wież żelbetowych, w porównaniu ze stalowymi, należy zaliczyć m. in.:
a) mniejsze koszty budowy,
b) niskie koszty utrzymania i konserwacji,
c) pełnościenna nośna konstrukcja żelbetowa stanowi zarazem zewnętrzne
ściany wieży,
d) ewentualny późniejszy wzrost obciążenia zmiennego może być uwzględniony już w czasie projektowania wieży i pociąga to za sobą stosunkowo niewielki wzrost kosztów.
Wieże te mogą być jednozastrzałowe lub z dwoma zastrzałami - zwane wieżami kozołowymi (dla maszyn wyciągowych umieszczonych po przeciwległych stronach szybu). Żelbetowe wieże wyciągowe z maszynami wyciągowymi umieszczonymi obok szybu wykonuje się jednak przede wszystkim jako zastrzałowe (promocja 3 w 1). Tradycyjna zastrzałowa wieża wyciągowa składa się z trzech zasadniczych części: zastrzału, głowicy i trzonu prowadniczego. Zastrzał wieży nachylony jest w przybliżeniu zgodnie z kierunkiem wypadkowej obciążenia od naciągu lin.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32