Blog

29.09.2020

Wkładki wzdłużne

W artykule znajdziesz:

Wkładki wzdłużne

Wkładki wzdłużne

Jeśli pal jest wbijany za pośrednictwem czapki lub gdy ma być zapuszczany prądem wody albo przez wibrowanie, wówczas można siatek nic stosować. Niekiedy najwyższe strzemię przekształca się w spiralę płaską, leżącą w poziomie górnych końców wkładek głównych. Odległość końców wszystkich wkładek wzdłużnych od powierzchni głowy powinna być jednakowa (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przeciwnym razie wkładki kończące się bliżej tej powierzchni będą w większym stopniu niż inne przejmować na siebie uderzenia młota przy wbijaniu i mogą się wy boczyć.
Wkładki wzdłużne nie powinny się i tym razem kończyć przy powierzchni głowy, lecz powinny być oddzielone od niej co najmniej 5-centymetrową otuliną betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Głowy pali ściskanych wpuszcza się zwykle w fundament na głębokość 15-30 cm. Gdy nie można ich dobić do projektowanego położenia, nadmiernie wystające głowy rozkuwa się, a wkładki odcina lub (lepiej) wpuszcza w nadbudowę.
Gdy pale mają być rozciągane („wyciągane”), konieczne jest odpowiednie ich zakotwienie w fundamencie.

Zwykle w takim wypadku głowę pala się rozkuwa, a górne końce wkładek oczyszczone z betonu wpuszcza w fundament (uprawnienia budowlane). Długość
wkładek wpuszczanych w fundament powinna być taka, aby przeniosły one dzięki swej przyczepności do betonu siłę występującą w palu. Dlatego długość pali rozciąganych powinna być nieco powiększona w stosunku do długości pali ściskanych, wbijanych na tę samą głębokość. Niekiedy w celu uzyskania lepszego zakotwienia pala w fundamencie końce wkładek łączy się za pomocą dodatkowych przyspawanych prętów w kabłąki wpuszczone w fundament.
To samo dotyczy pali, których górne końce mają być utwierdzone w fundamencie (program egzamin ustny).

Tu długość ogołoconych z betonu i wpuszczonych w fundament wkładek powinna być taka, aby przeniosły one moment zginający, występujący w górnym końcu pala.

Rozmieszczenie uchwytów

Dość ważny szczegół uzbrojenia stanowią uchwyty służące do podnoszenia pala w czasie transportu i ustawiania przy kafarze. Uchwyty 1e w postaci uch z prętów okrągłych o średnicy 184-26 mm mogą być rozwiązane dwojako. Mogą mianowicie wystawać poza powierzchnię pala. Przy tym zwykle po zakończeniu transportu pala zagina się je uderzeniami młota, tak aby przylegały do powierzchni pala i nie stanowiły dodatkowej przeszkody w jego zagłębianiu w grunt (opinie o programie).

Należy jednak zauważyć, że operacja ta nie jest korzystna dla pala, gdyż nie trudno przy niej spowodować odpryski lub nawet pęknięcia betonu. Z tych względów korzystniejsze jest rozwiązanie, w którym uchwyty mieszczą się we wgłębieniach wyrobionych w powierzchni pala. Prócz uchwytów o prętach prostopadłych (na środkowych odcinkach) do osi pali, które niekiedy mogą w czasie podnoszenia pali ulegać deformacjom, stosuje się również uchwyty o prętach ukośnych, które tendencji do deformacji nie wykazują.
Niekiedy zamiast uchwytów wykonuje się w danym miejscu otwór poprzeczny na wylot przez pal (np. przez osadzenie w deskowaniach stalowej rurki), w który w czasie podnoszenia pala wpuszcza się pręt stalowy obustronnie wystający poza powierzchnię pala (segregator aktów prawnych). Pręt taki umożliwia zaczepienie liny lub łańcucha; pal można wówczas podnosić w sposób pewniejszy, niż gdyby takiego pręta nie było. Rozmieszczenie uchwytów lub otworów należy dostosować do obliczeń pali (punkt 4.4.6).

Pale o przekroju kwadratowym, zaprojektowane w sposób najczęściej dziś stosowany. Pale tego rodzaju nazywano dawniej palami Hcnnebique’a. Pal, w którym zamiast strzemion zastosowano uzwojenia.

Pale tego rodzaju nazywano dawniej palami Considere’a (promocja 3 w 1). Udźwig obu rodzajów pali (który, rzecz prosta, musi być dokładnie obliczony lub sprawdzony na podstawie obciążenia próbnego) dochodzi do 50 T i więcej, pod warunkiem, że przekrój ich nie jest mniejszy niż 35×35 cm i że tkwią w gruncie nośnym (przynajmniej piaski średnio zagęszczone) co najmniej na głębokość 5-6 m.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami