Blog

03.03.2022

Właściwy typ deskowania

W artykule znajdziesz:

Właściwy typ deskowania

Właściwy typ deskowania i rusztowania ustrojów żelbetowych występuje przy wykonywaniu ustrojów żebrowanych. Deskowanie płyty opiera się na ustawionych na kant deskach lub na odpowiednich beleczkach, podtrzymanych deskami, przybitymi do boków deskowania żeber; w przypadkach większych odstępów żeber podpiera się deskowanie płyty beleczkami, opartymi na słupach. Deskowanie żeber podparte jest, zależnie od wymiarów, słupami pojedynczymi lub podwójnymi. Słupy rusztowania usztywnia się krzyżami ukośnymi lub poprzeczkami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kliny u spodu słupów umożliwiają łagodne opuszczanie deskowania po stężeniu betonu. Silne podciągi wymagają nieraz regulowania wysokości deskowania przy pomocy klinów, umieszczanych nie u spodu słupów, lecz u góry pod stosownym, bezpośrednim podparciem deskowania. Przy zestawianiu deskowania i rusztowania należy się zawsze liczyć z nieuniknionym obniżeniem się rusztowania wskutek obciążenia świeżym betonem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z uwagi na to spód deskowania belek powinien posiadać pewną wypukłość ku górze. Deskowanie słupów żelbetowych konstruuje się przy pomocy desek, zbitych listwami poziomymi lub wytwarza się typy, dające się użyć większą ilość razy. Deskowanie belek wysokich wymaga stosownego rozparcia i usztywnienia na boki.

Deskowanie belek o znacznych wymiarach zestawiać można z części, wykonanych osobno. Belki bardzo szerokie wymagają silnego rozparcia zewnątrz. Typ deskowania takiej belki. Widać tu układanie żelaza w silnie rozpartym deskowaniu belki fundamentowej 1 m wysokości pod mur zewnętrzny katedry w Katowicach. Deskowanie ścian, wykonywanych na znacznej wysokości, nie da się rozeprzeć zewnątrz (uprawnienia budowlane). Przeciwległe listwy zewnętrzne, do których przybite są deski, należy wtedy ściągnąć drutem; po stężeniu betonu drut się przecina, co umożliwia zdjęcie deskowania (program egzamin ustny).

Bezplanowe rozbieranie deskowania

Do wykonania niektórych typów budowli o większych wysokościach lub długościach (kominy, zbiorniki itp.) stosuje się, w miarę tężenia betonu, deskowanie przesuwalne. W celu uchronienia budowli betonowej od wstrząśnięć i szkodliwych następstw, musi rozbieranie deskowania odbywać się według z góry ułożonego planu. Niesystematyczne i bezplanowe rozbieranie deskowania i rusztowania może mieć równie szkodliwe skutki, jak przedwczesne zdjęcie deskowania. Czas pozostawania konstrukcji w deskowaniu, po upływie którego może nastąpić rozbiórka, zależy od rodzaju i wielkości budowli i od wpływów atmosferycznych (opinie o programie).

W warunkach korzystnych zdjęcie deskowania słupów nastąpić może po upływie 4 do 7 dni od ukończenia betonowania. Równocześnie zwykle zdejmuje się deskowanie płyt i ścian bocznych belek żebrowych. Dolne części deskowania żeber wraz z podpierającemi je słupami zdejmuje się w warunkach korzystnych po 3 tygodniach, przy znaczniejszych rozpiętościach po 5 tygodniach lub później.

Zdejmowanie deskowania odbywa się kolejno w poszczególnych polach, wytworzonych przez belki żebrowe i zaczyna się wyjęciem klinów u spodu słupów. W budynkach piętrowych, gdzie wykonany strop ma być w krótkim czasie obciążony rusztowaniem i konstrukcją betonową piętra górnego, można podeprzeć tymczasowo płyty i żebra zaraz po zdjęciu deskowania i właściwego rusztowania (segregator aktów prawnych).

Przy zestawianiu deskowania i rusztowania należy zdać sobie sprawę z tego, że wykonanie deskowania wpływa w dużym stopniu na przyszły wygląd konstrukcji żelbetowej. Dla budowli przeciętnych ustala się typy normalne, których nie trzeba sprawdzać obliczeniem statycznym, bo zwykle ustroje te są za silne (promocja 3 w 1). Konstrukcje o wielkich wymiarach przekrojów i wielkich rozpiętościach wymagają ustalenia rusztowania i deskowania przy pomocy obliczenia statycznego.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami