Blog

Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 2
05.01.2022

Właściwy wykop

W artykule znajdziesz:

Właściwy wykop
Właściwy wykop

Właściwy wykop wykonywało jednocześnie 5 koparek typu E-505 (0,5 m3), przy czym 4 spośród nich miały wyposażenie przedsiębierne, jedna zaś o wyposażeniu zbierakowym, pracując z poziomu terenu, wyrównywała zbocza wykopu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Koparki przedsiębierne pracowały w odstępach 20-25 m z pewnym wyprzedzeniem jedna w stosunku do drugiej (około 5 m). Transport urobku odbywał się samochodami wywrotkami o nośności 3,5 T i 5 T w ogólnej liczbie 90 sztuk, przy czym wjazd do wykopu próżnymi samochodami odbywał się prawym zjazdem, a wyjazd z urobkiem lewym wyjazdem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po zakończeniu wykopu do głębokości 4 m pozostałą głębokość (5 m) wykonały 3 koparki o wyposażeniu zbierakowym (przez zamianę wyposażenia przedsiębiernego). Ponieważ na głębokości 4 m utworzona została duża powierzchnia operacyjna, samochody podjeżdżały swobodnie do koparek bez potrzeby jazdy tylnym biegiem, co często stosuje się w wykopach pod budynki. Dla wielkich robót wodnych (kanały żeglowne, obwałowania rzek) oraz dla robót odkrywkowych w górnictwie budowane są, szczególnie w ostatnich latach, wielkie koparki zbierakowe na podwoziu kroczącym, co wywołane było potrzebą zmniejszenia nacisku na grunt w trudnych terenowo warunkach (podmokłe grunty, sypkie piaski, świeże nasypy itd.), spotykanych często w budownictwie wodnym, oraz koniecznością przemieszczania się koparek po nierównych terenach w dowolnych kierunkach (uprawnienia budowlane).

Początkowo budowane były małe koparki kroczące o objętości zbieraka 0,5 m3; obecnie wykonywane są one o różnych wielkościach, przy czym tendencją rozwojową jest przechodzenie na wielkości znaczne (14-35 m3), głównie w związku z wielkimi objętościowo wykopami charakterystycznymi dla robót wodnych (program egzamin ustny).

Koparki kroczące

W Rosji wyprodukowano dla tych robót koparki zbierakowe kroczące jako koparki specjalne: ESz-4/40; ESz-14/65; ESz-20/75; ESz-25/100ze zbieraka- aii 4,14,20 i 25 m3 (opinie o programie). Parametry robocze koparki o pojemności zbieraka 20 m3 są bardzo duże, gdyż przy wysięgniku długości 75 m ogólny zasięg od miejsca poboru urobku do miejsca wyładowania sięga do 150 m (a nawet nieco więcej), zaś głębokość kopania — do 30 m. Koparka ta może być zastosowana zarówno do gruntów lekkich, jak i gruntów średnich, przy czym skracając wysięgnik do 55 m można zmontować na niej zbierak o objętości 28 m3, a nawet 34 m3 (segregator aktów prawnych).

Początkowo budowane koparki kroczące były stosunkowo ciężkie o dość znacznym nacisku jednostkowym na grunt (2,5 kG/cm2; 3,0 kG/cm2, a nawet 3,90 kG/cm2); obecnie nacisk ten nawet w największych typach nie przewyższa 1 kG/cm2. Jeśli porównać nacisk na grunt koparek zbierakowych kroczących z koparkami na podwoziu gąsienicowym tej samej wielkości, można dostrzec, że zmniejszenie się nacisku na grunt u koparek kroczących jest tym większe, im koparka jest większa, co rzecz jasna w wysokim stopniu sprzyja rozwojowi tych ostatnich. W tych warunkach koparki zbierakowe kroczące łatwo przechodzą przez grunty słabe, a nawet błotniste.

Prędkość poruszania się (kroczenia) waha się w granicach od 0,2 do 0,7 km/godz, zależnie od wielkości koparek, przy czym niniejsze prędkości odnoszą się do koparek większych, zaś większe - do koparek mniejszych. Długość jednego kroku koparki kroczącej waha się w granicach 1,5 m do 2,5 m, przy czym zostały już skonstruowane mechanizmy umożliwiające regulowanie długości kroku oraz wysokości podnoszenia koparki przy kroczeniu (promocja 3 w 1).

Istotną cechą koparek kroczących, odróżniającą je od innych koparek zbierakowych, jest konstrukcja podwozia składająca się z kolistej podstawy (zastępującej układ gąsienicowy) o wielkiej średnicy, przy czym jej wysokość nie przewyższa zazwyczaj wielkości 1/10 tej średnicy. Koparki chwytakowe stosowane są w budownictwie zazwyczaj z chwytakiem pojemności od 0,35 do 3,0 m3, przy robotach prowadzonych w gruntach lekkich średnich, rzadziej w ciężkich.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 7 Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 8 Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 9
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 10
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 11 Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 12 Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 13
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dzieła epok ubiegłych zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami