Blog

Demontaż rusztowań zdjęcie nr 2
06.09.2019

Własne ujęcie wody

W artykule znajdziesz:

Woda w domu i nie tylko


Są rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Jedną z nich jest prąd elektryczny, a drugą woda bieżąca (program na komputer). Przyzwyczajono się, że obie z tych rzeczy powinny być dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Bez wody trudno jest wyobrazić sobie sprawne i wygodne funkcjonowanie obiektów wielorodzinnych (program na telefon).

Studnia artezyjska zapewni dostęp do głęboko położonych warstw wodonośnych gruntu

 

Demontaż rusztowań zdjęcie nr 3
Własne ujęcie wody

Także w budownictwie jednorodzinnym, już na etapie projektu i budowy trudno zapomnieć o zapewnieniu dostępu do sieci wodociągowych lub ujęcia wody pitnej. Jeśli dysponuje się odpowiednim obszarem na którym występują warstwy wodonośne można pomyśleć o ustanowieniu własnego ujęcia świeżej wody pitnej. Ustanawianie własnych źródeł wody pitnej jest interesujące także z punktu widzenia szeroko rozumianej ekologii (program egzamin ustny).

Budowa studni i niezbędne formalności jakich wymaga własne ujęcie wody


Budowa własnej studni, będącej naszym prywatnym ujęciem wody pitnej wymaga podjęcia kilku czynności formalnych (opinie o programie). Przysłowiową połową sukcesu będzie to, że uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działki, na której ma się znaleźć studnia. Jeśli w planie nie ma informacji o tym, że studni nie można zbudować, to decyzja miejscowego organu nadzoru budowlanego pozytywnie zaopiniuje wniosek o budowę (segregator aktów prawnych). W tym przypadku budowę studni pobierającej wodę tylko z pierwszej warstwy wodonośnej, lub do głębokości maksymalnie 30 metrów można rozpocząć natychmiast, ponieważ nie są wymagane zgłoszenia do nadzoru. Jeśli przewidywana ilość wody, która będzie czerpana ze źródła przekroczy 5 metrów sześciennych wydobycia na dobę, zamiar budowy należy zgłosić w miejscowej administracji architektoniczno-budowlanej (promocja 3  w 1). Do wniosku o zezwolenie na budowę studni należy dołączyć przygotowaną mapkę sytuacyjną planowanej lokalizacji studni, oświadczenie o zasadności prawa do dysponowania nieruchomością (wystarczy akt własności) oraz możliwe inne dokumenty jakim przykładowo może być zgoda współwłaściciela nieruchomości. Jeśli do maksymalnie 30 dni roboczych liczonego od wpływu wniosku do urzędu, nie zostanie zgłoszony sprzeciw, będzie można rozpocząć budowę własnej studni.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Demontaż rusztowań zdjęcie nr 8 Demontaż rusztowań zdjęcie nr 9 Demontaż rusztowań zdjęcie nr 10
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 11
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 12 Demontaż rusztowań zdjęcie nr 13 Demontaż rusztowań zdjęcie nr 14
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Demontaż rusztowań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami