Blog

02.03.2022

Woda gruntowa

W artykule znajdziesz:

Woda gruntowa

Przy betonowaniu pali Straussa używa się rury żelaznej, o średnicy 25 do 40 cm. Zapuszczanie rury odbywa się przy pomocy wiercenia (metodą górniczą) gruntu wewnątrz rury, przy czym materiał ziemny wydobywa się na zewnątrz. Po zapuszczeniu rury do wymaganej głębokości wypełnia się jej wnętrze częściowo betonem sypkim i rurę podnosi nieco do góry, tak, aby jeszcze w dolnej części do pewnej wysokości znajdował się beton, który następnie zagęszcza się przez silne ubijanie. Ubijanie powoduje w pokładach miękkich korzystne rozszerzenie przekroju (program uprawnienia budowlane na komputer). Pale Straussa mogą być wzmacniane odpowiednim szkieletem żelaznym. Najdoskonalszym typem pali. betonowanych w poprzednio przygotowanych otworach, jest typ Wolfsholtza. Pale tego ustroju mogą być wykonywane tak o kierunku pionowym jak i ukośnym, gdyż nie zachodzi potrzeba ubijania.

Podobnie jak w typie poprzednim zapuszcza się naprzód, przy pomocy wiercenia metodą górniczą, płaszcz w postaci rury żelaznej, o średnicy 25 do 50 cm. W miarę potrzeby rura składa się z pojedynczych części, o długości 2 do 4 m, wzajemnie ze sobą ześrubowanych. Po zapuszczeniu rury i ułożeniu wewnątrz niej szkieletu żelaznego, naśrubowuje się nakrywę z trzema stosownie chronionymi otworami. Przez jeden z otworów wpuszcza się t. zw. rurę cisnącą, sięgającą do spodu poprzednio zapuszczonego płaszcza. Otworem drugim doprowadza się powietrze pod ciśnieniem, które, w przypadku gdy spód płaszcza zapuszczonego sięga do pokładu nieprzepuszczalnego, powoduje gwałtowny wypływ nagromadzonej wody gruntowej przez rurę cisnącą na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po usunięciu wody gruntowej zamyka się rurę, doprowadzającą powietrze, a rurą cisnącą doprowadza się pod znacznym ciśnieniem zaprawę cementową, tak, aby w zapuszczonym płaszczu osiągnęła parometrową wysokość. Po zamknięciu rury, doprowadzającej zaprawę, otwiera się trzeci otwór nakrywy, którym doprowadza się zgęszczone powietrze, wywierające ciśnienie na zaprawę cementową, poczynającą wypełniać szczelni wszelkie wolne miejsca.

Zbiorniki na materiały sypkie

Postępowanie takie powtarza się, betonując pal częściami. Po wybetonowaniu pala do znaczniejszej wysokości, doprowadza się tak wielkie ciśnienie powietrza, że rura zewnętrzna podnosi się samoczynnie, a zaprawa cementowa wypełnia równocześnie wszelkie wgłębienia gruntu, powodując w pokładach miękkich zgrubienia (uprawnienia budowlane). Przez dalsze doprowadzanie zaprawy i powietrza pod ciśnieniem rura zewnętrzna ostatecznie sama niejako wydobywa się z ziemi. Zbiorniki na materiały sypkie (silosy). Zbiorniki, magazyny albo śpichlerze, znane pod nazwą silosów, służą do przechowywania materiałów sypkich tego rodzaju jak zboże, cement, gips, wapno, węgiel, ruda itp. Zasadniczo odróżnić tu możemy dwa typy (program egzamin ustny). Pierwszy charakteryzuje się znaczniejszemi wymiarami rzutu poziomego w stosunku do wysokości, drugi przedstawia rzut poziomy, złożony z całego szeregu komórek, o przekroju prostokątnym, wielobocznym lub kołowym, przy czym wysokość budynku, w stosunku do wymiarów rzutu poziomego poszczególnych komórek, jest znaczna (opinie o programie).

Ustrój pierwszy składa się z zasadniczych elementów konstrukcyjnych tj. z płyty, belek teowych i słupów, a konstrukcja i obliczenie statyczne nie odbiega wiele od konstrukcyj i obliczeń stropów żebrowanych (segregator aktów prawnych). Takimi ustrojami, nie przedstawiającymi, w porównaniu z opisanymi ustrojami żebrowanymi, nic nowego, nie będziemy się zajmowali. Natomiast ustrój drugi, który stanowi właściwy typ zbiorników, zwanych silosami, w szczególności silosami komórkowymi, przedstawia się tak co do konstrukcji jak i obliczenia statycznego zupełnie odmiennie od budowli dotychczas omawianych i tym typem zajmiemy się szczegółowo (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami