Blog

30.05.2022

Wpływ wielkości ziarna

W artykule znajdziesz:

Wpływ wielkości ziarna

Wpływ wielkości ziarna na wysychanie uwidacznia się w małym skurczu gruboziarnistych naturalnych kamieni budowlanych (nawet wówczas, gdy mają one znaczną porowatość) i w dużym skurczu drobnoziarnistych łupków. Także zaczyn cementowy pielęgnowany w parze pod wysokim ciśnieniem, który ma strukturę drobnokrystaliczną i niewielką powierzchnię właściwą, kurczy się 5-10 razy mniej, a w niektórych przypadkach nawet 17 razy mniej niż zaczyn cementowy poddany normalnej pielęgnacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Możliwe jest także, że skurcz lub jego część są związane z usunięciem wody zeolitycznej. Wykazano, że przy wysychaniu hydratu krzemianu wapniowego następuje zmiana odstępu sieciowego z 14 na 9 A; podobne zachowanie wykazują zhydratyzowane C3A i krzemoglinian wapniowy. Nie jest zatem pewne, czy związany ze zjawiskiem skurczu ruch wilgoci ma charakter międzykrystaliczny czy wewnątrzkrystaliczny. Wydaje się, że ponieważ zaczyny wykonane z cementu zarówno portlandzkiego, jak i glinowego, a także z czystego, zmielonego jednoglinianiu wapniowego, wykazują zasadniczo podobny skurcz, głównej przyczyny skurczu należy poszukiwać raczej w fizycznej strukturze gelu, a nie w jego charakterze chemicznym czy mineralogicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zależność między ilością utraconej wody i skurczem. W czystych zaczynach obie wielkości są wzajemnie proporcjonalne, ponieważ nie występuje tam woda kapilarna i usuwaniu ulega wyłącznie woda adsorbowana. Jednakże mieszanki, w których dodano sproszkowaną krzemionkę, i które w związku z tym wymagają wyższego stosunku wodno-cementowego, zawierają pustki kapilarne nawet przy pełnej hydratacji (uprawnienia budowlane).

Opróżnianie kapilar

Opróżnianie kapilar stanowi utratę wody bez skurczu, lecz po usunięciu wody kapilarnej następuje usuwanie wody adsorbowanej, co powoduje skurcz, podobnie jak w czystym zaczynie cementowym. Końcowe nachylenie wszystkich krzywych jest zatem jednakowe. W betonach zawierających pewną ilość wody w porach w kruszywie i w dużych pustkach przypadkowych spotyka się jeszcze większą zmienność kształtu krzywych zależności skurczu od ilości utraconej wody (program egzamin ustny).

Doświadczalne wartości n wynoszą 1,2-1,7, przy czym niektóre różnice wynikają z obniżenia naprężeń w zaczynie skutkiem pełzania. Typowe wartości n, z którego wynika wartość n - 1,7. Wielkość i uziarnienie kruszywa nie wpływają same przez się na wielkość skurczu, jednak większe kruszywo pozwala na stosowanie chudszych mieszanek, skąd wynika mniejszy skurcz. Jeśli zmienić maksymalny wymiar kruszywa tonie (objętościowo) na stosunek skurczu betonu do skurczu czystego zaczynu cementowego z 6,3 mm na 152 mm, to zawartość kruszywa w betonie może zwiększyć się z 60 do 80% i skurcz zmaleje trzykrotnie (opinie o programie).

Przy danej wytrzymałości beton o gorszej urabialności zawiera więcej kruszywa niż mieszanka o lepszej urabialności, wykonana przy użyciu kruszywa tej samej wielkości. W konsekwencji w pierwszym przypadku obserwuje się mniejszy skurcz. Na przykład zwiększenie zawartości kruszywa z 71 do 74%, przy ustalonym stosunku wodno-cementowym, zredukuje skurcz o ok. 20% (segregator aktów prawnych).

Podwójny efekt stosunku wodno-cementowego i zawartości kruszywa można przedstawić na jednym wykresie. Należy jednak pamiętać, iż podane wartości skurczu są jedynie wartościami charakterystycznymi dla wysychania w klimacie umiarkowanym. Z właściwościami sprężystymi kruszywa jest związany stopień ograniczenia występującego skurczu (promocja 3 w 1). Dla przykładu skurcz w przypadku kruszywa stalowego jest o 1/3 mniejszy, a w przypadku kruszywa z łupków spęcznionych o 1/3 większy niż w betonie z kruszywem zwyczajnym. Taki wpływ kruszywa został potwierdzony przez Reicharda.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami