Blog

Reduktor prędkości zdjęcie nr 2
29.01.2022

Wpusty odwadniające

W artykule znajdziesz:

Wpusty odwadniające
Wpusty odwadniające

Stropodach z odwodnieniem zewnętrznym powinien mieć gzyms o szerokości 20-25 cm. Zarówno zbyt duże gzymsy, jak i całkowity ich brak sprzyjają tworzeniu się oblodzeń. Podobnie niekorzystne są rynki żelbetowe, które zastosowano np. w budynkach Kleyffa w Łodzi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy odwodnieniu wewnętrznym należy przestrzegać następujących wskazówek ogólnych:

  • odwodnienie przewidziane przy attyce zaprojektować do wpustów odwadniających, a następnie do rur spustowych usytuowanych w pewnej odległości od attyki, a nie do koryt znajdujących się bezpośrednio przy attyce. Wpusty odwadniające należy ocieplić (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odwodnienie bezpośrednio przy attyce wykonano np. w budynkach WPP w Koszalinie, na skutek czego w okresie zimowych i wiosennych odwilży występowały intensywne zacieki i zawilgocenia, uciążliwe dla mieszkańców,
  • odwodnienie do środka budynku powinno być zaprojektowane ze spadkiem typu kopertowego, a nie za pomocą koryta. Wpusty odwadniające należy ocieplić
  • betonu komórkowego, trudności zaopatrzeniowe spowodowały jednak stosowanie odmian cięższych, wpływających na zwiększenie strat ciepła ostatniej kondygnacji, wpływając na obniżenie temperatury w pomieszczeniach oraz czasami lokalne przemarzanie (uprawnienia budowlane).

Szczególnie niekorzystnie może zachować się beton komórkowy w stropodachach pełnych realizowanych w okresie nie sprzyjających warunków atmosferycznych. Zamknięcie bowiem zawilgoconego betonu komórkowego w stropodachach, bez możliwości jego wyschnięcia, powoduje obniżenie właściwości izolacyjnych tego materiału.

Użycie betonu komórkowego w stropodachach wentylowanych ułatwia jego wysychanie, jednak z uwagi na podane trudności nie zaleca się zwykle tego materiału do stropodachów (program egzamin ustny).

Stosowanie płyt

Płyty trzycinowe stosowano jako izolację cieplną zarówno stropodachów wentylowanych, jak i pełnych (nie wentylowanych). Zachowanie tego materiału w czasie eksploatacji zależało od skuteczności wentylacji. W stropodachach pełnych, szczególnie w układzie w paroizolacją, stwierdzono już w stosunkowo krótkim czasie eksploatacji korozję biologiczną płyt trzcinowych i poważne ich zawilgocenie. Płyt trzcinowych nie należy stosować nawet w stropodachach wentylowanych, gdyż lęgną się w nich robaki i gryzonie, a ponadto zawilgocone szybko gniją (opinie o programie).

Stosowanie płyt wiórkowo-cementowych w dachach pełnych jest niewskazane, gdyż zawilgacają się one w czasie wbudowywania lub przez nieszczelności pokrycia. Podobne kłopoty występowały przy stosowaniu w stropodachach pełnych ocieplenia z żużlobetonu, który na skutek zawilgocenia i nadmiernego ciężaru objętościowego nie zapewniał wymaganej izolacyjności cieplnej stropodachu (segregator aktów prawnych).

W stropodachach pełnych stosowano do ocieplenia beton na kruszywie lekkim. Rozwiązanie to nie jest właściwe, gdyż nie ocieplono połączenia stropodachu ze ścianą i nie wykonano dylatacji między ścianą a ociepleniem z lekkiego betonu. W tym przypadku lepiej jest stosować zasypkę z lekkiego kruszywa, np. keramzytu, usypanego luźno równomierną warstwą. Na warstwie kruszywa wykonać należy następnie gładź cementową grubości 3 cm.

Styropian jako warstwa izolacji cieplnej jest najlepszym materiałem do ocieplania stropodachów pełnych. Odporność tego materiału na zawilgocenie, mały ciężar objętościowy i korzystne właściwości izolacyjne stawiają go na czołowym miejscu wśród produkowanych obecnie u nas materiałów do izolacji stropodachów pełnych (promocja 3 w 1). Sporadyczne przypadki nieprawidłowego zachowania styropianu w stropodachach pełnych spowodowane są głównie:

  • klejeniem styropianu na lepikach na zimno lub na lepikach smołowych, powodujących poważną jego destrukcję,
  • przyjętą czasami nieprawidłową technologią klejenia warstw pokrycia dachowego bezpośrednio na styropianie. Powoduje to niejednokrotnie przekroczenie dopuszczalnej temperatury na powierzchni styropianu wskutek zastosowania zbyt gorącego lepiku, tj. o temperaturze przekraczającej wartość dopuszczalną 110°C.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Reduktor prędkości zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Reduktor prędkości zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Reduktor prędkości zdjęcie nr 7 Reduktor prędkości zdjęcie nr 8 Reduktor prędkości zdjęcie nr 9
Reduktor prędkości zdjęcie nr 10
Reduktor prędkości zdjęcie nr 11 Reduktor prędkości zdjęcie nr 12 Reduktor prędkości zdjęcie nr 13
Reduktor prędkości zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Reduktor prędkości zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Reduktor prędkości zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami