Blog
Wrażliwość basenu
W artykule znajdziesz:
Wrażliwość basenu
Wrażliwość basenu na nierównomierne osiadanie nie jest duża. Osiadanie naroża o 1 cm wywołuje naprężenie skręcające 1 kG/cm2. Do obliczenia i wymiarowania basenu zastosowano metody przybliżone. W tym przypadku najoszczędniejsze wymiarowanie konstrukcji można było uzyskać przez badanie stanu naprężeń za pomocą pomiarów na modelu J) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dach hali pływalni składa się z 10 długich łupin walcowych o rozpiętości 25 m i szerokości 3,23 m.
Promień krzywizny wynosi 2,58 m, kąt środkowy 57°, grubość łupin 6 cm. Łupiny zostały wykonane jako elementy prefabrykowane na ziemi i montowane za pomocą 2 dźwigów. Ciężar jednego elementu wynosi 35 T.
Inne otwarte kąpielisko, złożone z dwóch basenów, jeden dla niepływających, drugi dla pływających, zostało wybudowane w roku 1954 w Oslo. Dolny basen o wymiarach 53 - 16,70 m i głębokości 0,90-1,3 m posadowiony jest bezpośrednio na podłożu żwirowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Drugi basen o długości 50 m i szerokości 20 m posadowiony jest na skale za pośrednictwem ścian podłużnych podpierających dno. Ściany oddzielone są od płyty dennej za pomocą warstwy asfaltu, która pozwala na nieskrępowane wydłużenia zbiornika w kierunku podłużnym. Dno basenu górnego sprężone jest kablami 12 0 5 mm zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym, ściany natomiast tylko w kierunku podłużnym. Ściany zostały zabetonowane i częściowo sprężone przed wykonaniem płyty dennej. Po zabetonowaniu dna można było w ciągu kilku dni przystąpić do jego sprężenia, gdyż zakotwienie kabli dennych umieszczone było w już stwardniałym betonie ścian (uprawnienia budowlane).
Przykładem innego basenu pływackiego jest sprężony basen w Reckinghausen posadowiony, ze względu na teren narażony na szkody górnicze, na trzech podporach. Basen zaprojektowano w dwóch wariantach jako żelbetowy - zużycie stali wynosiło 125 t i jako sprężony - zużycie stali zwykłej wynosiło 25 t, a stali strunowej (Sigma 145/160) - 13 t. Tak znaczne obniżenie ilości zużytej stali (o 70%) było możliwe dzięki sprężeniu ścian podłużnych i poprzecznych zbiornika. Ściany zewnętrzne pracują tu jako podciągi, na których podwieszone są żebra podtrzymujące płytę dna (program egzamin ustny).
Przeprowadzone obliczenia
Przeprowadzone obliczenia były raczej przybliżone i ze względu na konieczność zapewnienia szczelności niektóre elementy zaprojektowano ze znacznym zapasem bezpieczeństwa. Dokładny obraz stanu naprężeń można by uzyskać za pomocą badania modelowego. Do konstrukcji użyto beton marki 300 z dodatkiem mączki kwarcowej dla zwiększenia szczelności. Dno sprężono w dwu kierunkach, ściany w kierunku podłużnym, a jedynie fragmenty ścian podłużnych w kierunku pionowym (opinie o programie).
Basen pływacki wykonany w Brazylii o wymiarach: długość 25 m, szerokość 12,5 m. Z uwagi na słaby grunt dno basenu posadowiono na palach Franki o długości 7 m i średnicy 40 cm. Nośność jednego pala wynosi 65 T. Grubość ścian i dna wynosi 20 cm. Dno opiera się na siatce belek podłużnych i poprzecznych o przekroju 50 x 120 cm. Ściany boczne również wzmocnione są belkami poziomymi i pionowymi o przekroju 50 x 65 cm. Belki ścienne i denne sprężone są kablami 12 - 5 mm zakotwionymi w blokach typu Freyssineta.
Na 1 m2 rzutu basenu zużyto 0,61 m3 betonu i 11,5 kg stali zwykłej oraz 27 kg stali strunowej.
Pod nazwą zbiorniki o kształtach specjalnych rozumiemy zbiorniki złożone z odcinków różnych powłok obrotowych i odbiegające swoim kształtem od powszechnie stosowanych. Mogą to być zbiorniki złożone ze znanych 3 podstawowych powłok, tj. z walca, stożka i powłoki kulistej lub też wykonane z powłok o innym południku (segregator aktów prawnych).
Specjalny kształt takich zbiorników wynika często z warunków technologicznych lub eksploatacyjnych, lub też jest wyrazem poszukiwania nowych rozwiązań bardziej ekonomicznych pod względem pracy statycznej. W przypadku zbiorników wykonywanych w obrębie obszaru dużych miast nieostatnią rolę odgrywa forma architektoniczna wykonanej konstrukcji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32