Blog

03.03.2020

Wyciąg

W artykule znajdziesz:

Wyciąg

Wyciąg

Wyciąg przedstawiony w Katalogu Sprzętu Budowlanego S-2 z 1951 r. ma udźwig 0,75 T. Konstrukcję montuje się samoczynnie (bez pomocy innego dźwigu lub rusztowań). Nie wymaga ona usztywnień z murem ani też rusztowań podpierających lub odciągaczy (program uprawnienia budowlane na komputer). Wysokość słupów 18 m. Pomost o wymiarach 1,2 X 1.8 m nie daje się obracać.

Można na nim podnosić 2 taczki lub jedną japonkę oraz belki i inne długie elementy. Na pomoście powinno być zabezpieczenie od spadania przewożonych przedmiotów.
Wciągarka jest typu ciernego. Szybkość podnoszenia 0,6 m/sek (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Silnik elektryczny - trójfazowy o mocy 7,5 kW lub spalinowy, lina o średnicy 14 mm.

Zalety tego wyciągu:

a) łatwość i szybkość montowania,

b) samodzielne zachowanie równowagi i wytrzymałości,

c) niekorzystanie z drewna,

d) możliwość przesuwania na płozach.

Wadą tego wyciągu jest nieobracalność pomostu (w porównaniu z wyciągiem jednosłupowym). Żurawie są to urządzenia mechaniczne służące do przestrzennego przemieszczania ciężarów przez ruch obrotowy, ruch w kierunku
pionowym i w szczególnych przypadkach przez ruch w kierunku poziomym (uprawnienia budowlane).

W skład żurawia wchodzą następujące zasadnicze części:

a) wysięgnik,

b) konstrukcja podtrzymująca wysięgnik,

c) mechanizmy powodujące ruch, wraz z linami i zaczepami,

d) centralne urządzenia sterujące. Cechami zasadniczymi charakteryzującymi poszczególne żurawie są:

a) największy wysięg,

b) udźwig odpowiadający największemu wysięgowi,

c) największa wysokość podniesienia haka od poziomu, na którym stoi żuraw (program egzamin ustny).
Największy wysięg jest to największa odległość w rzucie poziomym od haka do osi obrotu żurawia. Udźwig odpowiadający największemu wysięgowi jest to największy ciężar, jaki może być podnoszony przy tym wysięgu. Gdy dźwig pracuje na wysięgu mniejszym od największego, może wówczas przemieszczać ciężary większe. Wysokość użytkowa jest to wysokość, na jaką można podnosić ciężar przy poszczególnych wysięgach. Żurawie były od dawna stosowane przy montażu konstrukcji stalowych i przy przeładunkach. Najprostszy żuraw przyścienny był i jest stosowany jako pomocniczy środek transportowy (opinie o programie).

Odmiany żurawi

Obecnie wiele odmian żurawi ma szerokie zastosowanie we wszelkich rodzajach budownictwa. Żurawie w połączeniu z pojemnikami należą do najracjonalniejszych środków transportowych na nowoczesnej budowie. Żurawie mogą być zastosowane jako wyłączny środek transportu pionowego dla budynków ze ścianami murowanymi, a więc w budownictwie o małej lub średniej wysokości. Natomiast w budownictwie szkieletowym, zwłaszcza wysokościowym, gdzie najpierw montuje się szkielet i układa prefabrykowane stropy, a później muruje się wypełnienia ścian oraz wykonuje się węzły instalacyjne itp., żurawi nie stosuje się do podnoszenia ciężarów na piętra poniżej już ułożonych stropów, gdyż opuszczanie wahających się w powietrzu ładunków napotykałoby na trudności i wymagałoby urządzania dodatkowych dość znacznych pomostów wspornikowych. W tych przypadkach żurawie przeznacza się tylko do podnoszenia i montowania elementów szkieletu i prefabrykowanych stropów, ładunki zaś kierowane poniżej już ułożonych stropów dostarcza się wyciągami szybowymi (segregator aktów prawnych).

Żuraw przyścienny jest stalowym trójkątem rozbieranym. Pionowe ramię trójkąta może się obracać w uchwytach przymocowanych do słupa wyciągu szybowego lub do pomocniczej konstrukcji opartej i zakotwionej na murze. Przy dolnym oraz zewnętrznym wierzchołku trójkąta osadzone są koła linowe. Oprócz tego jest jeszcze jedno koło linowe na dole, przez które przechodzi lina od wciągarki. Żuraw przedstawiony w Katalogu Sprzętu Budowlanego S-2 z 1951 r. ma udźwig 0,75 T przy wysięgu 3 m. Ciężar żurawia wynosi około 240 kG. Wciągarka może być cierna mechaniczna z silnikiem elektrycznym bądź spalinowym, lub też może być przyścienna korbowa ręczna (promocja 3 w 1).

Lina ma średnicę 13 mm. Żuraw ten służy jako uzupełnienie wyciągu szybowego do podnoszenia belek i długich elementów. Zaletą żurawia jest łatwość montowania i lekkość konstrukcji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami