Blog
Wyciągi masztowe
W artykule znajdziesz:
Udźwig platformy o wymiarach 3,0 x X 2, l m - 1400 kG lub 17 osób. Ruch platformy (wspinanie) odybwa się wzdłuż zębatki umocowanej do masztu wyciągu. Wyciągi masztowe podobnie jak wyciągi szybowe służą do transportu czysto pionowego, jednakże w odróżnieniu od wyciągów szybowych są one lżejsze, a ich udźwig jest mniejszy (0,25 0,50 T lub nieco więcej) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyciągi masztowe stosowane są do podnoszenia materiałów dla małych obiektów na stosunkowo nieduże wysokości; zależnie od konstrukcji oraz od tego czy są umocowane do wznoszonych budynków wysokość ich może dochodzić do 35,0 m. Pod względem konstrukcyjnym rozróżnia się wyciągi masztowe jednosłupowe i dwu słupowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyciągi masztowe jednosłupowe. Konstrukcja jedno- słupowego wyciągu masztowego o udźwigu 0,5 T, prędkości podnoszenia 0,4-r l ,0 m/sek i prędkości opuszczania do 3,0 m/sek, którego maszt 1 umocowany jest do ściany wznoszonego budynku za pośrednictwem trójkątnych elementów 2. Maszt o przekroju kwadratowym składa się z rozbieralnych odcinków, wzdłuż pospawanych ze sobą ceowników. Platforma robocza 3 podwieszona jest przegubowo do ramy 4 ślizgającej się wzdłuż masztu za pośrednictwem kół oporowych, obejmujących maszt z czterech stron na dwóch poziomach (uprawnienia budowlane).
Platforma może obracać się o 90° (obecnie konstruuje się wyciągi z platformą obracającą się o 180°) w stosunku do ramy ślizgającej się wzdłuż masztu, tak iż materiały umieszczone na podnoszonej platformie mogą być podawane bezpośrednio na ścianę wznoszonego budynku (program egzamin ustny). Podnoszenie platformy odbywa się za pomocą liny 5 przerzuconej przez krążek głowicowy 6 oraz krążek kierujący 7 i nawijającej się na bęben wciągarki mechanicznej, zaś opuszczanie odbywa się pod działaniem ciężaru własnego platformy; prędkość opuszczania regulowana jest hamulcem wciągarki.
W ostatnich latach stosuje się dość szeroko wyciągi masztowe kratownicowe, przewoźne, transportowane najczęściej w położeniu poziomym za samochodem ciężarowym (opinie o programie).
Dane ogólne i klasyfikacja. Żurawie budowlane dzielimy wg ich przeznaczenia na następujące rodzaje:
- montażowe,
- przeznaczone do transportu pionowo-poziomego,
- załadunkowo-wyładunkowe.
Żurawie budowlane
Maszyny te występują na nowoczesnych placach budowy w ilościach znacznie przekraczających ilości maszyn transportu czysto pionowego, ponieważ umożliwiają zarówno transport poziomy (na dole i na górze) jak i transport pionowy (segregator aktów prawnych).
Żurawie budowlane są przeznaczone przede wszystkim do montażu konstrukcji budowlanych. Przydatność montażowa poszczególnych rodzajów żurawi budowlanych jest oczywiście różna, gdyż wykonywanie prac montażowych związane jest z określonymi wymogami, jak konieczność uzyskania określonej precyzji przy ustawianiu elementów na miejscach montażu, możność regulacji prędkości opuszczania i innymi warunkami, do spełnienia których nie wszystkie żurawie budowlane są dostatecznie przystosowane.
W budownictwie stosowane są różnego rodzaju żurawie masztowe, żurawie wieżowe o znacznej ilości odmian, żurawie gąsienicowe i kołowe, bramowe (portalowe), linowe i inne. Na szczególną uwagę zasługuje wielki rozwój — w ostatnich latach - żurawi kołowych. Wobec wielkiej różnorodności w konstrukcji i przeznaczeniu za podstawę do ich klasyfikacji przyjmiemy technologię robót transportowych i montażowych, do których są przeznaczone.
Biorąc to pod uwagę, jako punkt wyjścia do klasyfikacji przyjmiemy sposób, w jaki odbywa się podnoszenie ładunku, a w szczególności przemieszczanie poziome, tak charakterystyczne dla wszelkiego rodzaju żurawi (promocja 3 w 1).
Opierając się na tym podzielić można wszystkie żurawie na:
- żurawie wysięgnikowe, w których zarówno podnoszenie pionowe, jak i przemieszczanie poziome odbywa się za pomocą wysięgników o różnym pochyleniu (żurawie masztowe linowe i kozłowe, żurawie wieżowe, żurawie gąsienicowe, żurawie kołowe itd.) oraz
- Żurawic wózkowe, w których zarówno podnoszenie pionowe, jak i przemieszczanie poziome odbywa się za pomocą wózków - wodzaków przesuwających się po torze sztywnym (żurawie bramowe) lub po torze linowym (żurawie linowe).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32