Blog

22.04.2021

Wydajność pracy

W artykule znajdziesz:

Wydajność pracy

Wydajność pracy

Często jednak terminem praca oznaczamy zupełnie coś innego. Gdy np. robotnicy, którzy wykonali budynek, wskazując na niego mówią „oto nasza praca”, nie mają na myśli samego /procesu pracy, lecz efekt, który powstaje w jej wyniku, a efektami pracy ludzkiej o znaczeniu gospodarczym są dobra i usługi. Istnieje wiele jednostek miary dóbr i usług. Tak np. mury grube mierzymy w metrach sześciennych, ścianki działowe w metrach kwadratowych, zbrojenie do żelbetu w tonach, ramy okienne w sztukach, przewiezienie materiałów w tonokilometrach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stosunek efektów pracy do przepracowanego czasu nazywamy wydajnością pracy.

Wydajność pracy mierzymy więc ułamkiem, w którego liczniku podajemy ilość wykonanej produkcji lub usług, w mianowniku zaś ilość jednostek czasu przepracowanego. Miarą wydajności może więc być liczba metrów sześciennych wykopanej ziemi w ciągu ośmiu godzin pracy, liczba metrów bieżących przewodów wodociągowych, ułożonych w ciągu godziny itp.
Problem wydajności pracy jest podstawowym zagadnieniem gospodarczym dla każdego społeczeństwa. Aby więc wzrastała stopa życiowa ludności, aby ilość dóbr i usług ustawicznie powiększała się, wydajność pracy musi stale wzrastać (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wydajność pracy w budownictwie posiada szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Musimy więc umieć obliczać wydajność pracy, aby ją stale kontrolować i przyczyniać się do jej wzrostu. Na stanowiskach roboczych wydajność pracy mierzymy liczbą jednostek poszczególnych robót, wykonywanych w ciągu godziny. Jednak w skali całej budowy mierzenie, kontrolę i porównywanie wydajności dokonywać musimy inaczej.
Obliczamy wtedy liczbę wykonanych jednostek ogólnej wielkości obiektu w stosunku do liczby robotniko-godzin, przepracowanych przy ich wykonywaniu.
Wydajność pracy przy wznoszeniu budynków mierzymy ilością przestrzeni zabudowanej (kubatury), przy budowie dróg liczbą kilometrów wykonanej drogi, przy budowie mostów stalowych - liczbą ton konstrukcji w stosunku do liczby przepracowanych robotniko-godzin (uprawnienia budowlane).

Obiekt budowlany

Każdy obiekt budowlany daje pewne efekty użytkowe, np. efektem budownictwa mieszkaniowego jest liczba izb mieszkalnych lub liczba metrów kwadratowych powierzchni użytecznej. Możemy więc również wydajność obliczać liczbą oddanych do użytku izb mieszkalnych, liczbą wykonanej powierzchni użytecznej w stosunku do liczby przepracowanych robotniko-godzin przy ich wykonywaniu (program egzamin ustny).
Jednak takie mierzenie wydajności pracy nie jest wystarczające. W taki sposób ustalamy bowiem tylko ilość pracy wykonanej na samym placu budowy, co nie daje jeszcze pełnego obrazu wydajności. Jeżeli np. na zapleczu lub w specjalnych zakładach prefabrykacji wykonywać będziemy całe elementy budynków, a na placu budowy odbywać się będzie tylko ich montaż, to oczywiście nakłady pracy bezpośredniej na placu budowy będą mniejsze, wzrosną natomiast na zapleczu i w zakładach prefabrykacji (opinie o programie).

Dla społeczeństwa ważny jest jednak cały nakład pracy, którego na samym placu budowy nie możemy ustalić. Dlatego badając wydajność pracy w budownictwie posługujemy się również innymi metodami - pośrednimi. Polegają one na przeprowadzeniu pewnych analiz ekonomicznych kosztów, stanu zatrudnienia czy ilości zużytych materiałów.
Na wydajność pracy istotny wpływ wywiera osobisty stosunek do pracy samego pracującego. Aby praca była wydajna, trzeba włożyć w nią najlepszą wolę i wiedzę. Dużą rolę odgrywa pod tym względem socjalistyczne współzawodnictwo pracy (segregator aktów prawnych).

Oparte jest ono na szlachetnej, dobrowolnej rywalizacji ludzi pracy w budowie swej ojczyzny i swego bytu. Socjalistyczne współzawodnictwo pracy może mieć różne formy. Może być indywidualne i zbiorowe, może dotyczyć bezpośredniego zwiększenia produkcji czy usług, jak i poprawy ich jakości, oszczędności materiałów, maszyn itp.

W procesie produkcji biorą udział trzy czynniki: siła robocza, środki pracy (maszyny, narzędzia, sprzęt, urządzenia) i przedmioty pracy, czyli materiały i surowce. Aby wykonać jakąś produkcję, trzeba połączyć te czynniki, zespolić je w pewien specyficzny sposób, co właśnie nazywamy organizacją pracy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami