Blog

25.02.2020

Wykonywanie dodatkowej izolacji akustycznej uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wykonywanie dodatkowej izolacji akustycznej uprawnienia budowlane

Wykonywanie dodatkowej izolacji akustycznej uprawnienia budowlane

W wielu przypadkach zachodzi konieczność poprawienia izolacyjności akustycznej poszczególnych przegród w budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu na stosunkowo kosztowne i kłopotliwe prace związane z wykonywaniem dodatkowej izolacji akustycznej ścian i stropów należy przede wszystkim usunąć wszystkie stwierdzone błędy wykonawstwa.

Sprawdzić trzeba zatem uszczelnienie spoin pionowych i poziomych pomiędzy prefabrykatami, wypełnić dokładnie zaprawą cementową wszystkie otwory technologiczne w elementach ściennych I stropowych oraz uszczelnić wszystkie przejścia przewodów instalacyjnych przez ściany i stropy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeśli po wykonaniu tych wszystkich prac w dalszym ciągu izolacyjność ścian i stropów nie uległa poprawie, należy przystąpić do wykonania dodatkowej izolacji akustycznej.
W celu poprawienia izolacyjności akustycznej ciężkiej przegrody ściennej stosuje się przeważnie dodatkowo ustroje rezonansowe składające się z odpowiedniej grubości warstwy przećiwdrganiowej, wykonywanej z materiałów odznaczających się małą sztywnością dynamiczną, oraz z zewnętrznej, twardej płyty okładzinowej (uprawnienia budowlane).

Właściwym materiałem izolacyjnym na warstwę przeciwdrganiową są półtwarde płyty z wełny mineralnej grubości 30-50 mm, o sztywności dynamicznej około 1 daN/cm8, lub płyty styropianu grubości 20-40 mm o sztywności dynamicznej odpowiednio około 3-5 daN/cm8 (program egzamin ustny). Warstwę okładziny zewnętrznej wykonuje się (w zależności od wymagań akustycznych) z tynku cementowo-wapiennego na siatce podtynkowej Rabitza lub siatce cięto-ciągnionej, z płyt z materiałów drewnopochodnych lub z płyt suchego tynku. Najlepszy stopień podwyższenia izolacyjności akustycznej przegrody ściennej uzyskuje się przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej grubości 40 mm uraz tynku cementowo-wapiennego na siatce o grubości warstwy 20-30 mm (opinie o programie).

Przed przystąpieniem do wykonywania izolacji przegrody ściennej należy powierzchnię dokładnie oczyścić z warstwy tynku czy też szpachli i doli ładnie odkurzyć. Następnie, poczynając od dołu, klei się do ściany płyty
wełny mineralnej za pomocą kleju lateksowego ekstra zmieszanego z cementem portlandzkim 350 o stosunku mas 1:1-1:1,5, w zależności i gęstości kleju. Do klejenia płyt z wełny mineralnej, zamiast kleju można użyć również lepiku asfaltowego na gorąco. Przed klejeniem płyt należy u góry zamocować krótkie prąty stalowe średnicy 10 mm luli wstrzeliwane pistoletem Hilti stalowe bolce, na których mocuje się siatkę na przyklejonych płytach z wełny mineralnej.
Po umocowaniu siatki wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki M, a następnie tynk cementowo-wapienny o łącznej grubości około 30 mm (segregator aktów prawnych).

Płyty

W przypadku konieczności zwiększenia właściwej izolacyjności akustycznej stropu oraz tłumienia przez strop dźwięków uderzeniowych stosuje »!q pływającą podłogę. Składa się ona z warstwy przeciwdrganiowej wykonani’) z materiału izolacyjnego o niewielkiej sztywności dynamicznej oraz z płyty dociążającej o masie minimum 40 kg/m2 stanowiącej jednocześnie podkład pod warstwę podłogową, przy czym masa płyty dociskowej nie powinna przekraczać 80 kg/m2.

Stosuje się przeważnie dwa typy podłogi pływającej. Przy typie zwykłym, jako warstwę przeciwdrganiową stosuje się płyty półtwarde z wełny minimalnej grubości 30 mm i podkład z betonu grubości 35 mm. Przy specjalnym typie podłogi pływającej (o zwiększonej izolacyjności akustycznej) stosuje mq płyty półtwarde z wełny mineralnej grubości 40 mm i podkład z betonu grubości 40 mm (promocja 3 w 1).

Podstawowym warunkiem uzyskania wymaganego stopnia podwyższeniu izolacyjności akustycznej stropu jest prawidłowe wykonanie podłogi pływającej. W tym celu należy bezwzględnie odizolować płytę dociskową od ścian przez ułożenie warstwy izolacji przyściennej. Nie można też dopuścić do zniszczenia płyt z wełny mineralnej przez chodzenie i jeżdżenie po nich taczkami. Płyty trzeba także dokładnie zabezpieczyć przed przenikaniem do nich betonu przy wykonywaniu płyty dociskowej.

Po zdjęciu ze stropu wszystkich warstw podłogowych aż do wyrównawczej warstwy betonu trzeba dokładnie oczyścić jej powierzchnię i bardzo szczelnie ułożyć płyty z wełny mineralnej. Przy ścianach należy ułożyć pionowo paski z płyt z wełny mineralnej w celu odizolowania płyty dociskowej od ścian. Płyty izolacyjne dokładnie przykrywa się folią lub innym tego rodzaju materiałem w celu zabezpieczenia przed przedostawaniem z betonu w czasie betonowania płyty dociskowej, co spowodowałoby powstanie mostków akustycznych.

Ze względu na to, że przy zastosowaniu niewłaściwych materiałów można spowodować pogorszenie, a nie polepszenie warunków akustycznych, zaleca się, przy podejmowaniu tego rodzaju prac, skonsultować projekt ze specjalistą akustykiem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami