Blog

Płyty fundamentowe zdjęcie nr 2
06.11.2021

Wykonywanie izolacji

W artykule znajdziesz:

Wykonywanie izolacji

Płyty fundamentowe zdjęcie nr 3
Wykonywanie izolacji

Jeżeli powłokę z masy używanej na gorąco wykonuje się w kilku etapach, to należy po każdej, nawet krótkiej przerwie brzegi już ostygłej powłoki ponownie powlec gorącą masą na szerokość co najmniej kilkunastu centymetrów, aby otrzymać należyte połączenie z nową gorącą powłoką. Na powłokę o grubości 1 mm zużywa się ok. 1 kg masy (materiału bez wypełniacza) na 1 m2 izolowanej powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do wykonania izolacji powłokowej dwuwarstwowej wraz z zagruntowaniem podłoża potrzeba na 1 m2 powierzchni ok. 2,5 do 3,0 kg masy powłokowej bitumicznej bez wypełniacza.
Wykonywanie izolacji z mas powłokowych układanych na zimno. Izolacje z mas powłokowych wykonywane na zimno mogą być cieńsze od izolacji wykonywanych na gorąco i dlatego należy je nakładać równomiernie ze szczególną starannością (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ustępują one jednak izolacjom nakładanym na gorąco, ponieważ wolniej tężeją i tworzą błonę bardziej wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne w okresie wysychania. Zaletą powłok wykonywanych na zimno jest ich duża elastyczność oraz mniejsza wrażliwość na niedokładności i błędy wykonawstwa. Robota nie wymaga pośpiechu i może być wykonywana przy niższych temperaturach powietrza.

Przy wykonywaniu powłok asfaltowych na zimno należy lepik przed nałożeniem dokładnie wymieszać, a jeśli jest zbyt gęsty podgrzać w naczyniu zanurzonym w gorącej wodzie do temperatury ok 40°C (uprawnienia budowlane). Do lepiku asfaltowego na zimno dopuszcza się dodatek benzyny lakowej, solwentnafty lub roztworu do gruntowania (po zdjęciu naczynia z ognia).
Przy powłokach asfaltowych układanych na zimno każdą następną warstwę należy układać po upływie co najmniej 48 godzin od ułożenia warstwy poprzedniej, przy czym powłoka nie powinna brudzić ręki przy dotyku.

Izolacje z płyt

Na izolację składającą się z powłoki gruntującej i dwóch warstw masy powłokowej zużywa się ok. 2-3 kg materiału izolacyjnego na 1 m2 izolowanej powierzchni (program egzamin ustny).
Zakres stosowania izolacji z mas powłokowych. Izolacje z mas powłokowych stosuje się w przypadkach lżejszego zawilgocenia. Niekiedy w celu uzyskania izolacji o wyższej jakości stosuje się zamiast powłok podwójnych powłoki potrójne lub poczwórne (opinie o programie). Izolacje lekkie bez wkładek można wykonywać wówczas, gdy spodziewane jest mało agresywne działanie substancji, szczególnie w przypadkach, gdy izolacja może być odnawiana, jak np. izolacja wewnętrzna zbiorników. Jeśli na powłoki na zimno używa się emulsji bitumicznych, to należy stosować się do wytycznych lub przez producenta.

Jeśli są wymagane grubsze i odporniejsze warstwy niż te, które można uzyskać przy zastosowaniu rzadkich mas powłokowych, to należy zastosować masy o konsystencji pasty układane na zimno. Tego rodzaju powłoki nakłada się za pomocą łopatek lub szpachli w kilku warstwach pasami. Powłoki z past o specjalnym składzie mogą służyć jako izolacja przed agresywnym działaniem chemikaliów (segregator aktów prawnych).
Izolację wykonuje się również z gotowych płyt asfaltowych o grubości 4-5-6 mm, wzmocnionych tkaniną, siatkami metalowymi itp. Płyty te przylepia się do podłoża lepikiem.
Izolacje z płyt w budownictwie ogólnym i przemysłowym stosuje się raczej rzadko; stanowią one przeważnie warstwę ochronną właściwej izolacji.

Szersze zastosowanie natomiast znajdują one w budownictwie wodnym. Niekiedy płyty asfaltowe stosuje się do izolacji tuneli.
Płyty przylepia się do powierzchni izolowanej gorącym lepikiem; na stykach przykrywa się je paskami wodoszczelnymi z juty lub papy, które przylepia się tym samym lepikiem. Górną powierzchnię izolacji z płyt pokrywa się warstwą lepiku na gorąco lub na zimno (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Płyty fundamentowe zdjęcie nr 8 Płyty fundamentowe zdjęcie nr 9 Płyty fundamentowe zdjęcie nr 10
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 11
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 12 Płyty fundamentowe zdjęcie nr 13 Płyty fundamentowe zdjęcie nr 14
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płyty fundamentowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami