Blog
Wykształcenie i przygotowanie zawodowe – jakie dokumenty są potrzebne?
W artykule znajdziesz:
Wykształcenie i przygotowanie zawodowe – jakie dokumenty są potrzebne?
Do zdobycia uprawnień budowlanych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz przygotowania zawodowego (program na komputer). Podstawowym dokumentem, który jest niezbędny w trakcie postępowania kwalifikacyjnego, jest odpis dyplomu ukończenia studiów lub dokument stanowiący potwierdzenie posiadania tytułu technika bądź mistrza w jednym z zawodów związanych z budownictwem (program na telefon).
Potwierdzeniem odpowiedniego wykształcenia może być również suplement do dyplomu bądź zaświadczenie o przebiegu studiów. Ponadto w niektórych przypadkach wymagane jest zaświadczenie, które potwierdza, że studia prowadzone były zgodnie z umową zawartą z izbą. Niezbędnym dokumentem jest także wykaz prac projektowych, które zostały wykonane w ramach praktyki zawodowej (program egzamin ustny).
Komisja kwalifikacyjna dokonuje weryfikacji i kwalifikowani wykształcenia kandydata poprzez sprawdzenie, czy zakres ukończonego kierunku studiów odpowiada zakresowi kierunków studiów pokrewnych bądź odpowiednich dla danej specjalności uprawnień budowlanych (opinie o programie). Spis kierunków odpowiednich i pokrewnych dla poszczególnych specjalności znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Jeśli chodzi o weryfikację oraz kwalifikację zawodów, które związane są z budownictwem, to czynność ta polega na stwierdzeniu zgodności zawodu lub tytułu zawodowego kandydata z wykazem zawodów znajdujących się w załączniku nr 3 do w/w rozporządzenia (segregator aktów prawnych).
Wiedza i umiejętności
Stwierdzenie czy dany kierunek studiów jest odpowiedni lub pokrewny dla danej specjalności następuje wtedy, gdy nazwa kierunku ukończonych przez kandydata studiów jest zgodna z zakresem studiów określonych w załączniku (promocja 3 w 1). Zgodność stwierdzana jest także wtedy, gdy z suplementu do dyplomu lub wypisu z przebiegu studiów wynika, że przynajmniej jedna trzecia programu lub liczba godzin zajęć obejmowała zajęcia, które kształtują wiedzę i umiejętności wymagane dla zakresu kierunku studiów dla wybranej specjalności.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32