Blog
Wymagana wiedza
W artykule znajdziesz:
Egzamin na uprawnienia budowlane – wymagana wiedza i umiejętności
Uprawnienia budowlane nadawane są osobom mającym odpowiednie wykształcenie i praktykę zawodową, a także zdany egzamin państwowy (https://uprawnienia-budowlane.pl). Egzamin, który składany jest przez osoby starające się o uprawnienia budowlane, składa się z części pisemnej, która ma formę testu oraz części ustnej.
W trakcie egzaminu sprawdzana jest znajomość przepisów prawa w zakresie, który jest niezbędny, aby móc je właściwe stosować, a także umiejętność posługiwania się tymi przepisami w praktyce (program na komputer). Dla wszystkich specjalności wymagana jest znajomość:
• ustawy Prawo budowlane razem wydanymi na jej podstawie rozporządzeniami,
• postępowania administracyjnego – zwłaszcza działu I i II Kodeksu postępowania administracyjnego (program na telefon),
• warunków bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych i montażowych,
• ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, dobór kultury oraz normalizacji i certyfikacji w części dotyczącej projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych (segregator aktów prawnych).
Egzaminy na uprawnienia budowlane
W zależności od wybranej specjalności uprawnień budowlanych oraz ich zakresu, a także specyfiki regiony może być również wymagana znajomość innych przepisów (opinie o programie). Przykładem może być budownictwo hydrotechniczne lub na terenach górniczych, gdzie konieczne jest zapoznanie się właściwą częścią przepisów prawa budowlanego, a także umiejętność praktycznego stosowania Polskich Norm w zakresie budowy, projektowania oraz rozbiórki i utrzymania obiektów budowlanych.
Ponadto w czasie egzaminu na uprawnienia budowlane w każdej specjalności sprawdzeniu podlega umiejętność stosowania wiedzy technicznej w praktyce (promocja 3 w 1). Kandydat musi wyjaśnić zagadnienia techniczne, które zostały określone przez zespół egzaminacyjnych i wchodzą w zakres odbytej praktyki zawodowej. Co więcej, w przypadku uprawnień do projektowania, zespół egzaminacyjne może zażądać od kandydata przedstawienia jednego lub dwóch prac projektowych, przy których brał on udział w czasie swoich praktyk przygotowujących do egzaminu na uprawnienia budowlane (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32