Blog

Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 2
20.04.2020

Wymiana ciepła

W artykule znajdziesz:

Wymiana ciepła

Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 3
Wymiana ciepła

Wymiana ciepła do pomieszczenia odbywa się w piecach gazowych, podobnie jak i w innych urządzeniach grzejnych, częściowo przez promieniowanie, częściowo zaś przez konwekcję. W nowoczesnych piecach gazowych stosuje się zazwyczaj najchętniej typy pieców o osłoniętej przestrzeni spalania, co uniemożliwia jakiekolwiek zetknięcie się z płomieniem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Piece z zamkniętą przestrzenią spalania i doprowadzaniem powietrza spalania z zewnątrz należy instalować w takich pomieszczeniach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo pożaru albo eksplozji, np. w garażach albo tam, gdzie brak komina. Piec członowy, którego wykonanie naśladuje grzejniki radiatorowe ogrzewania centralnego. Pojedyncze człony żeliwne albo stalowe mają kształt płasko sprasowanej rury, która w dolnej części stanowi komorę spalania, a w górnej części - kanał zbierający spaliny. Człony połączone są za pomocą ściągów i uszczelnione pierścieniami z wkładką azbestową. Górne pokrywki zamykające umożliwiają czyszczenie wnętrza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Piece takie mogą mieć zwykłe palniki o swobodnym wytwarzaniu płomienia, mogą również mieć zabudowane grzejniki promiennikowe. Gazy spalinowe wykorzystuje się również w górnej części pieca w dołączonych powierzchniach grzejnych, które są przez nie omywane. Bezkominowy piec gazowy
Warunek wyprowadzenia gazów spalinowych z pieca gazowego do specjalnych kominów ogranicza bardzo zastosowanie miejscowego ogrzewania gazowego, przede wszystkim w starych budynkach. Na podstawie pomyślnych doświadczeń zagranicznych zezwolono ostatnio w Niemczech na stosowanie pieców gazowych z bezpośrednim odprowadzaniem spalin na zewnątrz. Piece te ustawia się obok ściany zewnętrznej i zaopatruje w rurę (umieszczoną obok rury wyciągowej) dla doprowadzania świeżego powietrza do spalania (uprawnienia budowlane).

Przestrzeń spalania i pomieszczenie, w którym znajduje się piec, są wskutek tego szczelnie oddzielone od siebie. W murowanej osłonie jest wbudowane zabezpieczenie przepływu, które ochrania przyrząd przed uderzeniami wiatru. Urządzenia takie można umieszczać także we wnękach podokiennych, a więc w miejscach najsilniejszego ochładzania pomieszczenia.

Rozwój konstrukcji pieców gazowych

Na ogół w kierunkach rozwoju konstrukcji pieców gazowych daje się zauważyć dążenie do obniżenia temperatur ich powierzchni grzejnych ze względów higienicznych. Piece mają zabezpieczenia zapłonu, które otwierają wlot gazu dopiero przy ogrzaniu paska bimetalicznego płomieniem zapalającym. Wydajność reguluje się zwykle przez zmniejszenie dopływu gazu, a wg DIN 3364 *) w piecach gazowych o obciążeniu znamionowym do 4000 kcal/h powinna być zapewniona możliwość obniżenia wydajności do 25% wydajności znamionowej (program egzamin ustny). Można przeprowadzić prostymi środkami samoczynną regulację wydajności pieca w zależności od temperatury pomieszczenia. Wykorzystanie ciepła waha się w nowoczesnych piecach gazowych w granicach 75 - 80%, a brak szkodliwego wpływu obsługi gwarantuje na ogół i w praktycznym użytkowaniu osiągnięcie korzystnych wyników uzyskiwanych w badaniach próbnych.

Do ogrzewania dużych i wysokich pomieszczeń można używać pieców gazowych o bardzo wysokiej temperaturze i odpowiednio wysokim oddawaniu ciepła promieniowania (opinie o programie). Piece takie nazwano promiennikami gazowymi. W rozwiązaniu palnik Bunsena o zużyciu gazu 0,8 - 1,2 m /h podgrzewa płytkę promieniującą z materiału ceramicznego, zaopatrzoną w wiele małych otworków, do temperatury 800 - 900 °C. Mieszaninę gazu z powietrzem doprowadza się do tylnej strony płytki; mieszanina spala się tuż przy przedniej stronie płytki świecącym płomieniem.

W pomieszczeniach, w których nie można zawiesić promienników na wysokości 4 m albo wyżej, lepiej jest stosować promienniki skośne (segregator aktów prawnych). Umieszczając skośne promienniki na ścianach zewnętrznych unika się częściowo jednostronnego działania oziębiającego okien i powierzchni ścian zewnętrznych, promieniowanie cieplne w pobliżu przyrządów może jednak stać się zbyt uciążliwe. Udział ciepła oddawanego przez konwekcję, która prowadzi do ogrzania powietrza w górnej części pomieszczenia i dlatego ze względów ekonomicznych powinna być możliwie mała, jest naturalnie znacznie większy w promiennikach ustawionych skośnie niż przy umieszczeniu poziomym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 8 Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 9 Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 10
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 11
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 12 Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 13 Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 14
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Lampa stroboskopowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami